Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Artur Litwiński

Artur Litwiński

Współzałożyciel i właściciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek – GERDA, działającej na rynku stolarki otworowej od blisko 37 lat.

Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, inżynier, przedsiębiorca, autor niezliczonej ilości patentów i nowoczesnych rozwiązań technicznych. Od najwcześniejszych lat działalności firmy silnie ukierunkowany na bezkompromisowe zapewnienie najwyższego poziomu jakości i bezpieczeństwa oferowanych produktów, przy jednoczesnym ciągłym poszukiwaniu niestandardowych rozwiązań i możliwości technologicznych.

Upatrując ogromny potencjał w rynku smart home, opracował pionierskie rozwiązanie mechatronice, które zapoczątkowało współpracę nad najbardziej zaawansowanym smartlockiem dostępnym obecnie na rynku światowym – tedee. Inteligentne rozwiązania tedee i towarzyszące im produkty Gerda oferowane są dziś w ponad 50. krajach na świecie.

Jego ambicją oraz celem zawodowym jest całkowita zmiana tradycyjnego podejścia do produktów zabezpieczeń domowych oraz tworzenie bezprecedensowych inteligentnych rozwiązań w branży stolarki otworowej.

Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci, w wolnym czasie rozwija zainteresowania jakimi jest muzyka i nowe technologie.

Wróć do listy członków

Czytaj dalej

Christian Voicu

Christian Voicu

Christian Voicu jest od ponad trzydziestu lat związany z Grupą Aluplast, a od 1995 r. kieruje polskim oddziałem firmy Aluplast. Pod kierownictwem Christiana Voicu firma już po zaledwie sześciu latach stała się największym producentem systemów okiennych z PVC w Polsce i pozycję lidera utrzymuje do chwili obecnej. Za osiągnięcia w kierowaniu firmą, decyzją z 6 września 2022 r., minister rozwoju i technologii nadał prezesowi Aluplast sp. z o.o. – Christianowi Voicu honorową odznakę „ZA ZASŁUGI DLA BUDOWNICTWA.

W pierwszej fazie rozwoju firmy Aluplast w Polsce z powodzeniem przeprowadzone zostało uruchomienie produkcji profili PVC w Bydgoszczy, a następnie, po wybudowaniu nowej fabryki w Poznaniu, jej relokacja do Poznania. Na powierzchni ponad 60 000 m2 powstał nowoczesny zakład produkcyjny, a ciągłe inwestycje w bazę technologiczną gwarantowały najwyższy poziom techniczny oferowanych rozwiązań. Polska spółka utworzona w 1995 roku w Poznaniu zatrudniała na początku swojej działalności 8 osób i osiągnęła obrót na poziomie 4 mln PLN. Obecnie firma zatrudnia ok. 750 osób i realizuje obroty na poziomie blisko 1,25 miliarda PLN.

Niezwykle dynamiczny i stabilny rozwój firmy w Polsce skutkował podjęciem decyzji, jaką było rozpoczęcie w 2019 budowy nowego zakładu produkcyjnego w Nagradowicach (gmina Kleszczewo) pod Poznaniem, co pozwoli na prawie 2,5 – krotne zwiększenie mocy produkcyjnych.  Na zakupionej działce o powierzchni 15 ha powstaje nowoczesny zakład produkcyjny wraz z magazynem oraz budynkami biurowymi. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 140 mln PLN.

Nowa inwestycja to dowód zaufania dla kierowanej przez Pana Christiana Voicu polskiej spółki i rosnącej pozycji polskiego oddziału w strukturach Grupy Aluplast. Polska spółka jest obecnie odpowiedzialna za obsługę m.in. takich rynków jak: Rumunia, Wielka Brytania, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Mołdawia, Gruzja.

Jak podkreśla Prezes Christian Voicu: „Tworzymy ramy do efektywnego i skutecznego działania naszych Partnerów. Kluczem do sukcesu jest dla nas ciągły, intensywny kontakt między nami a naszymi partnerami handlowymi, gdyż tylko to pozwala na uzyskanie efektu synergii wspólnych działań”. Niewątpliwym sukcesem jest właśnie zbudowanie trwałych i partnerskich relacji z ponad 200 producentami okien PVC w Polsce, z których z wieloma łączy nas już blisko 20-letnia współpraca.

Kierowana przez Christiana Voicu firma dużą wagę i wysiłek przywiązuje do edukowania i szkolenia producentów i sprzedawców okien, gdyż zaawansowane rozwiązania techniczne wymagają również wiedzy na temat ich zastosowania, jak też sprzedaży. Realizowane jest to na wiele sposobów, począwszy od projektów wydawniczych (unikatowe w branży projekty wydawnicze: magazyn branżowy „Profiokno”; książki „Vademecum okien PVC” ), aż po projekty o charakterze promocyjno-edukacyjnych realizowane wspólnie z MTP („Fabryka okien na Żywo” ; „Monteriada”; „Budshow”; „Mistrzostwa Polski Montażystów Okien”). Firma aktywnie działa również w stowarzyszeniu „DOM BEZPIECZNY”.

Działalność firmy Aluplast od wielu lat znajduje uznanie zarówno fachowców, jak również klientów czego dowodem jest wiele prestiżowych wyróżnień, m.in.: Złote Medale MTP, Budowlana Marka Roku, Herkules Budownictwa, TopBuilder, Lider Rynku Stolarki Budowlanej, Diament Forbesa czy Konsumencki Lider Jakości.

Firma jest również założycielem i członkiem Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów POLSKIE OKNA I DRZWI, jak również wielu innych Izb i stowarzyszeń, jak np. Wielkopolska Izba Budownictwa; Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa czy Polski Klaster Budowlany.

Wróć do listy członków

Czytaj dalej

Jan Szulżyk

Jan Szulżyk

Założyciel, współwłaściciel oraz Prezes spółki POL-SKONE. Miłośnik drewna oraz naturalnych materiałów. Kocha przyrodę i wyzwania. Lider produkcji drzwi i okien drewnianych oraz wybitny reprezentant branży stolarki otworowej w Polsce.

Stolarka to jego pasja. Technologię zna od podszewki – doświadczenie zawodowe zdobywa od ponad 50 lat. Dyplom oraz wiedzę uzyskał na wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie, a doświadczenie w zarządzaniu fabryką produkcji mebli, a następnie drzwi i okien drewnianych. Wciąż ciekawy nowych rozwiązań – uwielbia zmiany – choć jest wierny firmie, żonie i swoim zasadom wpajanym rodzinie i pracownikom. Od 32 lat aktywnie uczestniczy w życiu firmy i zapewnia jej dynamiczny rozwój. Do firmy wprowadził już trzecie pokolenie rodziny! Dlatego też wciąż pozostaje młody.

Kierowana przez niego firma POL-SKONE powstała w 1990 roku i stała się jedną z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się firm branży stolarki budowlanej. Było to możliwe dzięki konsekwentnej wizji oraz strategii. POL-SKONE bowiem to polska firma rodzinna oferująca drzwi w segmencie premium kojarzona z solidnością, nowoczesnością wzorniczą oraz innowacyjnością technologiczną, która w szczególny sposób dba o długoterminowe relacje z partnerami biznesowymi i pracownikami.  Obecnie POL-SKONE dysponuje czterema nowoczesnymi, w pełni skomputeryzowanymi zakładami produkcyjnymi. Dwa z nich znajdują się w Lublinie, pozostałe w Biłgoraju i Niemcach. Zatrudnia blisko 1000 wysoko wykwalifikowanych pracowników. Produkuje swoje wyroby od podstaw z najlepszego gatunkowo drewna pochodzącego wyłącznie z polskich lasów. Firma POL-SKONE została dwukrotnie uhonorowana Polskim Godłem Promocyjnym „Teraz Polska” za serię drzwi wewnątrzlokalowych w 2001 roku oraz za drzwi techniczne przeciwpożarowe systemu POL-SKONE FR w 2002 roku. Przedsiębiorstwo jest także zdobywcą wielu nagród targowych – między innymi ZŁOTEGO MEDALU MTP 2016 dla Okna Energy Concept 90 EI30, wyróżnień regionalnych, tj. „Orły Eksportu Województwa Lubelskiego” czy „Wojewódzki Lider Biznesu” oraz posiadaczem Certyfikatu „Przedsiębiorstwo Fair Play”.

Jest osobą nadzwyczaj aktywną zawodowo i społecznie. Kierowana przez niego spółka od wielu lat wspiera finansowo i rzeczowo Pogodny Dom Dziecka w Lublinie, stowarzyszenia, hospicja oraz szkoły na terenie województwa lubelskiego. Firma angażuje się również w sponsoring licznych wydarzeń i instytucji o charakterze społeczno-kulturalnym oraz sportowym.

Wróć do listy członków

Czytaj dalej

Krzysztof Domarecki

Krzysztof Domarecki

Przedsiębiorca, większościowy akcjonariusz Seleny FM S.A. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, studiował też filozofię. W latach 1983 – 1991 pracował w Zakładzie Prawa Państwowego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zajmował się sądownictwem i ustrojem prezydenckim.

W 1992 roku założył Selenę, która jest obecnie globalnym producentem i dystrybutorem chemii budowlanej z centralą we Wrocławiu. W latach 90. wprowadził na rynek markę Tytan. W tym samym czasie zbudował od podstaw dystrybucję i założył oddziały sprzedażowe w całej Polsce. Kolejno uruchomił 3 pierwsze zakłady produkcyjne: Carina, Orion i Libra – przekształcając firmę z dystrybutora w producenta. Selena stała się jednym z najważniejszych graczy na rynku chemii budowlanej w kraju.

W latach 1999-2008 rozpoczął ekspansję międzynarodową Seleny, rozszerzając sieci dystrybucji i promocję marek Tytan i Artelit poza granicami kraju. W 2008 roku odbyło się pierwsze notowanie akcji spółki holdingowej Grupy – Selena FM S.A. – na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Obecnie Selena to 35 spółek w 18 krajach, w tym własne działy R&D z centralnym laboratorium w Polsce. Zakłady produkcyjne Seleny zlokalizowane są w Polsce, Chinach, Rumunii, Turcji, Hiszpanii, Kazachstanie, Korei Południowej oraz we Włoszech, a produkty dostępne na ponad 100 rynkach.

Od 2009 roku Krzysztof Domarecki aktywnie inwestuje również na rynku funduszy venture capital. Jego fundusz Fidiasz FIZ zapewnia młodym firmom finansowanie i wsparcie merytoryczne doświadczonego zespołu w zakresie rozwoju kompetencji, marketingu, wprowadzania na rynek innowacyjnych produktów czy usług, a następnie ekspansję międzynarodową. Pierwszą inwestycją Fidiasza jest FinAi – polska spółka z branży fintech, która opracowała i wdrożyła innowacyjną platformę upraszczającą drogę klienta do uzyskania kredytu bankowego.

 W 2016 roku założyciel Seleny został odznaczony przez Ministra Spraw Zagranicznych medalem „Bene merito” za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej, a w maju 2019 roku – otrzymał Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości od Premiera RP za budowanie wspólnoty obywatelskiej oraz dobrobytu gospodarczego kraju. W 2021 roku wszedł w skład Rady Uniwersytetu Wrocławskiego na lata 2021-2024. W tym samym roku dołączył jako ambasador do ogólnoświatowej kampanii #BuildingLife, organizowanej w ramach projektu World Green Building Council.

Otrzymał też wiele wyróżnień i tytułów, m.in.:

• Nagrodę Prezydenta Wrocławia za „ulokowanie gospodarki Wrocławia w światowej sieci powiązań i zbudowanie rozpoznawalnej marki firmy” 

• Wyróżnienie w konkursie „Przedsiębiorca Roku” – kategoria „Odpowiedzialność społeczna” – organizowanym przez Ernst & Young 

• Nagrodę Wektora 2017 – przyznawaną przez Pracodawców Rzeczypospolitej osobowościom, które swoją działalnością wskazują godne naśladowania kierunki rozwoju polskiej gospodarki

W kręgu pozabiznesowych zainteresowań Krzysztofa Domareckiego znajdują się m.in.: filozofia, historia oraz teoria globalizacji.

Wróć do listy członków

Czytaj dalej

Andrzej Wiśniowski

Andrzej Wiśniowski

Właściciel. Założyciel. Wizjoner. W 1989 roku stworzył koncepcję polskiej automatycznej bramy garażowej, urzeczywistniając wizję o technologicznej rewolucji w branży budowlanej. Obecnie zatrudnia ponad 2000 pracowników, utrzymując od ponad 30 lat stałą tendencję wzrostu Firmy. Jak podkreśla „swój sukces opiera na ludziach, którzy stanowią prawdziwy i podstawowy potencjał, tak ważny dla rozwoju firmy”. Odwaga i wrodzona intuicja pozwalają mu wdrażać w życie nowatorskie projekty biznesowe, a inspiracje czerpane z licznych podróży przekładają się na nieustanny rozwój procesów produkcyjnych. W uznaniu za długoletnie kreowanie rynkowych trendów w branży budowlanej otrzymał zaszczytny tytuł Przedsiębiorcy Roku EY Enterpreneur of the Year 2013 na gali w Monte Carlo.

Andrzej Wiśniowski. Sukces lubi ludzi odważnych

W 1989 roku w Polsce rozpoczynał się niełatwy czas transformacji systemowej, a rynek walczył z ciągłymi niedoborami materiałów i produktów. Właśnie wtedy Andrzej Wiśniowski stworzył koncepcję polskiej automatycznej bramy garażowej, urzeczywistniając wizję o technologicznej rewolucji w branży budowlanej.

Ponad 30 lat temu Andrzej Wiśniowski zaczął samodzielnie budować swój biznes. Wówczas za swoje motto obrał słowa: „Najlepsze dopiero przed nami”. Dzisiaj kieruje potężną firmą z niemal 2000 pracowników i 240 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej.

Wysiłek wszystkich tych lat – zwieńczonych zdobyciem pozycji lidera rynku bram, okien, drzwi i ogrodzeń – skupiał się na ciągłym rozwoju, innowacyjności i szukaniu unikalnych rozwiązań, które miały spory udział w prawdziwej rewolucji w branży. Jednym z wymiarów tych zmian jest strategiczna inwestycja w rozwiązania Przemysłu 4.0 i rozwijanie idei produkcji na wymiar – bram, okien, drzwi i ogrodzeń made to measure.

Firma WIŚNIOWSKI to doceniany w całej Europie producent systemowych rozwiązania dla biznesu i posesji. Bramy, okna, drzwi i ogrodzenia tej marki są częścią domów, hoteli, restauracji, ale również stoczni, portów morskich, lotnisk, fabryk i wielkich centrów logistycznych. Doświadczenie i zaufanie klientów stawiają markę WIŚNIOWSKI w gronie najważniejszych twórców industrialnego oblicza Polski i Europy.

Dekady pracy przyniosły Andrzejowi Wiśniowskiemu szereg wyróżnień. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia państwowe odznaczenie Brązowy Krzyż Zasługi. Ponadto w 2013 roku zdobył prestiżowy tytuł EY Przedsiębiorca Roku w Polsce. Sukces jednak – jak uważa założyciel marki WIŚNIOWSKI – jest nagrodą za ciężką pracę, ale nie jej zwieńczeniem.

Potrzeba innowacji nadal jest fundamentem strategii rozwoju firmy. Andrzej Wiśniowski powtarza, że nawet najnowocześniejszy produkt w pewnym momencie staje się przestarzały, dlatego jedynie ciągły rozwój jest gwarantem sukcesu. To przekonanie stanowi rdzeń myślenia o produkcie w marce WIŚNIOWSKI, która wyprzedza potrzeby klientów i odważnie projektuje przyszłość.

Wróć do listy członków

Czytaj dalej

Wojciech Klimas

Wojciech Klimas

Wojciech Klimas związany jest z branżą technik zamocowań od lat 90. W 1990 roku założył wraz z żoną- Joanną Klimas, firmę Klimas Wkręt- Met, która działa w segmencie technik zamocowań nieprzerwanie od 29 lat.

Przedsiębiorstwo na przestrzeni lat uzyskało tytuł lidera rynku technik zamocowań w kraju oraz bardzo aktywnie działa na rynkach zagranicznych docierając do ponad 60 państw na całym świecie. Bogata wiedza rynkowa, ciągłe wsłuchiwanie się w głosy klientów, zaangażowanie i pasja właścicieli oraz bezwarunkowe ukierunkowanie na jakość oferowanych produktów doprowadziły do tego, że marka Klimas Wkręt – Met jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w zakresie technik zamocowań. Hasło firmy brzmi: Wspólnie budujemy jakość! Firma buduje ją dzięki wiedzy wysokiej klasy specjalistów pracujących w firmie, współpracy z producentami z różnych branż, nowym inwestycjom oraz dialogowi z klientami.

Klimas Wkret-met utrzymuje i skutecznie realizuje swój strategiczny kurs, który został obrany kilka lat temu, co przekłada się na dynamikę sprzedaży. Systematycznie rozwija się także na rynku eksportowym. Dodatkowo firma uruchomiła budowę trzeciej hali produkcyjnej w Wanatach koło Częstochowy, co wpłynie na zwiększenie mocy produkcyjnych już w tym roku. Hala, której oddanie nastąpi w połowie roku 2019, będzie jedną z najnowocześniejszych w całej Europie.

Po 29 latach funkcjonowania na rynku, Wojciech Klimas uznaje, że decydującym faktorem do osiągnięcia sukcesu są pasja, zaangażowanie i ciągła chęć do zmiany na lepsze. Oczywiście każda firma ukierunkowana jest na budowanie swojej pozycji oraz poprawianie wyników finansowych, niemniej jednak bez zaangażowania i pasji do codziennej pracy nie da się osiągnąć dobrych wyników. Ważne, że wartości te są zakorzenione nie tylko w głowie zarządu firmy ale również pracowników firmy Klimas Wkręt-met. Gdyby Wojciech Klimas nie założył firmy zapewne odnosiłby sukcesy w piłce siatkowej, której jest największym miłośnikiem.

Wróć do listy członków

Czytaj dalej

Jacek Sarnowski

Jacek Sarnowski

Założyciel, współwłaściciel i Prezes firmy PORTA KMI Poland. Czołowy przedstawiciel polskiego sektora stolarki budowlanej. Wizjoner z otwartym umysłem i przepisem na sukces w każdej dziedzinie biznesu. Zawsze aktywnie zaangażowany w funkcjonowanie branży.

Jacek Sarnowski to wybitny przedsiębiorca, który odnajduje się w różnych sferach działalności, odnosząc zawsze sukcesy na dużą skalę. Pierwsze kroki we własnym biznesie stawiał  w branży kuśniersko-futrzarskiej. W tej dziedzinie sięgnął po najwyższe laury, organizując pokazy z Modą Polską, m.in. na prestiżowym Festiwalu Mody w Sopocie.

Kolejny etap drogi biznesowej to sieć sklepów Komfort SA, której był współtwórcą. Szybki rozwój pozwolił jej uzyskać rangę lidera na rynku, utrzymywaną do dziś. Swoją pomysłowość i talent Jacek Sarnowski wykorzystał do powołania w 1992 roku firmy Porta KMI Poland, którą zarządza do tej pory. Już po 5 latach działalności debiutująca w branży spółka zdobyła pozycję lidera w produkcji drzwi do domów, mieszkań oraz obiektów użyteczności publicznej. Od 18 lat utrzymuje tę pozycję na polskim rynku. Podobnie rozwijał się Invest Komfort, wiodący trójmiejski deweloper, którego Jacek Sarnowski jest współwłaścicielem. Spółką zarządza Mieczysław Ciomek, który jest równocześnie współwłaścicielem Porta KMI Poland.

Według Jacka Sarnowskiego gwarancją sukcesu jest dobry pomysł na biznes oraz spotkanie odpowiednich ludzi, by pomysł ten realizować. Pomocna jest też sprzyjająca koniunktura i szczęście. Sukcesem takim jest znana w całej Europie, silna marka PORTA DRZWI. Dziś spółka zatrudnia 1600 pracowników i w 5 fabrykach produkuje drzwi, które wybierane są miesięcznie przez właścicieli 20 000 polskich domów i mieszkań.

Jacek Sarnowski znany jest nie tylko w biznesie. Docenione zostało również jego ogromne zaangażowanie w wieloletnią działalność na rzecz społeczności lokalnej. W 2013 roku podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości Wojewoda Pomorski odznaczył Jacka Sarnowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznawanym przez Prezydenta RP.

Prywatnie Jacek Sarnowski lubi podróże. Zawsze jednak z przyjemnością powraca na polskie wybrzeże, gdzie się wychował i gdzie prowadzi swoją działalność. Wciąż wyznacza sobie nowe cele, do których dąży z niezmienną wytrwałością i pasją.

Przyznanie Jackowi Sarnowskiemu tytułu Honorowego Członka Związku POiD stanowi dowód uznania całego środowiska stolarki budowlanej dla jego wybitnych osiągnięć.

Wróć do listy członków

Czytaj dalej

Kazimierz Jaworski

Kazimierz Jaworski

Wieloletni Dyrektor Generalny i twórca sukcesu firmy Winkhaus Polska Beteiligungs, Członek Zarządu Winkhaus Holding. Absolwent Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, prywatnie zapalony rolkarz i miłośnik książek. Kazimierz Jaworski to osoba niezwykle zasłużona dla branży stolarki budowlanej w Polsce i aktywnie zaangażowana w funkcjonowanie Związku Polskie Okna i Drzwi.

Swoją karierę zawodową zaczynał od pracy w firmie Elgaz z Gdyni, produkującej okna plastikowe. Następnie związał się z firmą Winkhaus, gdzie od podstaw tworzył rynek okuć budowlanych w Polsce. Pracę w tej firmie Kazimierz Jaworski rozpoczął w 1991 roku od funkcji handlowca. Potem, jako wybitny i skuteczny menedżer, podjął wyzwanie i doprowadził do dynamicznego rozwoju Winkhaus oraz zbudowania jego silnej pozycji rynkowej.

Dzięki wytrwałości, umiejętności pracy z ludźmi i wysokim kompetencjom menedżerskim zrealizował powstanie polskiej filii koncernu w 1992 roku. Do dziś stanowi ona inspirację dla całej Grupy Winkhaus. W 1996 roku stworzył oddział Winkhaus w Moskwie.

Kazimierz Jaworski jest personifikacją sukcesu firmy Winkhaus, prawdziwej ikony polskiej branży stolarki budowlanej. Jego osobiste zaangażowanie pozwoliło przedsiębiorstwu stać się wiodącym producentem wysokiej jakości okuć budowlanych, zatrudniającym w chwili obecnej w Polsce około 800 pracowników. W swojej pracy zawsze kierował się odpowiedzialnością za firmę, jej pracowników i dobrem klientów. Jego umiejętność skupienia wokół siebie ludzi, którzy podążają tą samą drogą pozwoliła na realizację ambitnej wizji rozwoju Winkhaus. Jest doskonałym przykładem skutecznego organizatora, a jednocześnie osoby skromnej, człowieka o wysokiej kulturze osobistej i prawdziwej klasie, stanowiącego przykład dla całego środowiska stolarki budowlanej oraz kolejnych pokoleń menedżerów związanych z naszym sektorem.

Kierowana Pana Kazimierza Jaworskiego firma odcisnęła swoje piętno na sposobie myślenia nie tylko Grupy Winkhaus, lecz także całej branży. Dziś, mimo, że Kazimierz Jaworski nie jest już aktywny zawodowo, należy do naszej rodziny, skupiającej ludzi związanych z sektorem stolarki budowlanej i zaangażowanych w jego funkcjonowanie. Wyróżnienie w postaci Honorowego Członkostwa Związku Polskie Okna i Drzwi jest dowodem szacunku środowiska dla jego wybitnych zasług i wieloletniej pracy.

Wróć do listy członków

Czytaj dalej

Ryszard Florek

Ryszard Florek

Przedsiębiorca, Prezes i właściciel firmy FAKRO Sp. z o.o., wiodącego producenta okien dachowych. Ryszard Florek to prawdziwa ikona branży stolarki budowlanej, osoba od lat związana ze środowiskiem i dynamicznie działająca na rzecz dalszego rozwoju tego ważnego sektora polskiej gospodarki.

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej już od początku swojej aktywności zawodowej zajmował się produkcją okien. Nowatorskie pomysły, pasja, zaangażowanie i skuteczna realizacja założonych celów pozwoliła mu na rozwinięcie działalności i zbudowanie od podstaw przedsiębiorstwa, którego produkty są obecne na wielu zagranicznych rynkach. W swojej pracy Ryszard Florek zawsze stawiał na wysoką jakość, innowacyjność i rozwój. Dzięki temu, FAKRO jest dziś wiceliderem w produkcji okien dachowych na świecie i liderem pod tym względem w Polsce.

Uruchomiona w 1991 roku w Nowym Sączu firma stanowi znakomity przykład polskiego przedsiębiorstwa, które odniosło sukces na skalę globalną i w ciągu kilkunastu lat z małego, rodzinnego zakładu stało się międzynarodową korporacją o uznanej reputacji. FAKRO wykorzystuje nowoczesne technologie, pozwalające na opracowanie wyrobów spełniających wymagania współczesnych odbiorców. Konstruktorzy spółki są autorami wielu nowatorskich rozwiązań chronionych patentami oraz blisko 90 zgłoszeń patentowych.

Kierowane przez Ryszarda Florka FAKRO dwukrotnie wyróżnione zostało Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP – w 2003 „za szczególny wkład w budowaniu prestiżu polskiej gospodarki na rynkach Unii Europejskiej” i w 2011 „za obecność na rynku globalnym”. W uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju gospodarczego kraju oraz za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej Ryszard Florek został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prestiżowe wyróżnienie zostało wręczone w 2012 roku podczas Narodowego Święta Konstytucji 3 maja. Swoje bogate doświadczenie biznesowe Ryszard Florek z powodzeniem wykorzystuje w działalności na rzecz społeczeństwa. Jest założycielem fundacji „Pomyśl o przyszłości”, która ma na celu promowanie i podejmowanie działań służących rozwojowi gospodarczemu Polski poprzez propagowanie wiedzy na temat gospodarki i mechanizmów wolnorynkowych oraz inicjowanie dyskusji wokół tych tematów. Przyznanie Ryszardowi Florkowi – wybitnemu przedstawicielowi branży stolarki budowlanej, osobie aktywnie zaangażowanej w funkcjonowanie POiD – Honorowego Członkostwa w Związku Polskie Okna i Drzwi stanowi dowód uznania całego środowiska dla jego szczególnych zasług i wieloletniego wysiłku włożonego w rozwój naszego sektora i funkcjonowanie Związku.

Wróć do listy członków

Czytaj dalej

Krzysztof Horała

Krzysztof Horała

Współzałożyciel spółki AIB, Wiceprezes Zarządu Związku POiD. Pionier produkcji i dystrybucji termoplastycznych elastomerów, uszczelek do okien, drzwi drewnianych, tworzywowych i aluminiowych. Od 1991 roku do dnia obecnego zapewnia firmie AIB dynamiczny rozwój.

Ryszard Szpura to wybitny reprezentant branży stolarki budowlanej odnoszący wiele sukcesów, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród nich są m.in. tytuł „Lidera Branży Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych” czy „Autorytetu Budownictwa i Gospodarki Śląskiej” przyznanego za szczególne osiągnięcia oraz wkład w rozwój regionu.

Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1966 roku w Zakładach Gumowych Górnictwa w Bytomiu, przechodząc tam przez wszystkie szczeble rozwoju – od mistrza produkcji do dyrektora oddziału. W 1991 roku, wraz ze wspólnikami, założył firmę AIB. Ryszard Szpura oprócz 50-letniej pracy zawodowej, prowadzi też bogatą działalność społeczną i samorządową, angażując się w prace izb, związków, fundacji i klubów sportowych. Od 1996 działa jako członek – założyciel Związku POID, gdzie przez ostatnie 18 lat zasiada we władzach. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Zarządu. Od 1997 roku jest też członkiem-założycielem Śląskiej Izby Budownictwa. Jako aktywny działacz dąży do integracji środowiska budowlanego województwa śląskiego oraz jego rozwoju.

Sukces osiągnięty przez Ryszarda Szpurę zrodził w nim potrzebę niesienia pomocy innym. Między innymi za jego sprawą, firma AIB zaangażowała się w szeroko rozumianą pomoc charytatywną. W przeciągu ostatnich 10 latach wsparcie finansowe trafiło m.in.: do przedszkola i szkoły w Knurowie i Siewierzu, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Fundacji Kardiochirurgii w Zabrzu, Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Straży Pożarnej w Gliwicach. W 2009 roku spółka AIB została wyróżniona za szczególny wkład w rozwój województwa śląskiego i jego mieszkańców Złotą Odznaką „Zasłużony w rozwoju woj. śląskiego”. Ryszard Szpura za swoją aktywność na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju oraz prowadzoną działalność charytatywną otrzymał wiele wyróżnień resortowych, regionalnych oraz państwowych, między innymi: Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Życzliwość, pozytywna energia i doświadczenie Ryszarda Szpury od lat służą integracji reprezentowanej przez POiD branży. Tytułu Honorowego Członka Związku POiD stanowi dowód uznania całego środowiska dla jego wybitnych osiągnięć.

Wróć do listy członków

Czytaj dalej

  • 1
  • 2