Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Ryszard Florek

Przedsiębiorca, Prezes i właściciel firmy FAKRO Sp. z o.o., wiodącego producenta okien dachowych. Ryszard Florek to prawdziwa ikona branży stolarki budowlanej, osoba od lat związana ze środowiskiem i dynamicznie działająca na rzecz dalszego rozwoju tego ważnego sektora polskiej gospodarki.

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej już od początku swojej aktywności zawodowej zajmował się produkcją okien. Nowatorskie pomysły, pasja, zaangażowanie i skuteczna realizacja założonych celów pozwoliła mu na rozwinięcie działalności i zbudowanie od podstaw przedsiębiorstwa, którego produkty są obecne na wielu zagranicznych rynkach. W swojej pracy Ryszard Florek zawsze stawiał na wysoką jakość, innowacyjność i rozwój. Dzięki temu, FAKRO jest dziś wiceliderem w produkcji okien dachowych na świecie i liderem pod tym względem w Polsce.

Uruchomiona w 1991 roku w Nowym Sączu firma stanowi znakomity przykład polskiego przedsiębiorstwa, które odniosło sukces na skalę globalną i w ciągu kilkunastu lat z małego, rodzinnego zakładu stało się międzynarodową korporacją o uznanej reputacji. FAKRO wykorzystuje nowoczesne technologie, pozwalające na opracowanie wyrobów spełniających wymagania współczesnych odbiorców. Konstruktorzy spółki są autorami wielu nowatorskich rozwiązań chronionych patentami oraz blisko 90 zgłoszeń patentowych.

Kierowane przez Ryszarda Florka FAKRO dwukrotnie wyróżnione zostało Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP – w 2003 „za szczególny wkład w budowaniu prestiżu polskiej gospodarki na rynkach Unii Europejskiej” i w 2011 „za obecność na rynku globalnym”. W uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju gospodarczego kraju oraz za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej Ryszard Florek został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prestiżowe wyróżnienie zostało wręczone w 2012 roku podczas Narodowego Święta Konstytucji 3 maja. Swoje bogate doświadczenie biznesowe Ryszard Florek z powodzeniem wykorzystuje w działalności na rzecz społeczeństwa. Jest założycielem fundacji „Pomyśl o przyszłości”, która ma na celu promowanie i podejmowanie działań służących rozwojowi gospodarczemu Polski poprzez propagowanie wiedzy na temat gospodarki i mechanizmów wolnorynkowych oraz inicjowanie dyskusji wokół tych tematów. Przyznanie Ryszardowi Florkowi – wybitnemu przedstawicielowi branży stolarki budowlanej, osobie aktywnie zaangażowanej w funkcjonowanie POiD – Honorowego Członkostwa w Związku Polskie Okna i Drzwi stanowi dowód uznania całego środowiska dla jego szczególnych zasług i wieloletniego wysiłku włożonego w rozwój naszego sektora i funkcjonowanie Związku.