Analizujemy trendy – jakie okna kupują Polacy?
Ile okien najczęściej mają polskie domy? Jaki kolor dominuje na rynku stolarki otworowej? Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, analizuje aktualne decyzje zakupowe Polaków dotyczące stolarki okiennej.
Antracyt na topie
Z naszych danych dotyczących kolorystyki okien PCV wynika, że Polacy w zdecydowanej większości decydują się na okna w kolorze antracytu i w odcieniach szarości, na drugim miejscu znajduje się stolarka w kolorze białym. Kolejne miejsce zajmują okleiny drewnopodobne. Pozostałe okna z palety oklein stanowią razem 10% sprzedaży – analizuje Rafał Buczek, menedżer sprzedaży w Awilux.
Antracyt to zdecydowanie najpopularniejszy kolor okleiny obustronnej wybieranej przez klientów firmy Awilux. Jest to kolor wybierany w 37% przypadków. Drugie miejsce zajmuje kolor biały z wynikiem 27%, na trzecim miejscu uplasował się kolor winchester. Antracyt jest też najczęściej wybierany przez klientów decydujących się na okleiny jednostronne – a drugie miejsce w tym przypadku zajmuje orzech.
Pomimo tego, że w stolarce aluminiowej występuje dużo większe zróżnicowanie kolorystyczne, ponownie, jeżeli chodzi o gusta inwestorów dominuje kolor RAL 7016 – czyli antracyt. Na drugim miejscu jest kolor 9016, czyli biały, a kolejno za nim plasuje się kolor 7021, czyli odcień szaro-czarny – opiniuje ekspert Awilux.
Nowy dom ma najczęściej od 10 do 14 okien
Z danych firmy Awilux wynika, że najczęściej wybieramy rozwiązania oparte na systemach PVC. Przeciętne zamówienie na okna do domu jednorodzinnego obejmuje od 10 do 14 okien. Na każde 11 zamawianych okien, co najmniej jedno dotyczy systemu balkonowego. Wśród nic
h aż 81% stanowią systemy podnośno-przesuwne, w tym niskoprogowe.
Stolarka okienna zmienia się wraz z rozwojem technologii. Choć producenci prześcigają się ze sobą w tworzeniu rozwiązań o coraz lepszych parametrach termicznych, inwestorzy zaczynają zwracać uwagę również na dodatkowe udogodnienia. Bardzo popularne stały się drzwi balkonowe z niskim progiem i ukrytymi zawiasami. Popyt na duże przeszklenia i harmonijne przejścia przełożył się również na współczesne budownictwo, które coraz częściej wykorzystuje przeszklenia panoramiczne – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux.
Okna trzyszybowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacji termicznej, zarówno dla szyby, jak i ramy. Na dobre parametry takich okien wpływa również wypełnienie przestrzeni między taflami szkła, które zazwyczaj jest gazem szlachetnym (argonem). W dłuższej perspektywie lepiej sprawdzają się więc okna z pakietami trzyszybowymi – dodaje ekspert Awilux.