Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Grand Prix „POiD Building Awards” dla Somfy Polska

W zorganizowanym przez Związek Polskie Okna i Drzwi konkursie „POiD Building Awards 2021” laureatem Grand Prix w kategorii „Automatyka budynkowa i Smart Home” została firma Somfy Polska. Nagroda została przyznana za system sterowania osłonami przeciwsłonecznymi zrealizowany w należącym do spółki BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego budynku Centrum Badań i Rozwoju w Łodzi.
Doskonale pamiętam czasy, kiedy wdrażaliśmy pierwsze takie systemy. Przekonanie inwestorów do nowatorskich rozwiązań nie było wtedy łatwe. Często spotykaliśmy się z podejściem, że lepsza będzie duża klimatyzacja, a potem zobaczymy. Dzisiaj mamy w swoim portfolio kilkadziesiąt projektów w całej Polsce, takich jak choćby Centrum Badań i Rozwoju BSH. Kierunek zrównoważonego budownictwa jest wpisany w DNA naszej marki – mówił odbierając nagrodę Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający i członek zarządu Somfy Polska.

W działającym od 2019 r. Centrum Badań i Rozwoju (w konkursie oceniano obiekty oddane do użytku w latach 2018-2020) są opracowywane, testowane, a następnie przygotowywane do wdrożenia innowacyjne rozwiązania dla pralek i suszarek produkowanych przez fabryki BSH na całym świecie. Liczący niemal 10 tys. m² powierzchni budynek zwraca uwagę nie tylko ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi (m.in. klatki schodowe przypominają układem symbol marki Bosch, a czterokolorowe oznaczenia pięter nawiązują do Łodzi jako Miasta Czterech Kultur), ale także szklanymi fasadami.  Umieszczono na nich ponad 200 żaluzji sterowanych przez system automatyki Animeo Touch Buco 4 marki Somfy.

Przeciwdziała on przegrzewaniu pomieszczeń w okresie letnim, zapobiega olśnieniom, dzięki czemu użytkownicy mają większy komfort korzystania z wnętrz. I wreszcie – sprzyja redukcji zużycia energii na potrzeby chłodzenia i klimatyzacji, a zimą nawet ogrzewania. To obecnie najważniejszy aspekt, gdy w grę wchodzi zeroemisyjność w obszarze budownictwa – mówi Waldemar Niedziala, ekspert Somfy Polska.

Automatycznie sterowane osłony są regulowane, czyli podnoszą się lub opuszczają, w reakcji na sygnały o zmianie warunków atmosferycznych przekazywane z umieszczonej na dachu budynku stacji pogodowej. Możliwe jest też aktywowanie systemu według innych parametrów związanych z potrzebami użytkowników budynku, na przykład włączenie/wyłączenie oświetlenia na podstawie czujników obecności.

 

 

ŻRÓDŁO: Somfy Polska


Przeczytaj również:

Dom z dużymi przeszkleniami otwarty na ogród

Jeśli chcemy w estetyczny i funkcjonalny sposób połączyć wnętrze swojego domu z ogrodem, to dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie dużych przeszkleń, w tym drzwi tarasowych. Zapewniają one integrac…

Monter stolarki budowlanej – ważny etap na drodze do wprowadzenia zawodu ukończony. I co dalej?

Długi proces starań branży stolarki budowlanej o utworzenie zawodu montera stolarki budowlanej zakończył się sukcesem. W grudniu ub.r. Ministerstwo Edukacji Narodowej zakwalifikowało go do zawodów …

MONTERIADA 2019 – spotkanie organizacyjne

Najnowsza odsłona MONTERIADY zbliża się dużymi krokami. Dlatego też, w dniu 25 października 2018 roku w Warszawie odbędzie się spotkanie organizacyjne poświęcone temu wydarzeniu. Do udziału w spotk…