Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Bezpieczne dla środowiska fasady elementowe WICONA

Fasady elementowe to jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań, które pozwala na szybszą i  bardziej wydajną realizację projektów architektonicznych. Prefabrykowane elementy umożliwiają zwiększenie kontroli i bezpieczeństwa na budowie i eliminują koszty rusztowań. Ponadto firma WICONA oferuje niskoemisyjne fasady elementowe wykonywane z surowca aluminiowego pozyskiwanego z recyclingu. Obiekty, w których wykorzystano rozwiązania WICONA, stanowią jedne z najbardziej ekologicznych budowli w Polsce.

Fasady elementowe w budynkach wysokościowych

Niektóre rozwiązania fasad aluminiowych umożliwiają mocowanie profili aluminiowych, szkła i izolacji do konstrukcji budynku bezpośrednio na placu budowy. Jednak w przypadku wieżowców trzeba pracować na rusztowaniach na zewnątrz budynku, a to sprawia, że takie rozwiązania są bardziej odpowiednie dla budynków o ograniczonej liczbie pięter. W przypadku wyższych budynków jest pracochłonne i wiąże się z nadmiernie wysokimi kosztami olinowania i montażu. Dobrą alternatywą na ułatwienie i przyspieszenie budowy jest fasada z elementów zespolonych.

Element z aluminium, materiału o niskiej gęstości i właściwościach korozyjnych, ma zazwyczaj wysokość jednej kondygnacji i szerokość odpowiadającą siatce budynku. Można je stosować do budynków niskich, ale najlepiej nadają się do montażu z dźwigiem na budynkach wysokich.

Zbudowane z izolowanych profili aluminiowych elementy fasady są produkowane na gotowo ze szkłem, izolacją, panelami i nie tylko, bezpośrednio w warunkach fabrycznych. Można je następnie przetransportować na plac budowy i podnieść na miejsce na wstępnie zainstalowanych wspornikach montażowych. –Rozpoczęliśmy seryjną produkcję fasad elementowych na bardzo wysokim poziomie. Korzystaliśmy przy tym z bogatego doświadczenia w konstruowaniu fasad, znajomości procesów i podstaw fizyki budowli i materiałów, a także wiedzy na temat wdrażania rozwiązań fasadowych dostosowanych do konkretnych projektów. Z pewnością decydujące znaczenie miało również mówienie językiem architektów oraz rozpoznanie i zrozumienie ich pomysłów i wizji. Ale zasadniczo temat jest zawsze ten sam: opracowywanie rozwiązań na miarę w sposób wysoce efektywny i w jak najkrótszym czasie, które oferują maksymalną funkcjonalność w połączeniu z najwyższą możliwą jakością – mówi Hubert Wiśniewski, country manager WICONA Polska.

Systemy fasad elementowych WICONA

Rozwiązania fasadowe marki WICONA są wynikiem całościowego podejścia, które uznaje, że oprócz podstawowych właściwości funkcjonalnych, elewacje muszą również spełniać wymagania estetyczne, jak również wymagania w zakresie izolacji termicznej, oświetlenia dziennego, komfortu i ekologii. Nasza szczególna siła, jak sądzimy, leży w fakcie, że łączymy wszystkie te aspekty w ogólną koncepcję i w konsekwencji jesteśmy w stanie doradzać architektom w tej dziedzinie. Nie ograniczamy się do płaskich elementów i planarnych powierzchni, realizujemy również trójwymiarowe fasady o złożonej geometrii, jak również elementy zbudowane z kilku warstw, aby sprostać różnym wymaganiom stawianym fasadzie – dodaje szef polskiego oddziału marki WICONA.

Firma dysponuje kilkoma rozwiązaniami, które pozwalają realizować nawet najbardziej śmiałe projekty architektoniczne:

WICTEC EL evo stanowi innowacyjny modułowy system ścian osłonowych, który można indywidualnie projektować w zależności od indywidualnych wymagań architektów. Profile aluminiowe izolowane termiczne z innowacyjnymi przekładkami izolacyjnymi wytwarzane z zachowaniem najwyższych standardów produkcyjnych i jakościowych. W systemie WICTEC EL evo zastosowano całkowicie nowy system odwodnienia. Ugięcia stropu budynku są kompensowane z wykorzystaniem opatentowanej technologii „sprężystej uszczelki”. Uszczelka ta jest instalowana w poziomej linii pomiędzy modułami fasady elementowej. Pozwala to na zastosowanie relatywnie wąskich profili, nawet przy występowaniu skrajnych ugięć stropów budynku.

WICTEC EL60 jest modułową wersją systemu ściany osłonowej zapewniającą niezwykle wąski podział pomiędzy taflami szkła o szerokości jedynie 60 mm. Profile zewnętrzne są cięte pod kątem 45 stopni, zapewniając szczególnie elegancki wygląd „ramki obrazu”. Dzięki optymalizacji położenia przekładki termicznej system charakteryzuje się niską wartością współczynnika Ucw.

WICTEC 50EL jest modułową wersją systemu ściany osłonowej słupowo-ryglowej WICTEC 50. Ta seria łączy w sobie zalety konstrukcji systemu w technologii słupowo-ryglowej z korzyściami modułowych ścian osłonowych. Fasada elementowa WICTEC 50EL zapewnia niezwykle wąski podział pomiędzy taflami szkła o szerokości jedynie 50 lub 65 mm. Profile zewnętrzne są cięte pod kątem 45 stopni, zapewniając szczególnie elegancki wygląd „ramki obrazu”. System WICTEC 50 EL jest systemem dedykowanym do rozwiązań, w których szczególnie istotna jest wysoka izolacja termiczna.

HYDRO Circal – surowiec na miarę zrównoważonego budownictwa

Aby zmniejszyć ślad węglowy materiałów budowlanych, konieczne jest kontrolowanie produkcji wyrobów budowlanych, przy jednoczesnym wspieraniu gospodarki o obiegu zamkniętym tego systemu, czyli recyklingu i ponownego wykorzystania użytych materiałów. W przypadku systemów aluminiowych marki WICONA mamy do czynienia z systemami, które dzięki zaawansowanym technologiom są wytwarzane w obiegu zamkniętym, z wykorzystaniem recyclingowanego aluminium. Hydro CIRCAL 75R to materiał certyfikowany przez DNV-GL, niezależną instytucję, która gwarantuje, że 75% materiału pochodzi z poużytkowego aluminium, czyli aluminium, które osiągnęło koniec swojego cyklu życia. Jest to jeden z największych osiągnięć ostatnich lat, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój na rynku budowlanym.

Aby naprawdę zrozumieć, jak duży jest postęp w zmniejszaniu emisji, przedstawiają dwa fakty: średnia europejska emisji wynosi 8,6 kg CO 2  na kg aluminium. Na całym świecie średnia wynosi 18 kg CO 2  na kg aluminium. W przypadku Hydro CIRCAL 75R liczba ta spada do około 2,0 kg CO 2  na każdy kg aluminium, co stanowi najniższą emisję CO 2  na rynku. – Proces produkcji Hydro CIRCAL 75R rozpoczyna się w Hydro w Dormagen (Niemcy), gdzie wybierany jest materiał z recyklingu odpowiedni do produkcji tego stopu aluminium, a kończy się w zakładzie Hydro w Clervaux (Luksemburg), gdzie aluminium pierwotne jest dodawane do aluminium z recyklingu, aż do uzyskania materiału, który ponownie nadaje się do budowy. Proces otrzymywania tego materiału jest 10 razy czystszy niż w konwencjonalnych systemach, jego emisje CO 2  są znacznie poniżej średniej na obecnym rynku, zmniejszając ją o prawie 40% w porównaniu z emisją z konwencjonalnego procesu aluminiowego – komentuje Hubert Wiśniewski.

Zrównoważone budownictwo w Polsce

Fot. WICONA Polska

Aluminium od dziesięcioleci jest stosowane jako ściany zewnętrzne w elewacjach wieżowców. Rozwiązania elewacyjne nieustannie ewoluują. Szczelność powietrzna. Penetracja wody. Spełniają te wymagania. Można je również zaizolować, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, mogą mieć duże szklane powierzchnie, aby wpuścić wystarczającą ilość światła dziennego, a także mogą być wyposażone w filtry przeciwsłoneczne, które kontrolują światło słoneczne i ciepło słoneczne, które dostaje się do budynku. Są również dostępne z certyfikowanym co najmniej 75 % wycofanego z eksploatacji aluminium, a także z przekładkami termicznymi wykonanymi z poliamidu pochodzącego z recyklingu. Marka WICONA realizuje obiekty odpowiadające tym standardom również w Polsce. Wśród nich znajduje się warszawski kompleks biurowy LIXA. Inwestorem kompleksu jest firma Yareal Polska, wiodący deweloper w Polsce, należącą do Yareal International N.V., firmy działającej na europejskim rynku nieruchomości. Projekt HRA Architekci, jest trzecim co do wielkości kompleksem biurowym w Warszawie. WICONA dostarczyła tu fasady w systemie WICTEC 50 i WICTEC 50FP, okna: WICLINE 75 evo i WICLINE 75 evo z klapą wentylacyjną oraz drzwi: WICSTYLE 75 evo. Do najbardziej spektakularnych realizacji należy Skyliner – flagowa inwestycja Grupy Karimpol. Blisko 200-metrowy Skyliner jest siódmy na liście najwyższych budynków w Polsce, jest jednym z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w Polsce, zarówno pod względem wysokości jak i zastosowanych technologii. Wysokościowiec został zrealizowany w oparciu o rozwiązania i technologie spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Marka WICONA dostarczyła fasady elementowe WICTEC.

Wymienione przykłady dowodzą, że fasady elementowe są przyszłością w dziedzinie wznoszenia coraz wyższych i bardziej skomplikowanych budynków pod względem nie tylko technicznym ale także organizacyjnym. Przyjazne środowisku rozwiązania dostarczane przez markę WICONA, to milowy krok w drodze do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

 

 

 

ŹRÓDŁO: WICONA Polska


Przeczytaj również:

MONTERIADA 2023 – święto dobrego montażu. Wywiad z Pawłem Wróblewskim, Dyrektorem Zarządzającym Związku POiD

Blisko 300 m2 powierzchni, 22 pokazy dobrego montażu i setki odwiedzających – to tylko krótkie podsumowanie tegorocznej MONTERIADY na targach BUDMA. O tym, dlaczego jest to święto dobrego montażu i…

Spotkanie branżowe Związku POiD na Targach Bud – Gryf & Home 2022

Związek Polskie Okna i Drzwi patron honorowy Targów Bud-Gryf & Home 2022 zaprasza producentów stolarki z regionu na spotkanie dotyczące zasad oraz podstawowych zagadnień  wprowadzania wyrobów s…

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przychyla się do jednego z postulatów w sprawie Warunków Technicznych 2021

Możemy mówić o sukcesie w sprawie zmian w Warunkach Technicznych 2021. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przychyla się do jednego z postulatów wypracowanych przez branżę. Wraz z nadchodzący…