Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Schowaj się przed słońcem

Pierwszy dzień kalendarzowego lata już za nami. Przed nami zaś – jak wynika z prognoz meteorologicznych – naprawdę ciepłe dni. I choć letnią aurę wielu z nas uwielbia, to nadmiar słońca w domu na ogół nie jest pożądany. Aby go uniknąć, wystarczy zainwestować w odpowiednie osłony – najlepiej zewnętrzne rolety lub żaluzje.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku – z uwagi na obostrzenia związane z pandemią – większość z nas dużą część lata spędzi w domu lub mieszkaniu. A że już teraz meteorolodzy zapowiadają uporczywe upały przeplatane gwałtownymi burzami, warto pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, a co za tym idzie – zapewnić sobie komfort we własnych czterech ścianach. Wbrew pozorom, zakup kilku wentylatorów czy montaż klimatyzacji wcale nie jest najskuteczniejszą metodą. W ostatecznym rozrachunku dużo bardziej efektywne i ekonomiczne okazują się być osłony zewnętrzne np. żaluzje fasadowe mSun lub rolety more solutions marki MS więcej niż OKNA, które skutecznie uchronią nas przed upałem.

Osłony zewnętrzne tworząc barierę termiczną jeszcze przed szybą – na zewnątrz budynku, spowalniają wymianę ciepła i zabezpieczają dom przed nadmiernym nagrzewaniem się. W efekcie pozwalają na utrzymanie wewnątrz temperatury na pożądanym poziomie. Dla przykładu, dzięki żaluzjom mSun możemy obniżyć temperaturę wnętrza nawet o 10°C (przy temperaturze zewnętrznej na poziomie 35°C). A to bezpośrednio przekłada się nie tylko na nasz komfort, ale też na obniżenie wydatków na klimatyzację. – wyjaśnia Paweł Lange, Product Manager w MS więcej niż OKNA.

Same korzyści

Co warte zaznaczenia, osłony zewnętrzne montować można nie tylko w przypadku nowych inwestycji, ale również w budynkach starszych. Choć optymalną opcją jest uwzględnienie ich już na etapie tworzenia projektu, to nawet jeśli tego nie zrobiliśmy, nic straconego.

Montaż rolet i żaluzji zewnętrznych jest dużo prostszy niż mogłoby się wydawać. Bez problemu możemy je dopasować i zamocować w domu już zamieszkałym. I to bez większej ingerencji w jego bryłę czy ryzyka uszkodzenia elewacji. – mówi Paweł Lange.

Steruj domem zdalnie

Wybierając osłony, warto również od razu poświęcić chwilę na rozważenie wariantów sterowania nimi. Co mamy do wyboru?

W opcji podstawowej rolety i żaluzje mSun wyposażone są w sterowanie przewodowe – rolety opuszcza się i podnosi, a lamele żaluzji obraca – za pomocą przycisku. To dobre rozwiązanie w przypadku pokojów dziecięcych, gościnnych, czy biur, gdzie wiele osób powinno mieć możliwość regulacji. Opcję tę można rozszerzyć o sterowanie radiowe (zdalne) np. przy użyciu systemów marek Somfy czy Mobilus. Wówczas, aby zaciemnić pokój, wystarczy użyć pilota. Bez konieczności wstawania czy wchodzenia na piętro. Wariant ten umożliwia również tworzenie scenariuszy np. podnoszenie rolet w konkretnym pokoju o określonej godzinie.

Inną, bardziej zaawansowaną opcją jest sterowanie za pomocą smartfona i urządzeń mobilnych z wykorzystaniem systemów domu inteligentnego i dwukierunkowej komunikacji radiowej. Dzięki niemu, możemy nie tylko zmieniać ułożenie przesłon, ale również sprawdzić w jakim położeniu się znajdują. Mało tego. Istnieje możliwość zintegrowania żaluzji i rolet z systemami domu inteligentnego, w tym czujnikami wiatru i nasłonecznienia. Pozwala to zachować kontrolę nad domem nawet wówczas, gdy nas w nim nie ma. Dodatkowo sporą popularność w ostatnim czasie zdobywa możliwość sterowania głosowego, i ta opcja również jest dostępna w przypadku rolet more solutions i żaluzji mSun. Produkty marki MS więcej niż OKNA są kompatybilne z większością dostępnych obecnie systemów.

www.ms.pl

 

 

OPINIA EKSPERTA – JAKIE OSŁONY ZEWNĘTRZNE WYBRAĆ?

Paweł Lange, Product Manager MS więcej niż OKNA:

Choć jeszcze kilka lat temu rolety zewnętrzne były najpopularniejszym rozwiązaniem chroniącym przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, bijąc na głowę pod względem efektywności np. przesłony wewnętrzne, teraz – w niektórych przypadkach, ustępują miejsca żaluzjom fasadowym. Dlaczego?

Otóż każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Rolety stanowią rozwiązanie tańsze. Poza tym, bywają traktowane jako dodatkowy element utrudniający włamanie. Z drugiej jednak strony, poważnie ograniczają dostęp do naturalnego światła, co bywa problematyczne. Żaluzje natomiast, choć nieco droższe, umożliwiają regulację stopnia nasłonecznienia, a do tego – stanowią oryginalną ozdobę bryły budynku. Co więc wybrać? Odpowiedź nie może być jednoznaczna. Wybór odpowiedniej osłony zależy od kilku czynników, m.in. ustawienia budynku względem słońca lub przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.

Wydaje się, że właściwą odpowiedzią będzie „indywidualne dostosowanie osłony nie tylko do potrzeb klientów, ale i do konkretnego okna”. Wszak jedno rozwiązanie nie wyklucza drugiego. Wielu z Klientów MS więcej niż OKNA, w swoich domach z powodzeniem łączy oba typy osłon. Na fasadach południowych, na największych przeszkleniach w salonach, pokojach dziennych oraz gabinetach najczęściej pojawiają się żaluzje fasadowe. Z kolei w pomieszczeniach o mniejszym znaczeniu np. garażu i tam gdzie przebywamy rzadziej, wybierane są rolety. Szeroka paleta dostępnych kolorów (zarówno żaluzji, jak i rolet) pozwala na dopasowanie ich do siebie. Nowoczesne systemy sterowania pozwalają zaś na zarządzanie wszystkimi napędami jednym pilotem i/lub smartfonem.

 


Przeczytaj również:

Na 200% normy – MONTERIADA 2020 za nami. Wywiad z Pawłem Wróblewskim, Dyrektorem Zarządzającym Związku POiD

W 2019 roku rynek stolarki otworowej mógł pochwalić się w dużej mierze dobrą passą. Aktualnie przedsiębiorcy muszą jednak liczyć się z rosnącymi kosztami produkcji i deficytem kadry, a także monter…

Jak dobrać drzwi wewnętrzne do stylu wnętrza?

W domu czy mieszkaniu mamy co najmniej kilkoro drzwi. Pełnią one bowiem wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim oddzielają poszczególne pomieszczenia, zapewniają nam prywatność, a także izolują od …