Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Testy przeciwpożarowe Promat

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego uszczelka pęczniejąca jest konieczna w systemie przeciwpożarowym lub drzwiach?

Zwykle spotykane są one na krawędziach drzwi przeciwpożarowych, w ościeżnicy oraz między ościeżnicą a ścianą, można je łatwo przeoczyć lub pominąć w montażu. Jednak uszczelki pęczniejące mają kluczowe znaczenie dla ogólnej wydajności systemu.

Większość materiałów nieznacznie rozszerza się po podgrzaniu, jednak materiały pęczniejące aktywują się i zwiększają wielokrotnie swoją pierwotną objętość po osiągnięciu określonych temperatur. Uszczelnia to szczeliny wokół skrzydeł drzwi i wypełnia lukę między ramą a ścianą co zapobiega przenoszeniu się dymu i gorących gazów do strefy, która nie jest objęta pożarem.

Uszczelki pęczniejące Promat PROMASEAL® są sprawdzonym rozwiązaniem przy produkcji drzwi przeciwpożarowych i mogą być dostarczane w postaci pasków, arkuszy, rolek lub jako gotowe elementy do zastosowania w drzwiach np. w strefie okuć lub jako uszczelkę zintegrowaną.

Podczas naszych testów w laboratorium Promat UK Heywood, usunięto niewielką część uszczelnienia pęczniejącego na górnej krawędzi drewnianej ramy, aby zademonstrować, co może się stać, jeśli zabraknie takiego uszczelnienia w momencie pożaru i jaki ma to wpływ na działanie całego systemu. Badany wieloszybowy system drewniany został zaprojektowany w celu zapewnienia ochrony przeciwpożarowej w klasie EI60.

Po zaledwie 18 minutach obszar, na którym nie była założona uszczelka, zaczął dymić i zwęglać się. Po 37 minutach widać było wyraźnie płomienie po stronie bez ognia, a rama była w ogniu. Badanie trwało przez cały czas 60 minut i chociaż oszklenie i drewniana rama chronione przez pęczniejącą uszczelkę były nienaruszone i działały dobrze, górna część ramy została całkowicie przepalona.

To jasno pokazuje, jak ważne jest uszczelnienie dla poprawnego działania całego systemu/zabezpieczenia.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat gamy produktów przeciwogniowych PROMASEAL® firmy Promat.

https://lnkd.in/e-vVgdu

ŹRÓDŁO: PROMAT


Przeczytaj również:

Duże przeszklenia tarasowe i ich prawidłowy montaż

Budując lub remontując dom, wiele osób spełnia swoje marzenia o dużych przeszkleniach, zautomatyzowanych drzwiach tarasowych lub bezprogowym przejściu na taras. Przed zakupem szukamy inspiracji, og…

IX Kongres Stolarki Polskiej uchwycony w kamerze

Zapraszamy do obejrzenia filmu, nakręconego podczas IX Kongresu Stolarki Polskiej w Iławie: https://youtu.be/K87rNA4Cjlw

Międzynarodowe Targi OUTDOOR BUILD pod patronatem Związku Polskie Okna i Drzwi

Związek Polskie Okna i Drzwi obejmuje patronatem honorowym Międzynarodowe Targi  Systemów Okiennych, Drzwiowych, Fasadowych, Bram, Rolet i Zadaszeń OUTDOOR BUILD, które odbędą się w dniach 24–26 ma…