Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Jakie rozwiązania wpływają na komfort korzystania z dużych drzwi tarasowych?

Duże przeszklenia zazwyczaj oznaczają również naprawdę duży ciężar, dlatego jednym z ważniejszych elementów wpływających na komfort użytkowania jest sposób, w jaki zostały zaprojektowane. Dobrze zaprojektowany HS to taki który przewiduje komfortową i płynną pracę w zakresie ciężarów od 200 kg, po te przekraczające 400 kg. Ponadto warto zwrócić uwagę na elementy takie jak szczelność czy bezpieczeństwo.

W dużych drzwiach tarasowych mamy dwa wyzwania – siła toczenia podczas zamykania i otwierania. Żeby proces zamykania był bezpieczny i komfortowy dla użytkowników, Yawal stosuje tak zwane ciche domknięcie. Niezależnie od tego, jaka siła zostanie użyta, to skrzydło wyhamuje przed ramą i nie dojdzie do uderzenia w nią. Ponadto w dużych i ciężkich skrzydłach może dojść do bardzo gwałtownego powrotu klamki w górę, który jest niebezpieczny np. dla dzieci. Dlatego w swoich rozwiązaniach Yawal oferuje tzw. spowalniacz klamki. Jego zadaniem jest doprowadzenie do równomiernego podnoszenia się klamki z dołu do góry. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie automatyki, wtedy powyższe rozwiązania są zastąpione przez układy elektryczne.

Warto, również wspomnieć o komforcie użytkowania dużych HS – ów wynikających z niskiego progu, czy wąskiego słupka. W Systemie DP 180 Primeview od Yawal jest słupek, który ma tylko 47 mm. Wąski przekrój zwiększa dopływ światła, co ma znaczący wpływ na doświetlenie wnętrza i nowoczesny wygląd ramy okiennej. Dzięki zmianie wysokości profilu nawet bardzo duże okno uzyskuje delikatniejszy wygląd, a jego konstrukcja nie przytłacza wnętrza.

Yawal posiada w swojej ofercie systemy przesuwne, których szerokość i wysokość skrzydła drzwi może osiągać nawet do 3300 mm przy ciężarze skrzydła do 440 kg. Duże przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa. Szklane tafle mocowane za pomocą aluminiowych profili nadają każdej konstrukcji lekkości. Pozwala to na uzyskanie transparentnej bariery, która mimo swej przejrzystości stanowi przemyślaną ochronę przed zimnem, wiatrem, deszczem czy nasłonecznieniem.

 

ŹRÓDŁO: Yawal


Przeczytaj również:

Pierwszy digitalowy Kongres Stolarki Polskiej już 15 czerwca!

Zapraszamy do udziału w najbardziej oczekiwanym wydarzeniu w branży budowlanej – XI Kongresie Stolarki Polskiej, który odbędzie się 15 czerwca br. Tym razem uczestnicy i cenieni eksperci, m.in. z B…

Glassolutions Mecenasem konkursu POiD Building Awards 2021

Glassolutions jest wiodącym dostawcą najwyższej jakości rozwiązań oraz najbardziej innowacyjnych produktów z zakresu szkła dla architektury, budownictwa i sektora produkującego okna i drzwi. Glasso…