Jak zamontować okna, żeby nie tracić ciepła?
Wybór energooszczędnych okien to połowa sukcesu. Druga połowa to ich prawidłowy montaż, który ogranicza ryzyko powstawania mostków termicznych. W nowoczesnym budownictwie dobrze sprawdza się montaż stolarki z wykorzystaniem ciepłych belek okiennych, zwanych też podwalinami. Jak zamontować okno z użyciem podwalin?
Dobrze wykonany montaż okien zapobiega powstawaniu mostków termicznych i zmniejsza straty ciepła. Podstawą jest stworzenie stabilnego podparcia dla stolarki okiennej. To właśnie na styku profilu okiennego z parapetem często powstają bowiem nieszczelności, co możemy zaobserwować chociażby użytkując stare, wymagające już wymiany okno. Jakie są korzyści z montażu z wykorzystaniem podwalin i jak przeprowadzić prace montażowe krok po kroku?
Jakie są korzyści z montażu z użyciem belki okiennej?
Przy montażu okna ważne jest jego trwałe, stabilne osadzenie i skuteczna izolacja termiczna oraz akustyczna. Te wymagania spełniają nowoczesne belki okienne, które łączą w sobie bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i termoizolacyjne. Zapewniają stabilne podparcie nawet dla ciężkiej, wielkoformatowej stolarki.
Przykładem takiego rozwiązana jest nowa belka okienna NYXON White. Jej zastosowanie zapobiega powstawaniu mostków termicznych, przyspiesza i ułatwia montaż, a także skutecznie izoluje akustycznie. Podwaliny NYXON White wykonane są ze specjalnego, utwardzonego EPS formowanego fabrycznie. Standardowo dostępne są w dwóch szerokościach: 60 mm oraz 70 mmm, ale mogą być też przygotowane w dowolnych rozmiarach. Żeby w ramach montażu uzyskać jeszcze większą efektywność energetyczną, istnieje też możliwość odpowiedniego wyprofilowania podwaliny do każdego profilu okna. Zaletą podwalin NYXON White jest także konkurencyjna cena, dzięki czemu wysoką energooszczędność można uzyskać bez znacznego obciążania budżetu.
Jak montować okno z użyciem belki okiennej?
Montaż okna z użyciem belki okiennej jest prosty i szybki. Pierwszy etap prac to przygotowanie podłoża, które powinno być równe, wypoziomowane, czyste, suche i zagruntowane. Następnie belkę trzeba dopasować pod wymiar montowanego wyrobu – okna lub drzwi tarasowych. Belki można łatwo przycinać lub łączyć poprzez sklejenie za pomocą kleju NYXON SPECIAL GLUE.
Gdy dopasujemy rozmiary belki, dalszym etapem jest nałożenie na jej wierzchnią część kleju montażowego, dopasowanie do profilu okna lub drzwi i mocne dociśnięcie. Gdy klej wstępnie zwiąże (po około 30 minutach), można przystąpić do osadzania razem z konstrukcją. Zaleca się zastosowanie kątowników typu L do mechanicznego ustabilizowania belek do posadzki. Dalszy krok to uszczelnienie wszystkich połączeń. – Do uszczelnienia przestrzeni pomiędzy ramą okienną a murem służy piana montażowa lub taśma rozprężna. Żeby uzyskać jak najlepszy efekt, zalecane jest też użycie taśmy zewnętrznej i wewnętrznej przeznaczonych do ciepłego montażu. Rekomendujemy zastosowanie piany montażowej i taśm PENOSIL, które stanowią uzupełnienie systemu podwalin NYXON. Po zamontowaniu ramy, trzeba obrobić lub osłonić połączenie ramy z murem, aby ograniczyć działanie promieniowania słonecznego. Belki obrabiamy narzędziami przeznaczonymi do drewna – mówi Kamil Biały, specjalista ds. produktu marki NYXON, która jest Partnerem kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ – Zadbaj o ciepły dom”.
Montaż okna z użyciem belek okiennych jest ciepły, a przy tym szybki i prosty do wykonania. Podwaliny można ze sobą w prosty sposób łączyć, tworząc z nich szczelną podwalinę. To rozwiązanie zapewniające ciągłość izolacji, co przekłada się na oszczędność energii i pieniędzy potrzebnych na ogrzewanie budynku.
***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/