Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Wyniki testów okien wyposażonych w siłowniki

Okno to element budowlany do zamykania otworu w ścianie lub pochyłym dachu, który umożliwia dopływ światła i może zapewnić wentylację. Tę definicję odnaleźć można w normie PN-EN 12519:2007. Najprostszą formą naturalnej wentylacji jest… wietrzenie. Funkcję tę realizujemy za pomocą klamki, np. do pozycji rozwartej czy uchylnej. Alternatywą dla tradycyjnej klamki może być jednak napęd, który nie tylko podnosi komfort użytkowania okien, ale także pozytywnie przekłada się na parametry techniczne stolarki.

 

Okna w świetle przepisów

W świetle wymagań polskich przepisów techniczno-budowlanych skrzydła okien, świetliki oraz nawietrzaki okienne, wykorzystywane do przewietrzania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia z poziomu podłogi lub pomostu, także przez osoby niepełnosprawne, jeżeli nie przewiduje się korzystania z pomocy innych współużytkowników, a okna w pomieszczeniach przewidzianych do korzystania przez osoby niepełnosprawne powinny mieć urządzenia przeznaczone do ich otwierania, usytuowane nie wyżej niż 1,2 m nad poziomem podłogi. Nie życzymy nikomu, by popadł w tarapaty na tyle, by odczuć, jak martwe są te wymagania mimo tego, że istnieją mniej lub bardziej dogodne rozwiązania techniczne, których zastosowanie wcale nie wymaga ponadprzeciętnych nakładów finansowych. Jednym z takich rozwiązań są napędy łańcuchowe firmy D+H z serii CDC, które umożliwiają automatyczne uchylanie, rozwieranie lub odchylanie skrzydeł okiennych.

Siłowniki okienne w laboratorium

Czy okno z PVC-U bez klamki i pełnego garnituru okuć spełnia wymagania przepisów techniczno-budowlanych w zakresie szczelności powietrznej i wodoszczelności? Firma Aluplast zleciła wykonanie odpowiednich badań jednostce notyfikowanej. Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej z Wałbrzycha zbadało przepuszczalność powietrza i wodoszczelność jednoskrzydłowego okna uchylnego o wymiarach 1497 x 899 mm oraz okna rozwieranego o wymiarach 897 x 1498 mm. Obie badane konstrukcje okienne wykonane z dobrze znanych i popularnych kształtowników okiennych Aluplast IDEAL 7000 zostały wyposażone w ukryte napędy łańcuchowe D+H z serii CDC. Wyniki badań przedstawiono w raportach nr MLTB-2562-2017. W tabeli prezentujemy wartości charakteryzujące poziom przepuszczalności powietrza i wodoszczelności konstrukcji okiennych wyposażonych w napędy łańcuchowe.

Każdy z producentów i sprzedawców może teraz sprawdzić i porównać wyniki uzyskane w badaniu okien z napędami łańcuchowymi z wynikami okien wyposażonych w standardowe okucia. Na podstawie przeprowadzonych testów możemy stwierdzić, że szczelność okien wyposażonych w automatykę okienną jest porównywalna do tej, którą wykazują okna z tradycyjnym zestawem okuć i klamką. Jest to niewątpliwie zasługą dużej siły blokującej napędów łańcuchowych – producent określa ją na 1500 N. Uzyskiwana w konstrukcjach okiennych wysoka szczelność na przenikanie powietrza w połączeniu z odpowiednio dobranym współczynnikiem przenikania ciepła kształtowników i szyb pozwala stworzyć okna o charakterystyce energooszczędnej.

Typ konstrukcji

Wodoszczelność Przepuszczalność powietrza – klasa Przepuszczalność odniesienia

Q100L

(m3/hm2)

Przepuszczalność odniesienia

Q100S

(m3/hm2)

Okno uchylne E 1050 4 0,08 0,26
Okno rozwierane E 750 4 0,22 0,75

Dyskretna wentylacja

Napędy CDC, poza kompaktową budową, charakteryzują się bardzo cichą pracą na poziomie LpA35 dB(A). Producent wraz z napędem otrzymuje komplet konsol mocujących dedykowanych dla danego systemu okiennego. Dla ułatwienia montażu wewnątrz ościeżnicy napędy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można podłączyć zasilanie z lewej lub prawej strony obudowy. Łańcuch zbudowany ze specjalnych ogniw wygina się w wymaganym kierunku, co zapobiega jego zaklinowaniu o skrzydło okienne. W zależności od potrzeb możemy zaprogramować długość i szybkość wysuwu łańcucha.

Automatyka dla każdego

Coraz częściej mówi się i pisze o tzw. domach inteligentnych, w których wiele elementów, w tym okna i drzwi oraz urządzenia przeciwsłoneczne mogą być zdalnie sterowane za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Zanim jednak technologia smart home stanie się standardem postulujemy, aby obiekty zarówno te komercyjne, prywatne, jak i budynki użyteczności publicznej stały się dla wszystkich po prostu bardziej przyjazne i użyteczne. Jednym z stosunkowo niedrogich i łatwo dostępnych rozwiązań jest właśnie automatyka okienna, które może znacząco poprawić komfort i efektywność tzw. codziennej wentylacji.

 

 

 

 

 

 

 


Przeczytaj również:

Zapraszamy na debatę „Dlaczego warto zostać monterem stolarki?” na MONTERIADZIE 2019!

Jak wygląda praca montera stolarki budowlanej „od kuchni”, jaka jest jej specyfika i korzyści płyną z wykonywania tej profesji? Będzie się można o tym dowiedzieć podczas debaty z udziałem profesjon…

„TERMOMODERNIZACJA + DOBRY MONTAŻ”: Akcesoria dla montera stolarki budowlanej – niezbędne wsparcie dla profesjonalistów

Przy montażu stolarki budowlanej profesjonalizm montera rozpoznaje się nie tylko po umiejętnościach, ale także po jakości używanych narzędzi. Poza dobrze dopasowanym sprzętem, bardzo ważne są równi…

List otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy sytuacji na rynku drewna

26 września Lasy Państwowe rozpoczęły procedury sprzedaży drewna na pierwsze półrocze 2023r. Opisane w zarządzeniu nr 57 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z dnia 22. września 2021 roku w spra…