Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Stabilny i niezawodny partner – strategia Roto FTT w trudnych czasach

Bycie niezawodnym partnerem dla klientów B2B na świecie oraz rozwijanie innowacyjnych produktów – to w dobie koronawirusa najważniejsze założenia przyszłej strategii dywizji Roto odpowiedzialnej za technologie okienne. Zarząd Roto Frank Fenster- und Türtechnologie GmbH (FTT) ogłosił je podczas Międzynarodowej Konferencji Prasowej Roto w listopadzie 2020 r. 

 

Należy się spodziewać, że sprzedaż Roto FTT w 2020 roku będzie zbliżona do ubiegłorocznego poziomu. To pozytywny wynik w obecnie trudnych warunkach globalnych. Udało się go osiągnąć dostawcy dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu zasobami i kosztami, a także dzięki rozważnym działaniom.

Marcus Sander, prezes Roto Frank Fenster- und Türtechnologie GmbH (FTT)

Stabilny rozwój w trudnych czasach potwierdza naszą efektywność działania – tak Marcus Sander, prezes Roto Frank Fenster- und Türtechnologie GmbH (FTT) podsumował sytuację spółki w roku 2020.

Globalne ożywienie gospodarcze – zagrożone

Według obliczeń i szacunków w 2019 r. rynek branży okuć na świecie miał wartość około 3,4 mld euro z niezmiennym udziałem poszczególnych segmentów: okucia rozwierno-uchylne (26%), rozwiązania do drzwi (25%) i systemy przesuwne (22%). Za 2020 rok nie ma jeszcze pełnych i wiarygodnych danych, jednak zdaniem zarządu Roto FFT należy się spodziewać istotnych zmian w związku z Covid-19. Biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg pandemii, nowy gwałtowny wzrost zakażeń zagraża tendencjom ożywienia ekonomicznego. Gospodarka światowa znajduje się w największej recesji od ostatnich kilku dekad i dotyka to również sektora budowlanego. Rok 2021 upłynie również pod znakiem ograniczeń związanych koronawirusem.

Przewaga konkurencyjna

Z punktu widzenia Roto najważniejszym celem jest prowadzenie działalności w sposób ciągły, z dużą zręcznością i elastycznością. Marcus Sander podkreślał rolę profilaktyki zdrowotnej, która została z powodzeniem wdrożona we wszystkich zakładach Roto. Pozwoliło to na utrzymanie łańcuchów dostaw na dotychczasowym poziomie nawet w krytycznej fazie pandemii. Za przewagą konkurencyjną stoi 15 zakładów produkcyjnych Roto na całym świecie.

Realizowana w ostatnich miesiącach koncepcja ponadplanowej produkcji, a tym samym tworzenia bufora dla ewentualnych ograniczeń, zdała egzamin. Ważnym obszarem działania jest intensywna komunikacja cyfrowa: w tym wirtualne wsparcie partnerów handlowych i obsługa klienta, a także nowa intuicyjna strona internetowa, która w polskiej wersji zostanie uruchomiona na początku 2021 r.

Regiony pod lupą

Podczas 15. Międzynarodowej Konferencji Prasowej podsumowano sytuację i wyniki Roto FFT na rynkach międzynarodowych. W Ameryce Północnej tymczasowe ograniczenia i restrykcje zachwiały sytuacją rynkową. Roto odnotowało znaczący wzrost udziału w rynku dzięki wysokiej rentowności. Rynki w Ameryce Południowej kształtowane są nie tylko przez wyzwania związane z Covid-19, ale także wyzwania polityczne i makroekonomiczne. W tym regionie Roto FTT utrzymywało się na dobrym poziomie, a w Brazylii nastąpił największy wzrost sprzedaży w walucie lokalnej.

Zdaniem zarządu Roto FFT w rynek europejski jest zrównoważony, ale widoczne są różnice regionalne. Pozytywne przykłady to Niemcy, Austria, Szwajcaria i Europa Wschodnia – po okresie zamknięcia. Obecnie największe wyzwania to trudna sytuacja we Włoszech i stagnacja we Francji. Nie bez wpływu na oba kraje jest rosnąca presja ze strony producentów okien z Europy Wschodniej. W Wielkiej Brytanii dodatkowym czynnikiem jest niepewność związana z Brexitem.

Z punktu widzenia Roto FFT sytuacja w Europie jest optymistyczna. Mocna pozycja firmy opiera się na wysokiej niezawodności dostaw we wszystkich grupach produktów. Szczególnie obiecujący jest wzrost w Niemczech, który znajduje odzwierciedlenie zarówno w sprzedaży, jak i udziale w rynku.

W obszarze biznesowym Azji i Pacyfiku uwaga koncentruje się przede wszystkim na Chinach, gdzie pandemia spowodowała głęboką recesję w ciągu pierwszych czterech miesięcy. Działalność związana z produkcją stolarki spadła w tym okresie o ponad 40% w porównaniu z rokiem poprzednim, co znacząco wpłynęło na działalność Roto na początku roku. Obecnie rynek notuje ożywienie. W pozostałych regionach Azji i Pacyfiku dotychczasowy poziom został utrzymany.

Dobra kondycja i innowacyjny przykład

Myśląc o przyszłości Roto stawia na kompleksowy, inteligentny i innowacyjny asortyment produktów. Dlatego kontynuuje rozwój i konsekwentnie realizuje inwestycje. Oprócz rozwiązań rozwierno-uchylnych i drzwiowych dotyczy to segmentu systemów przesuwnych. Przykładem jest system przesuwny Roto Patio Inowa, spełniający wymagania zmieniającej się struktury populacji, mniejszej przestrzeni życiowej czy nasilających się ekstremalnych warunków pogodowych.

Roto Patio Inowa została doceniona przez inwestorów, co potwierdzają liczne międzynarodowe obiekty referencyjne i rosnące zainteresowanie

Innowacyjny system Roto Patio Inowa oszczędza miejsce i koszty powierzchni, a dzięki nowym funkcjom SoftClose jest łatwy w użyciu. Umożliwia konstruowanie wielu formatów z wszystkich rodzajów profili, zapewnia podwyższoną odporność antywyważeniową w klasie z RC 2, a wąskie profile z całkowicie ukrytym okuciem umożliwiają ekonomiczną produkcję. Roto Patio Inowa została doceniona przez inwestorów, co potwierdzają liczne międzynarodowe obiekty referencyjne. W przygotowaniu kolejne etapy rozwoju produktu Roto Patio Inowa, w tym zwiększenie nośności skrzydła z 200 kg do ponad 300 kg.

Będziemy aktywnie towarzyszyć i wspierać naszych klientów na całym świecie po koronawirusie, by uczynić ich jeszcze bardziej konkurencyjnymi, dzięki najlepszym rozwiązaniom Rotopodsumowuje Marcus Sander.

 

 


Przeczytaj również:

Firma Aluron Sp.z.o.o nowym członkiem POiD

Miło nam poinformować o przyjęciu nowego członka Związku Polskie Okna i Drzwi. Witamy w naszym gronie firmę Aluron Sp.z.o.o. Aluron jest jedynym w Polsce producentem systemów aluminiowych dla każde…

Ważne decyzje na Walnym Zgromadzeniu Członków Związku POiD

Dnia 22 maja odbyło się sprawozdawcze, Walne Zgromadzenie Członków Związku Polskie Okna i Drzwi – ważne spotkanie biznesowe, ale także miejsce gdzie omawiane są sprawozdania finansowe i merytoryczn…

Targi BUDMA patronem merytorycznym MONTERIADY

Z dumą informujemy, że podczas MONTERIADY 2023 rolę Patronów Merytorycznych obejmują: Targi BUDMA organizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. BUDMA to najważniejsze i najbardziej oczekiwane…