Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Roto NX | TiltFirst: dopasowanie okna do wymagań bezpieczeństwa

Nowy system okuć Roto NX umożliwia producentom okien elastyczne dopasowanie oferty do wymagań budynków i miejsc, gdzie konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie.

Jednym z rozwiązań jest funkcja Roto NX | TiltFirst: „najpierw uchyl, potem otwórz”, która za pomocą kluczyka w klamce zablokuje okucie przed otwarciem okna na pełną szerokość.

System okuć Roto NX umożliwia dostosowanie okien do zmieniających się wymagań, także w trakcie eksploatacji, już po wyprodukowaniu i zamontowaniu okna w obiekcie. Jeśli wraz z upływem czasu zmieni się przeznaczenie pomieszczeń lub wymogi bezpieczeństwa ograniczą możliwość otwierania okna, okno z okuciem Roto NX można łatwo dostosować, przekształcając do funkcji Roto NX | TiltFirst.

Zmniejszanie zagrożeń i strat

Gdy klamka okucia Roto NX | TiltFirst jest zablokowana, użytkownik może jedynie uchylić okno w celu wietrzenia, ale nie może go w pełni otworzyć. Takie zabezpieczenie przed wypadnięciem przez okno jest coraz częściej stosowane zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w domach prywatnych.  W razie ewakuacji, akcji ratunkowej lub do mycia, okno można szybko otworzyć na oścież za pomocą odpowiedniego klucza.

Roto NX | TiltFirst sprawdza się także w miejscach, gdzie pokoje są ciasno umeblowane i otwarte do wewnątrz skrzydło może kolidować z wyposażeniem i utrudniać komunikację. Niekontrolowane otwarcie skrzydła nie będzie zagrażało uczniom w szkolnych ławkach czy monitorom komputerów w biurach.

Niezależnie od tego, czy jest to żłobek, przedszkole, pokój dziecka, hotel czy biuro – w wielu pomieszczeniach publicznych i prywatnych zmiana rozwiązania okuciowego na Roto NX | TiltFirst zminimalizuje ryzyko szkód.

Prosta wymiana

Aby odpowiednio doposażyć okucie okna rozwierno-uchylnego w Roto NX wystarczy wymienić kilka jego elementów: klamka okienna i ramię rozwórki są równie łatwe do wymiany jak standardowy zaczep rozwierno-uchylny na zaczep TiltFirst. W prosty sposób może to zrobić zarówno producent okien, jak i wyspecjalizowana firma serwisowa.

Z kolei okna wyposażone fabrycznie w system Roto NX | TiltFirst można również przekształcić w standardową funkcję rozwierno-uchylną poprzez wymianę powyższych elementów. W ten sposób Roto umożliwia elastyczne dostosowywanie okien do zmieniających się potrzeb budynku i użytkowników pomieszczeń przez cały okres eksploatacji.

Jeśli klamka okucia rozwierno-uchylnego Roto NX | TiltFirst zostanie odblokowana kluczem, skrzydło można otworzyć na oścież, np. w celu umycia. Zdjęcie: Roto
Ramię rozwórki i zaczep wymieniane są podczas zmiany okucia Roto NX na rozwiązanie TiltFirst, podobnie jak klamka okienna. Przekształcenie jest możliwe tak często, jak jest to potrzebne Zdjęcie: Roto
Dzięki Roto NX producenci okien mają możliwość elastycznego dopasowania okien, do konkretnych budynków i pomieszczeń, także już w trakcie ich eksploatacji Roto NX | TiltFirst – funkcja blokująca klamkę nie pozwala na otwarcie okna na pełną szerokość. Jednocześnie umożliwia wietrzenie w pozycji uchylonego skrzydła. Zdjęcie: Roto

ŹRÓDŁO: Roto


Przeczytaj również:

Związek Polskie Okna i Drzwi Partnerem debaty na temat szkolnictwa branżowego podczas konferencji pt. „Dekarstwo. Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość. Edukacja drogą do sukcesu”

Związek POiD jest Partnerem wydarzenia organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy wraz z Międzynarodowymi Targami Budownictwa i Architektury BUDMA, które odbędzie się w formule online 4 lu…

Agencja The Imagine zajmie się obsługą PR Związku POiD

W maju 2019 roku Związek POiD nawiązał współpracę z agencją marketingową The Imagine. Do zadań agencji będzie należało m.inn. doradztwo w obszarze komunikacji, administracja strony internetowej www…

Szkolenie Związku POiD dla zespołów serwisowo-montażowych stolarki budowlanej

Związek Polskie Okna i Drzwi jako organizator, zaprasza do udziału w szkoleniu pt. „ Prawidłowe zasady montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Naprawa i renowacja stolarki budowlanej”, które odbędzi…