Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Wyniki testów okien wyposażonych w siłowniki

Okno to element budowlany do zamykania otworu w ścianie lub pochyłym dachu, który umożliwia dopływ światła i może zapewnić wentylację. Tę definicję odnaleźć można w normie PN-EN 12519:2007. Najprostszą formą naturalnej wentylacji jest… wietrzenie. Funkcję tę realizujemy za pomocą klamki, np. do pozycji rozwartej czy uchylnej. Alternatywą dla tradycyjnej klamki może być jednak napęd, który nie tylko podnosi komfort użytkowania okien, ale także pozytywnie przekłada się na parametry techniczne stolarki.

Okna w świetle przepisów

W świetle wymagań polskich przepisów techniczno-budowlanych skrzydła okien, świetliki oraz nawietrzaki okienne, wykorzystywane do przewietrzania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia z poziomu podłogi lub pomostu, także przez osoby niepełnosprawne, jeżeli nie przewiduje się korzystania z pomocy innych współużytkowników, a okna w pomieszczeniach przewidzianych do korzystania przez osoby niepełnosprawne powinny mieć urządzenia przeznaczone do ich otwierania, usytuowane nie wyżej niż 1,2 m nad poziomem podłogi. Nie życzymy nikomu, by popadł w tarapaty na tyle, by odczuć, jak martwe są te wymagania mimo tego, że istnieją mniej lub bardziej dogodne rozwiązania techniczne, których zastosowanie wcale nie wymaga ponadprzeciętnych nakładów finansowych. Jednym z takich rozwiązań są napędy łańcuchowe firmy D+H z serii CDC, które umożliwiają automatyczne uchylanie, rozwieranie lub odchylanie skrzydeł okiennych.

Siłowniki okienne w laboratorium

Czy okno z PVC-U bez klamki i pełnego garnituru okuć spełnia wymagania przepisów techniczno-budowlanych w zakresie szczelności powietrznej i wodoszczelności? Firma Aluplast zleciła wykonanie odpowiednich badań jednostce notyfikowanej. Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej z Wałbrzycha zbadało przepuszczalność powietrza i wodoszczelność jednoskrzydłowego okna uchylnego o wymiarach 1497 x 899 mm oraz okna rozwieranego o wymiarach 897 x 1498 mm. Obie badane konstrukcje okienne wykonane z dobrze znanych i popularnych kształtowników okiennych Aluplast IDEAL 7000 zostały wyposażone w ukryte napędy łańcuchowe D+H z serii CDC. Wyniki badań przedstawiono w raportach nr MLTB-2562-2017. W tabeli prezentujemy wartości charakteryzujące poziom przepuszczalności powietrza i wodoszczelności konstrukcji okiennych wyposażonych w napędy łańcuchowe.

 

Typ konstrukcji Wodoszczelność Przepuszczalność powietrza – klasa Przepuszczalność odniesienia

Q100L

(m3/hm2)

Przepuszczalność odniesienia

Q100S

(m3/hm2)

Okno uchylne E 1050 4 0,08 0,26
Okno rozwierane E 750 4 0,22 0,75

 

Każdy z producentów i sprzedawców może teraz sprawdzić i porównać wyniki uzyskane w badaniu okien z napędami łańcuchowymi z wynikami okien wyposażonych w standardowe okucia. Na podstawie przeprowadzonych testów możemy stwierdzić, że szczelność okien wyposażonych w automatykę okienną jest porównywalna do tej, którą wykazują okna z tradycyjnym zestawem okuć i klamką. Jest to niewątpliwie zasługą dużej siły blokującej napędów łańcuchowych – producent określa ją na 1500 N. Uzyskiwana w konstrukcjach okiennych wysoka szczelność na przenikanie powietrza w połączeniu z odpowiednio dobranym współczynnikiem przenikania ciepła kształtowników i szyb pozwala stworzyć okna o charakterystyce energooszczędnej.

Dyskretna wentylacja

Napędy CDC, poza kompaktową budową, charakteryzują się bardzo cichą pracą na poziomie LpA35 dB(A). Producent wraz z napędem otrzymuje komplet konsol mocujących dedykowanych dla danego systemu okiennego. Dla ułatwienia montażu wewnątrz ościeżnicy napędy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można podłączyć zasilanie z lewej lub prawej strony obudowy. Łańcuch zbudowany ze specjalnych ogniw wygina się w wymaganym kierunku, co zapobiega jego zaklinowaniu o skrzydło okienne. W zależności od potrzeb możemy zaprogramować długość i szybkość wysuwu łańcucha.

Automatyka dla każdego

Coraz częściej mówi się i pisze o tzw. domach inteligentnych, w których wiele elementów, w tym okna i drzwi oraz urządzenia przeciwsłoneczne mogą być zdalnie sterowane za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Zanim jednak technologia smart home stanie się standardem postulujemy, aby obiekty zarówno te komercyjne, prywatne, jak i budynki użyteczności publicznej stały się dla wszystkich po prostu bardziej przyjazne i użyteczne. Jednym z stosunkowo niedrogich i łatwo dostępnych rozwiązań jest właśnie automatyka okienna, które może znacząco poprawić komfort i efektywność tzw. codziennej wentylacji.


Przeczytaj również:

Zgłoś swój udział w kolejnym HydeParku 3 lipca

Związek POiD zaprasza przedstawicieli firm członkowskich do udziału w spotkaniu dyskusyjnym Hyde Park. Kolejne spotkanie odbędzie się w piątek 3 lipca o godzinie 12:00 za pośrednictwem platformy Mi…

DOBRY MONTAŻ 2022 – SPOTKANIE INFORMACYJNE

ZADBAJ O CIEPŁY DOM to hasło przewodnie tegorocznej edycji projektu DOBRY MONTAŻ, realizowanej przez Związek POiD. W tym sezonie podobnie jak w poprzedniej kampanii poruszać będziemy zagadnienia zw…