Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Ponad 5 mld zł ze środków UE na „Czyste Powietrze” – informuje Hennig-Kloska

W 2024 roku na program „Czyste Powietrze” ze środków UE trafi ponad 5 mld zł – powiedziała w czwartek 7 marca minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas wystąpienia w Sejmie. Minister ogłosiła także plany zmian w programie „Mój Prąd”, który teraz będzie wspierał instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii.

Szefowa resortu klimatu przedstawiła informacje na temat nowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skupiających się na transporcie oraz rozwoju energetyki odnawialnej w obszarach wiejskich i przemysłowych.

Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że od początku swojej kadencji resort klimatu pracował nad uruchomieniem środków europejskich mających na celu wsparcie obywateli i gospodarki w drodze do neutralności klimatycznej, zgodnie z zobowiązaniami Unii na rzecz osiągnięcia tego celu do 2050 roku. Minister zaznaczyła, że większość środków z programu KPO trafi na transformację energetyczną, w tym na adaptację gospodarstw domowych do nowych wyzwań.

Paulina Hennig-Kloska podała, że w ramach programu „Czyste Powietrze” zostanie przeznaczone 28 mld euro, z których 13 mld zł trafi na realizację programu, umożliwiającego termomodernizację domów jednorodzinnych oraz wymianę źródeł ciepła.

Minister poinformowała, że w tym roku planowane jest przeznaczenie 3,7 mld zł na program „Czyste Powietrze” z KPO, które będą rozdysponowane do gospodarstw domowych.

Paulina Hennig-Kloska podała także, że z programu FEniKS na „Czyste Powietrze” ma trafić 1,4 mld zł, co łącznie daje ponad 5 mld zł.

Minister zaznaczyła, że program „Mój Prąd” będzie ewoluował tak, aby instalacje fotowoltaiczne powstawały razem z magazynami energii. Program ma również wspierać budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz transformację transportu.

Dodatkowo resort klimatu złożył wniosek o zwiększenie budżetu programu „Energia dla wsi”, który ma wesprzeć obszary wiejskie w wymianie źródeł energii. Minister ogłosiła także przekazanie 400 mln zł na program „Moja Elektrownia Wiatrowa” wspierający prosumentów inwestujących w przydomowe wiatraki i instalacje magazynów energii.

Źródło: PAP


Przeczytaj również:

Już 15 organizacji poparło apel o ratowanie miejsc pracy oraz gospodarki

Już 15 organizacji nieruchomościowych wspólnie apeluje do władz lokalnych wszystkich szczebli i wojewodów o proinwestycyjne podejście dla ratowania miejsc pracy i przetrwania kryzysu! Sektor budowl…

Kolejne webinarium w ramach grupy tematycznej „Porozmawiajmy o dobrym montażu”

W ramach grupy „Porozmawiajmy o DOBRYM MONTAŻU” na Facebooku „DOBRY MONTAŻ”, 20 maja odbyło się szkolenie firmy KRISPOL na temat szczelnego montażu okien PVC. Dzięki udziałowi w spotkaniu, uczniowi…

Rynek pracy zaczyna się od szkół średnich

Trwa rekrutacja do szkół średnich. Do 19 czerwca absolwenci podstawówek mają czas na złożenie wniosku (w tym jego ew. zmiana) wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły średniej. Od zeszłego roku ucz…