Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Ponad 5 mld zł ze środków UE na „Czyste Powietrze” – informuje Hennig-Kloska

W 2024 roku na program „Czyste Powietrze” ze środków UE trafi ponad 5 mld zł – powiedziała w czwartek 7 marca minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas wystąpienia w Sejmie. Minister ogłosiła także plany zmian w programie „Mój Prąd”, który teraz będzie wspierał instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii.

Szefowa resortu klimatu przedstawiła informacje na temat nowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skupiających się na transporcie oraz rozwoju energetyki odnawialnej w obszarach wiejskich i przemysłowych.

Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że od początku swojej kadencji resort klimatu pracował nad uruchomieniem środków europejskich mających na celu wsparcie obywateli i gospodarki w drodze do neutralności klimatycznej, zgodnie z zobowiązaniami Unii na rzecz osiągnięcia tego celu do 2050 roku. Minister zaznaczyła, że większość środków z programu KPO trafi na transformację energetyczną, w tym na adaptację gospodarstw domowych do nowych wyzwań.

Paulina Hennig-Kloska podała, że w ramach programu „Czyste Powietrze” zostanie przeznaczone 28 mld euro, z których 13 mld zł trafi na realizację programu, umożliwiającego termomodernizację domów jednorodzinnych oraz wymianę źródeł ciepła.

Minister poinformowała, że w tym roku planowane jest przeznaczenie 3,7 mld zł na program „Czyste Powietrze” z KPO, które będą rozdysponowane do gospodarstw domowych.

Paulina Hennig-Kloska podała także, że z programu FEniKS na „Czyste Powietrze” ma trafić 1,4 mld zł, co łącznie daje ponad 5 mld zł.

Minister zaznaczyła, że program „Mój Prąd” będzie ewoluował tak, aby instalacje fotowoltaiczne powstawały razem z magazynami energii. Program ma również wspierać budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz transformację transportu.

Dodatkowo resort klimatu złożył wniosek o zwiększenie budżetu programu „Energia dla wsi”, który ma wesprzeć obszary wiejskie w wymianie źródeł energii. Minister ogłosiła także przekazanie 400 mln zł na program „Moja Elektrownia Wiatrowa” wspierający prosumentów inwestujących w przydomowe wiatraki i instalacje magazynów energii.

Źródło: PAP


Przeczytaj również:

Firma KIMEX nowym członkiem POiD

Miło nam poinformować o przyjęciu kolejnej firmy w poczet firm członkowskich. Witamy w naszym gronie firmę KIMEX S.C Magdalena Krzesińska, Marianna Ostaszewska. „KIMEX” jest producentem wysokiej ja…

Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE Poznań, 21-22.09.2023

Jak polskie i zagraniczne firmy mogą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy – nad tym zagadnieniem debatować będą uczestnicy nadchodzącego Kongresu Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE. Wydarzenie odbędzie się…

1… 2… 3… XII Kongres Stolarki Polskiej w blokach startowych – zarejestruj się jeszcze dziś!

To już ostatnia chwila, aby zapisać się na XII Kongres Stolarki Polskiej poprzez formularz rejestracyjny na stronie internetowej wydarzenia – rejestracja zostanie zamknięta 24 maja. Na uczestników …