Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Pierwszy komercyjny budynek o zerowej emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii – The Forge z fasadą Aluprof

Współczesne budownictwo coraz częściej mierzy się z wyzwaniem, jakim jest przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu. Deweloperzy, architekci i firmy budowlane łączą siły dostarczając budynki, które minimalizują emisję dwutlenku węgla, tym samym przyczyniając się do znaczącego postępu w walce ze zmianami klimatu. Przykładem takiego obiektu jest The Forge, biurowiec zlokalizowany w londyńskiej dzielnicy Bankside. W budynku zastosowano system fasady elementowej firmy Aluprof, który został zaprojektowany specjalnie na potrzeby tego projektu.

Innowacyjne rozwiązania dla ochrony klimatu

The Forge (ang. kuźnia) to nowoczesna inwestycja biurowa o łącznej powierzchni ponad 12 500 m2 zlokalizowana w centrum Londynu. Składają się na nią dwa dziewięciokondygnacyjne budynki umieszczone wokół ogólnodostępnego, wewnętrznego dziedzińca. To pierwszy komercyjny obiekt o zerowej emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii, a konkretnie pierwszy brytyjski budynek biurowy o zerowej emisji dwutlenku węgla zarówno na etapie budowy, jak i podczas późniejszej eksploatacji – zgodnie z wymaganiami stawianymi tego typu obiektom przez brytyjską Radę Budownictwa Ekologicznego (UK Green Building Council). The Forge zaprojektowano z myślą o uzyskaniu certyfikatów BREEAM, na poziomie Excellent, oraz WELL. Innowacyjność tej realizacji wynika też ze sposobu jej budowy – to pierwszy na świecie obiekt biurowy takiej wielkości, który powstawał przy użyciu znormalizowanego „zestawu części”, podejścia znanego jako projektowanie procesu produkcji i montażu (P-DfMA). Metoda ta opiera się na wykorzystaniu zestawu elementów, które można skutecznie łączyć w celu wytwarzania konstrukcji w wyjątkowo precyzyjny sposób. Dzięki prefabrykowanym elementom i powtarzalnym procesom, możliwe jest budowanie różnego rodzaju konstrukcji przestrzennych z dużą szybkością i precyzją. W wyniku tego powstaje konstrukcja, przy produkcji której zużyto mniej materiału, wytworzono mniej odpadów i zredukowano emisję dwutlenku węgla aż o 19,4%.  Dodatkowo, zwiększa się wydajność i skraca czas pracy, a to wszystko dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu technologii informatycznej.

The Forge z autorskim rozwiązaniem Aluprof 

Fot. Aluprof

The Forge swoją nazwą nawiązuje do historii miejsca, w którym powstało. Od lat 70. XIX wieku do połowy XX wieku znajdowała się tam odlewnia brązu. W budynku miedź była tłuczona i uderzana drobinkami cyny lub metali takich jak aluminium, a następnie gotowe wyroby trafiały do odbiorców krajowych i zagranicznych. Była to produkcja fabryczna w najlepszym wydaniu, wpisująca się w złotą erę przemysłu w Wielkiej Brytanii. I choć ostatecznie kuźnia została zamknięta, dziś odrodziła się na nowo, stając się ważnym miejscem na mapie Londynu. W założeniu projektantów, inwestycja ma zaspokajać potrzeby mieszkańców i pracowników biurowców – nie tylko przebudowano ulice i przestrzeń publiczną, ale zaplanowano też ścieżki rowerowe i parking na ok. 230 rowerów. Zmęczenie oczu pomoże z kolei zminimalizować nowoczesne oświetlenie LED. W optymalnym doświetleniu przestrzeni biurowych pomoże też zaprojektowany przez firmę Aluprof SA, europejskiego dostawcę wysokiej jakości systemów aluminiowych dla budownictwa, obiektowy system fasady elementowej MB-SE 120 SUM, który wyróżnia się podstawową szerokością słupów wynoszącą 120 mm. Rozwiązanie pomyślnie przeszło rygorystyczne testy określone w specyfikacji obiektu, które przeprowadzono w Centrum Badań i Innowacji, niezależnej jednostce badawczej firmy zlokalizowanej w miejscowości Ogrodzona. Charakterystyczną cechą tego systemu są pionowe finy pełniące funkcję łamaczy światła. Co istotne, całość prefabrykacji (986 elementów fasady elementowej, z których największe miały wymiary 3 m x 4,76 m) wykonana została w zakładzie prefabrykacyjnym Aluprof w Goleszowie. Zaprojektowane i stworzone z myślą o tym konkretnym projekcie rozwiązanie zyskało duże uznanie wykonawców i spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem na placu budowy. Tym samym system MB-SE 120 SUM firmy Aluprof stał się częścią innowacyjnej, ekologicznej inwestycji, która może stanowić inspirację dla architektów i projektantów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.

ŹRÓDŁO: Aluprof


Przeczytaj również:

Czy drzwi mogą być niewidoczne?

Drzwi to ważny element każdego wnętrza. Czasem chcielibyśmy jednak, by mniej rzucały się w oczy. A gdyby więc tak dyskretnie wtapiały się w domową przestrzeń i dodatkowo optycznie ją powiększały? T…

Nie unikniemy podwyżek cen stolarki otworowej

Ceny wyrobów stolarki otworowej będą wzrastać, podobnie jak ceny innych materiałów budowlanych. Inwestorzy zapłacą o 10-15% więcej za okna, drzwi czy bramy garażowe. W ciągu ostatnich sześciu miesi…

Związek Polskie Okna i Drzwi uruchamia fanpage na Facebooku

Związek Polskie Okna i Drzwi uruchomił swój fanpage na platformie Facebook. To kolejna aktywność POiD w socialmedich. Związek działa w tym zakresie na platformie LinkedIn oraz na Facebooku w ramach…