Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Jak ograniczyć ślad węglowy w budownictwie?

Neutralność klimatyczna w budownictwie to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Ambitne cele Unii Europejskiej przewidują ograniczenie do zera emisji CO2 na etapach wznoszenia, eksploatacji i rozbiórki budynków. Odpowiedzią firmy Schüco jest kompletny asortyment produktów i usług Schüco Carbon Control. Modułowa koncepcja pozwala monitorować i ograniczać ślad węglowy okien, drzwi oraz fasad w całym cyklu życia budynku.

Dekarbonizacja na etapach projektowania i budowania

Schüco Carbon Control pozwala monitorować i ograniczać ślad węglowy stolarki w całym cyklu życia budynku Fot.: Schüco

Na poprawę bilansu CO2 w budynku może wpłynąć jego kształt, zastosowane materiały, wykończenia powierzchni, rozmiary okien czy inteligentne systemy. Dlatego holistyczna koncepcja Schüco Carbon Control obejmuje wsparcie inwestorów, architektów i producentów stolarki już na wczesnych etapach projektowania. Inwestorzy coraz częściej starają się o certyfikacje środowiskowe, takie jak LEED, BREEAM czy DGNB, które potwierdzają zrównoważony charakter budynku i podnoszą jego rynkową wartość także w przyszłości. Podobnie jak wskaźnik GWP programy te biorą pod uwagę cały cykl życia budynku, dlatego także kolejne fazy prac muszą być zgodne z ich założeniami. Uwzględnienie w projekcie systemów Schüco z certyfikatem Cradle to Cradle stanowi gwarancję, że użyte w nim materiały są nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska, a ponadto przydatne do recyklingu. Natomiast w fazie realizacji budynku Schüco Carbon Control umożliwia producentom monitorowanie śladu CO2 w oferowanych przez nich elementach stolarki. Oprogramowanie kalkulacyjne SchüCal 3D z wysoką dokładnością oblicza zawartość dwutlenku węgla jako ekwiwalent CO2e i umożliwia udostępnianie go w dowolnym momencie w formie deklaracji EPD. Teraz istnieje również możliwość wyboru materiału. Oprócz standardowego aluminium pojawiły się jego dwie nowe odmiany: Low Carbon (LC) o niskiej zawartości węgla oraz Ultra Low Carbon (ULC) o bardzo niskiej zawartości węgla. Za pomocą SchüCal można łatwo sprawdzić wpływ zastosowania poszczególnych odmian na koszty produkcji i bilans węglowy budynku. Dzięki temu producenci mogą zapewnić sobie długoterminową konkurencyjność. Schüco pracuje również nad jeszcze bardziej zrównoważonymi systemami pakowania swoich produktów z uwzględnieniem zasad recyklingu.

Dekarbonizacja na etapach eksploatacji i rozbiórki

Nowa funkcja Carbon Control w programie kalkulacyjnym SchüCal 3D umożliwia obliczanie ekwiwalentu emisji CO2e i udostępnianie go projektantom, certyfikatorom budynków oraz inwestorom w formie deklaracji EPD Fot.: Schüco

Produkty i usługi Schüco zapewniają doskonały bilans energetyczny budynku i jego wysoko efektywną eksploatację przy ograniczonych emisjach CO2. Od systemów inteligentnego budynku poprzez wysoko izolowane cieplnie okna, drzwi i fasady, aż po produkcję energii dzięki zintegrowanej z budynkiem fotowoltaice – wszystkie te rozwiązania przyczyniają się to redukcji emisji CO2. Ponadto dzięki etykiecie IoF ID przyklejanej do okien, drzwi i fasad można uzyskać cyfrową informację na ich temat oraz efektywnie planować ich konserwację lub doposażenie. W ten sposób można zagwarantować zrównoważoną eksploatację budynku i przedłużyć żywotność zainstalowanych w nim elementów. Schüco oferuje również serwis posprzedażowy realizujący potrzebne prace konserwacyjne i modernizacyjne. Natomiast po zakończeniu eksploatacji budynku produkty Schüco z certyfikatami Cradle to Cradle mogą nadal służyć jako źródło surowców w następnych procesach produkcyjnych. Są one zgodne z zasadami gospodarki cyrkularnej, która stanowi ważny element Europejskiego Zielonego Ładu. Schüco obecnie oferuje aż 60 różnych systemów aluminiowych z certyfikatami Cradle to Cradle. Ponadto jako członek A|U|F wspiera recykling i wtórne wykorzystanie aluminium. Również produkty Schüco z PVC-U są zgodne z zasadami gospodarki cyrkularnej i przyczyniają się do ograniczania emisji CO2. Potwierdza to etykieta VinylPlus®, którą firma Schüco uzyskała jako pierwsza w branży. Informacje o tym, jaki wpływ na środowisko mają elementy już zastosowane budynku, można znaleźć w cyfrowej bazie materiałów i produktów Madaster.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

ŹRÓDŁO: Schüco

 


Przeczytaj również:

XIII Kongres Stolarki Polskiej – relacja z wydarzenia

Trzy inspirujące bloki tematyczne, wystąpienia czołowych ekspertów i rozmowy o przyszłości branży – słowem: wiedza, prestiż, kontakty, Tak w skrócie można podsumować XIII Kongres Stolarki Polskiej….

Okna z recyklingu – dlaczego warto na nie postawić?

Tworzywa sztuczne to genialny wynalazek – lekkie, wytrzymałe, tanie w produkcji i plastyczne. Nic dziwnego, że mają tak szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, ale… to tylko jedna str…

Dobry montaż stolarki budowlanej w oczach Polaków- prezentacja wyników badań inwestorów

Montaż to nieodłączny element inwestycji w nowe okna, drzwi czy bramę garażową. Prawidłowo wykonany, zapewnia komfort, estetykę oraz ograniczenie strat ciepła. Niepoprawny zaś może dawać o sobie zn…