Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Wybieramy domy z oknami i drzwiami bez barier

Zmiany społeczno-ekonomiczne, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich dekad, spowodowały, że popularne niegdyś wielokondygnacyjne domy odchodzą do przeszłości, ustępując miejsca projektom parterowym, o otwartym układzie pomieszczeń i dużych przeszkleniach. Z myślą o przyszłości coraz częściej są one wyposażane w rozwiązania architektury bez barier, których najważniejszym elementem są odpowiednio dobrane drzwi i okna.

Architektura bez barier nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia. Kiedyś mówiło się o niej raczej w kontekście budynków publicznych. Dziś jej założenia są powszechnie obecne w projektach nowo powstających domów jednorodzinnych, na co wpływ ma wiele uwarunkowań, do których można zaliczyć zmiany kulturowe i starzenie się społeczeństwa. Odchodzi się obecnie od modelu, w którym wielopokoleniowa rodzina zamieszkuje wspólnie. Wybierając dom na kolejne dekady, inwestorzy coraz częściej myślą więc nie tylko o aktualnych potrzebach związanych z komfortem mieszkania, ale również o przyszłości, w której dzieci wyprowadzą się z domu rodzinnego.
Najlepiej, by był on jak najbezpieczniejszy, a zastosowane w nim rozwiązania komunikacji maksymalnie ułatwiały codzienne funkcjonowanie – bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Elementy, takie jak skomplikowane podziały przestrzeni, wąskie korytarze, wysokie progi czy schody mogą stać się istotnym ograniczeniem dla dzieci czy osób mających problemy z poruszaniem się. Dlatego coraz częściej rezygnuje się z budowy piętra, a całość przestrzeni użytkowej jest planowana na poziomie parteru. Bardzo ważnym elementem takich projektów jest dobór odpowiednich okien i drzwi na taras lub balkon, które zapewniają szerokie światło przejścia, a do obsługi wymagają minimalnych sił operacyjnych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się ponadto inteligentne rozwiązania dostępu, jak bezkluczowe otwieranie drzwi czy zdalne sterowanie skrzydłami przesuwnymi.

Otwarta architektura bez schodów i progów

fot. Schüco | Sypialnia z bezprogowym aluminiowym oknem balkonowym Schüco AWS 75.SI

Nowoczesne domy cechują się otwartym, przestronnym układem powierzchni użytkowej. Szerokie trakty komunikacyjne i zupełna eliminacja jakichkolwiek fizycznych barier nie tylko podnosi komfort użytkowania, lecz także sprzyja tworzeniu przyjaznej i otwartej atmosfery, w której mieszkańcom łatwiej jest się spotkać i wspólnie spędzić czas. Z myślą o takich projektach powstały bezprogowe i bardzo łatwe w obsłudze rozwiązania aluminiowych okien balkonowych marki Schüco AWS 75.SI. Wielkopowierzchniowa stolarka z płaskim progiem 0 mm tworzy płynne przejścia między salonem a tarasem lub kuchnią i ogrodem. Skrzydła o dużych wymiarach nawet do 1300 x 2500 mm po otwarciu tworzą komfortowo szeroką „bramę”, przez którą można przeprowadzić np. wózek.

Odryglowanie i zaryglowanie, a także uchylanie i zamykanie skrzydła jest wspomagane systemowo i wymaga bardzo niewielkiej siły. W zależności od potrzeb, klamka może być montowana na standardowej wysokości lub takiej, która umożliwia swobodny dostęp np. osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Skrzydła drzwi z progiem „0” mogą być rozwierane lub uchylane do wewnątrz, jednak w razie potrzeby można wybrać także wersję otwieraną na zewnątrz z bardzo niskim progiem. Unikatowe na skalę rynku rozwiązanie cechuje się doskonałą wodoszczelnością aż do 600 Pa (klasa 9A), a także może mieć wysoką odporność antywłamaniową do RC3 włącznie.
Podobne rozwiązanie szczelnego progu „0” zastosowano w drzwiach zewnętrznych AD UP, które oprócz dużych wymiarów 1400 x 3000 mm zapewniają bardzo szeroki kąt rozwarcia 100°. Maksymalnym ułatwieniem obsługi mogą być zintegrowane z drzwiami rozwiązania bezkluczowego dostępu, jak czytnik linii papilarnych, dotykowy ekran do wprowadzania kodów czy wreszcie możliwość otwierania za pomocą smartfona z funkcją Bluetooth.

Swoboda kreowania i bezpieczeństwo

Rozmieszczenie wszystkich stref użytkowych na poziomie parteru sprzyja tworzeniu płynnych, niezakłóconych połączeń przestrzeni

fot. Schüco | Płaski próg w strefie naroża – drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD

wewnętrznej z zewnętrzną. Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, które pozwala na tworzenie takiego efektu, są panoramiczne drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD z płaskim progiem, które tworzą pozbawioną jakichkolwiek wystających elementów „platformę” prowadzącą ze strefy dziennej do ogrodu. Skrzydła mogą uzyskać w tym przypadku imponujące wymiary do 3200 mm szerokości i 3500 mm wysokości, dzięki czemu tworzą maksymalne światło przejścia. W zależności od potrzeb, mogą one poruszać się po dwóch lub trzech prowadnicach, tworząc różne typy otwarć zgodnie z potrzebami użytkowników.

Jeszcze szersze otwarcie salonu na przestrzeń zewnętrzną umożliwiają przeszklenia narożne 90° bez użycia stałego słupka. Takie rozwiązanie sprawia, że taras praktycznie staje się częścią salonu i odwrotnie. Zintegrowany pochwyt na całą wysokość skrzydła oraz systemowe wspomaganie obsługi ułatwiają przesuwanie nawet bardzo dużych elementów. Maksymalny komfort użytkowania dają natomiast ukryte elektryczne napędy. Wyposażone w nie skrzydła przesuwają się samoczynnie za jednym naciśnięciem przycisku na panelu obsługi, urządzenia mobilnego, pilota lub czytnika linii papilarnych. Wbudowane rozwiązania sensoryczne i kurtyny na podczerwień sprawiają, że skrzydło automatycznie zatrzymuje się w razie wykrycia przeszkody, co eliminuje ryzyko przypadkowego zderzenia się z poruszającym się skrzydłem czy np. przyciśnięcia ręki.

Przeczytaj również:

Poznaj program XIV Kongresu Stolarki Polskiej

Wielkimi krokami zbliża się XIV Kongres Stolarki Polskiej. Już 23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance spotkają się przedstawiciele branży i czołowi eksperci, aby wspólnie rozmawiać o najważniejs…

XI Kongres Stolarki Polskiej odbędzie się w maju 2021 roku

Zaplanowany na wrzesień br. XI Kongres Stolarki Polskiej, w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2, został ostatecznie przełożony na maj 2021 roku. Decyzja o zmianie terminu największego w Polsce wyd…

Okna, drzwi i brama garażowa w 2023 roku – jakie rozwiązania wybrać?

Jakie okna, drzwi i bramę garażową wybrać w 2023 roku? Decyzja zależy od wielu czynników, dobrze więc poznać najnowsze trendy, żeby wybór był optymalny. Na rynku dostępne są nowoczesne produkty, kt…