Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Harmonijna ochrona przeciwsłoneczna – tekstylna roleta zewnętrzna Schüco AB ZDS

W nowoczesnej architekturze budynków króluje czystość formy, przejrzystość i klarowność podziałów elewacji. Wraz z rosnącą powierzchnią przeszkleń rośnie jednocześnie potrzeba zapobiegania przegrzewaniu się pomieszczeń. Wszystkie oczekiwania związane z komfortem i wysokiej klasy designem spełnić powinien system zewnętrznych rolet AB ZDS, które są płynnie integrowane z oknami i fasadami.

Współczesne elewacje budynków są zazwyczaj projektowane zgodnie z główną maksymą modernizmu mówiącą, że „forma wynika z funkcji”. Duży udział powierzchni przeszklonych, prostota form, oszczędność w doborze kolorów oraz dominacja jasnych powierzchni mają odzwierciedlać czystą funkcjonalność i służyć zapewnieniu komfortu użytkownika dzięki lepszemu doświetleniu i harmonii stylistycznej. Zwiększona powierzchnia oszklenia może jednak powodować intensywne nagrzewanie się pomieszczeń i efekt olśnienia.

Najlepszą ochronę przed promieniowaniem cieplnym zapewniają zewnętrzne rolety, jednak widoczne kasety, prowadnice i ciężkie osłony nie zawsze pasują do minimalistycznej architektury, a po zasłonięciu okna powodują całkowite zaciemnienie pomieszczeń. Z myślą o inwestycjach wymagających subtelnych, a zarazem maksymalnie funkcjonalnych akcentów zgodnych z najnowszymi tendencjami w architekturze, powstał system tekstylnych osłon AB ZDS, który łączy maksymalną funkcjonalność z dyskretną formą i wysoką wytrzymałością na warunki zewnętrzne.

Subtelna, a zarazem efektywna osłona zewnętrzna

Roleta AB ZDS może osiągać bardzo duże wymiary i posiada gładki, jednolity wygląd. Fot. Schüco

Nowoczesne elewacje budynków cechują się lekkim, przejrzystym wyglądem, który uzyskuje się poprzez maksymalizację powierzchni przeszklonych i ograniczenie widocznych szerokości ram okiennych. Tradycyjne rolety zewnętrzne mogą zaburzać ten efekt, gdyż ich montaż z reguły wiążę się z zamocowaniem widocznych kaset i prowadnic, które powodują, że stolarka wygląda masywniej i mało estetycznie. Z myślą o takich projektach powstały nowoczesne tkaninowe rolety zewnętrzne AB ZDS, które są całkowicie integrowane z konstrukcją aluminiowych okien serii AWS i fasad elementowych AF UDC 80. Funkcję bocznych prowadnic pełnią ościeżnice okienne, a w przypadku fasad – pionowe słupy. Eliminuje to potrzebę stosowania jakichkolwiek dodatkowych elementów.

Klarowny wygląd przeszkleń pozostaje nienaruszony, a subtelną tkaninową osłonę widać tylko wtedy, gdy jest użytkowana jako ochrona przeciwsłoneczna, przeciwolśnieniowa czy przed zaglądaniem. Do wyboru są materiały transparentne zapewniające optymalny widok, a także nieprzezierne. Tkaniny o wysokiej transparentności od 0 do 14% zapewniają doskonały kontakt ze światem zewnętrznym. Szeroka paleta, obejmująca 50 materiałów i kombinacji kolorystycznych, pozwala na dopasowanie rolety do architektury budynku i indywidualnych potrzeb. Wszystkie tkaniny są niepalne, maksymalnie odporne na warunki atmosferyczne i rozdarcie, a także łatwe w czyszczeniu. Innowacyjny mechanizm ZIP sprawia, że osłona jest zawsze napięta równomiernie, tworząc gładką, jednolitą powierzchnię o atrakcyjnym wyglądzie i nie wysuwa się z prowadnic nawet przy ekstremalnych warunkach pogodowych.

Architektura dużego formatu

W zależności od wybranego materiału roleta Schüco AB ZDS może zapewniać doskonały widok na otoczenie. Fot. Schüco

Pomimo subtelnego i lekkiego wyglądu system AB ZDS jest bardzo stabilny i funkcjonuje bezawaryjnie nawet przy bardzo dużych wymiarach osłony, które mogą wynosić nawet do 12 metrów kwadratowych. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowany w przypadku wielkoformatowych przeszkleń i całych pasm okiennych. Rozwiązanie to jest przy tym bardzo komfortowe w obsłudze dzięki elektronicznemu napędowi oraz cechuje się ekstremalną wytrzymałością na napory bardzo silnego wiatru o prędkości do 25 m/s, co odpowiada sile aż 10 w skali Beauforta.

Oznacza to, że doskonale sprawdzi się nie tylko w budynkach apartamentowych i jednorodzinnych położonych w lokalizacjach górskich czy nadmorskich, lecz także w obiektach wysokościowych. Dodatkową ochronę rolety zapewnia funkcja wykrywania przeszkód. Osłona ulega automatycznemu zatrzymaniu w razie napotkania bariery, co zapobiega jej uszkodzeniu. System AB ZDS oferuje nie tylko wysoką funkcjonalność, lecz także łatwość montażu. Całe rozwiązanie jest dostarczane na plac budowy w postaci wstępnie zmontowanej. Zwinięta w zamkniętej kasecie osłona jest gotowa do szybkiego i prostego montażu, co minimalizuje nakład czasu i pracy.

ŹRÓDŁO: Schüco


Przeczytaj również:

IX Kongres Stolarki Polskiej – podsumowanie

IX Kongres Stolarki Polskiej – podsumowanie Za nami IX Kongres Stolarki Polskiej, którego celem było omówienie najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed branżą stolarki budowlanej, a także wyznacze…

ALUPROF Mecenasem pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards 2021

W lutym Polski Związek Okna i Drzwi (POiD) wystartował z pierwszą edycją konkursu dla branży stolarki otworowej pn. POiD Building Awards 2021. Inicjatywa, której celem jest wybór najlepszych rozwią…

Odbyło się pierwsze spotkanie Rady Programowej XI Kongresu Stolarki Polskiej

We wtorek, 26 listopada br., w siedzibie Związku POiD, zebrali się członkowie Rady Programowej XI Kongresu Stolarki Polskiej, aby wspólnie ustalić program wydarzenia i przedyskutować najważniejsze …