Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Dwuskrzydłowe drzwi tarasowe Schüco – podwójny komfort użytkowania

Współczesne budynki są projektowane z myślą o zapewnieniu pełnej dostępności dla wszystkich osób. Bezprogowe drzwi balkonowe i tarasowe zapewniają w pełni bezpieczne i komfortowe przechodzenie, co doceniają zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy. Dlatego firma Schüco poszerzyła swoje portfolio drzwi z progiem zero milimetrów o wersję dwuskrzydłową.

Aluminiowe dwuskrzydłowe drzwi tarasowe Schüco AWS z ruchomym słupkiem zapewniają maksymalne światło przejścia Fot. Schüco

Do tej pory rozwierne aluminiowe drzwi balkonowe i tarasowe Schüco AWS z progiem zero milimetrów były dostępne tylko w wersji  jednoskrzydłowej. Teraz system umożliwia tworzenie znacznie szerszych przejść bez barier, dzięki opcji zastosowania progu zlicowanego z posadzką w drzwiach dwuskrzydłowych z ruchomym słupkiem. W zależności od potrzeb można otworzyć jedno lub dwa skrzydła rozwierne, uzyskując pozbawione jakichkolwiek przeszkód przejście na szerokość otworu drzwiowego. Zarówno w budynkach nowych, jak i poddawanych renowacji, łatwość dostępu staje się kluczowym warunkiem stawianym na etapie projektowym. Wymagania w zakresie architektury bez barier zostały określone w normie DIN 18040-2. Najważniejsze z nich dotyczą dostępności, rozpoznawalności, wygody i łatwości obsługi.

Pozbawione barier i wodoszczelne

W zależności od potrzeb można otworzyć jedno lub dwa skrzydła rozwierne Fot. Schüco

Drzwi balkonowe i tarasowe z progiem zero milimetrów w aluminiowym systemie okiennym Schüco AWS zostały zaprojektowane z myślą o spełnieniu wszelkich wymagań, nie tylko w zakresie komfortu i designu, lecz także optymalnych parametrów użytkowych. Dzięki technicznie udoskonalonym komponentom możliwa stała się teraz produkcja jeszcze szerszych drzwi dwuskrzydłowych z progiem zero milimetrów o doskonałej wodoszczelności w klasie A7 zgodnie z EN 12208. Posiadają one przy tym najwyższą, 6. klasę przejezdności zgodnie z wytyczną ift BA-01/1 „Określenie i klasyfikacja zdolności przejeżdżania przez progi”. Oznacza to, że konstrukcja progu zerowego jest bezpieczna i komfortowa w użytkowaniu również dla użytkowników wózków inwalidzkich, małych dzieci czy osób korzystających z urządzeń wspomagających chodzenie. Dodatkową zaletą innowacyjnego rozwiązania jest ich odporność na włamanie w klasie RC2 oraz łatwość utrzymania w czystości. Aby wyczyścić próg, wystarczy jedynie usunąć profil maskujący.

Łatwa i komfortowa obsługa

W budynkach bez barier łatwość obsługi jest równie ważna, jak dostępność, rozpoznawalność funkcji i informacji oraz komfort użytkowania. Kluczowym aspektem w tym zakresie jest wysokość montażu klamki, co ma znaczenie np. w przypadku osób na wózkach inwalidzkich. Wysokość klamki w systemach Schüco można dobrać indywidualnie w zakresie 850 – 1050 mm od poziomu wykończonej posadzki, co jest zgodne z wymaganiami normy DIN 18040-2 dotyczącymi mieszkań przystosowanych do wózków inwalidzkich. Ponadto do zamykania i otwierania okien tarasowych Schüco AWS potrzebne są minimalne siły operacyjne. Obsługa klamki wymaga siły równej 5 Niutonometrów (Nm) i 30 Newtonów (N) w przypadku pozycji uchylnej, co odpowiada wysokiej klasie 2 zgodnie z normą EN 13115. Oznacza to, że drzwi tarasowe i balkonowe z progiem zerowym z nawiązką spełniają wszystkie wymagania architektury bez barier według normy DIN 18040-2. Dwuskrzydłowe drzwi balkonowe lub tarasowe z ruchomym słupkiem i progiem zero milimetrów Schüco AWS można realizować w standardowych systemach okiennych Schüco AWS 90.SI+, AWS 75.SI+ i AWS 70.HI, w zależności od oczekiwanych wymagań związanych z izolacyjnością cieplną.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 


Przeczytaj również:

Nowa firma członkowska POiD – LUMARO Sp.z.o.o

Mamy przyjemność poinformować, o przyjęciu kolejnej firmy do grona Związku POiD. Lumaro Sp.z.o.o  to przedsiębiorstwo mające swoją siedzibę w Podegrodziu koło Nowego Sącza. Firma Lumaro Sp.z.o.o j…

Efekty spotkania konsultacyjnego w sprawie podstawy programowej dla zawodu „monter stolarki budowlanej”

Na wniosek Związku POiD, 5 grudnia 2018 roku, w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie konsultacyjne poświęcone podstawie programowej dla nauczania zawodu „monter stolarki budowlanej…

Zapraszamy do udziału w 5. edycji MONTERIADY 2020

MONTERIADA to wydarzenie, które na stałe wpisało się w program Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu. Związek Polskie Okna i Drzwi zaprasza na prezentację programu 5. …