Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Dobra brama garażowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Tak jak trudno wyobrazić sobie dom bez drzwi zewnętrznych, tak garaż nie może obejść się bez funkcjonalnej bramy garażowej. Dobrze dobrane rozwiązanie to komfort obsługi, bezpieczeństwo i oszczędność energii. Czym powinna się zatem charakteryzować brama garażowa? Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy jej wymianie lub montażu w nowym budynku.

Garaż to przede wszystkim przestrzeń przeznaczona dla samochodu, ale też zaplecze domu, w którym można wygodnie przechowywać narzędzia, sprzęt ogrodowy, rowery oraz przetwory. To także często pomieszczenie, które pełni funkcję miejsca do majsterkowania, a nawet przydomowej siłowni. Bez względu na to, czy garaż jest wolnostojący czy zintegrowany z bryłą domu, jego ważnym elementem jest brama garażowa. Jakie cechy powinna posiadać, żeby dobrze służyła nam przez długi czas?

Energooszczędność i trwałość na lata

Ciepła brama do garażu zapewnia oszczędność cennej energii, a co za tym idzie niższe rachunki za ogrzewanie i wysoki komfort użytkowania. Dlatego istotnym parametrem przy wyborze bramy, szczególnie do garaży ogrzewanych, jest współczynnik przenikania ciepła. Zgodnie z przepisami, może on wynosić maksymalnie 1,3 W/m²K. Jeśli zależy nam na wyższym poziomie ochrony termicznej, możemy znaleźć produkty o jeszcze lepszym współczynniku przenikania ciepła, które dobrze sprawdzają się też w budynkach energooszczędnych i pasywnych.

Dobra brama garażowa to również trwała, solidna konstrukcja, którą będziemy obsługiwać bez problemu przez kilkanaście lat. Jak długo powinna służyć taka brama? Dla przykładu, w przypadku rozwiązań firmy WIŚNIOWSKI zyskujemy gwarancję 25 000 cykli „otwarcie-zamknięcie”, czyli niemal 17 lat bezpiecznego użytkowania. Co więcej, wybierając bramy tej marki możemy je też rozliczyć w ramach ulg i dotacji z programu „Czyste Powietrze”.

Bezpieczeństwo użytkowania

Przy zakupie bramy powinniśmy też zwrócić uwagę na to, czy jest ona bezpieczna. Jej ważnym zadaniem jest przecież ochrona przed wizytą niepożądanych gości, ale też zapewnienie nam komfortowej obsługi. Wysoki standard bezpieczeństwa bram garażowych zapewniają takie rozwiązania jak np. wyprofilowane panele, zabezpieczenia w przypadku pęknięcia linek, zintegrowany system zabezpieczeń przed opadnięciem skrzydła w przypadku pęknięcia sprężyn skrętnych oraz fotokomórki. Potwierdzeniem najwyższych norm bezpieczeństwa bram garażowych powinna być natomiast Deklaracja Właściwości Użytkowych – znak CE.  Producenci często oferują także możliwość doposażenia konstrukcji w dodatkowe systemy, zapewniające podwyższony poziom ochrony przed włamaniem.

Atrakcyjny i spójny wygląd

Zazwyczaj garaż jest wbudowany w bryłę domu. Brama garażowa stanowi więc największy pod względem powierzchni element stolarki otworowej. Jej wygląd ma znaczenie dla estetyki całego budynku. Przemyślany dobór kolorystyki i wykończenia oraz dopasowanie do siebie wzoru bramy i drzwi pozwala na uzyskanie wyjątkowego efektu. Co więcej, bramę możemy spersonalizować zgodnie z własnymi upodobaniami i najnowszymi trendami. Dobierzemy w ten sposób pożądany kolor z palety RAL lub z kolorów drewnopodobnych, rodzaj przetłoczenia, strukturę, przeszklenia oraz dodatkowe elementy ozdobne. Dzięki temu, stworzymy unikalny projekt bramy, która znakomicie dopełni wygląd elewacji domu. – Ciekawym rozwiązaniem jest autorska kolekcja Home Inclusive WIŚNIOWSKI, która oferuje stylistycznie i kolorystycznie dopasowane oraz idealnie współgrające ze sobą produkty. Obejmuje ona nie tylko okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe, ale pozwala też zamknąć inwestycję ogrodzeniem w takim samym kolorze, niezależnie od struktury materiału – mówi Aneta Kroczek-Macheta, Menedżer Produktu Bramy Garażowe w firmie WIŚNIOWSKI, Partnera kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Funkcjonalność i sterowanie smart

Od bramy garażowej oczekujemy funkcjonalności i łatwej obsługi. Warto więc wybrać model z funkcją smart, którego pracą możemy sterować zdalnie – np. za pomocą aplikacji na smartfonie, bez konieczności szukania pilota. Wtedy jednym kliknięciem, z dowolnego miejsca na świecie otworzymy bramę np. kurierowi, którzy przyjechał z paczką.

Za płynną, niezawodną pracę bramy odpowiada jej napęd. Powinien być on bezpieczny i dopasowany do rozmiarów oraz ciężaru konstrukcji. Wysokiej jakości napędy wykorzystywane w bramach renomowanych producentów wyposażone są m.in. w funkcję amperometrycznego wykrywania przeszkód, która zatrzymuje i cofa skrzydło, gdy pracująca brama napotka przeszkodę, chroniąc przed przytrzaśnięciem. Tego typy napędy współpracują również z zabezpieczeniem w postaci fotokomórek, nie pozwalając na zamknięcie bramy, kiedy w jej świetle pojawi się przeszkoda.

Bezproblemowy montaż

Jeśli wymieniamy starą bramę w już użytkowanym garażu na nową, to możemy napotkać na trudności związane z małą ilością dostępnej przestrzeni, zbyt niskim nadprożem lub też jego całkowitym brakiem. Wtedy nie sprawdzą się standardowe rozwiązania, ale na szczęście możemy sięgnąć po specjalne systemy renowacyjne, np. RenoSystem marki WIŚNIOWSKI. – To specjalny system kątowników, umożliwiających zamontowanie bramy nawet w przypadku krzywych ścian garażu. Brama w systemie RenoSystem wykonywana jest z odpornej na korozję stali ocynkowanej. W standardzie wyposażona została w komplet dobranych pod kolor maskownic, z którymi całość prezentuje się niezwykle estetycznie – podkreśla Aneta Kroczek-Macheta.

Niezależnie od tego, czy poszukujemy bramy garażowej do nowego domu, czy też modernizujemy stary obiekt, przy zakupie konkretnego rozwiązania warto uwzględnić powyższe aspekty. Wówczas ostateczny wybór będzie czystą przyjemnością, a dopasowana do naszych oczekiwań i specyfiki budynku brama pozwoli nam cieszyć się mniejszymi rachunkami za ogrzewanie i codziennym komfortem obsługi.

 

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/


Przeczytaj również:

Janusz Komurkiewicz członkiem Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej

Miło nam poinformować, że Związek Polskie Okna i Drzwi  oraz firmy członkowskie mają swojego przedstawiciela w Radzie Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Nominację  dokonaną  przez …

Kolejne webinarium w ramach grupy tematycznej „Porozmawiajmy o dobrym montażu”

W ramach grupy „Porozmawiajmy o DOBRYM MONTAŻU” na Facebooku „DOBRY MONTAŻ”, 20 maja odbyło się szkolenie firmy KRISPOL na temat szczelnego montażu okien PVC. Dzięki udziałowi w spotkaniu, uczniowi…

Garaż jako spiżarnia, warsztat i siłownia – jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?

Garaż to nie tylko pomieszczenie dla samochodu, lecz także miejsce, które może pełnić wiele innych przydatnych funkcji. Przydomowy warsztat, strefa do ćwiczeń czy spiżarnia? Nic trudnego – możemy z…