Poznaj jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”
6 maja rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do piątej, jubileuszowej edycji międzynarodowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”, który ma na celu wskazanie najciekawszych inwestycji stworzonych przy pomocy rozwiązań lidera w produkcji systemów aluminiowych dla budownictwa i branży konstrukcyjnej. Podobnie jak w poprzednich latach, także w tej edycji konkursu w jury zasiądą wybitni architekci. Tegorocznym obradom przewodniczyć będzie Przemo Łukasik z pracowni Medusa Group, która była wielokrotnie nagradzana w dotychczasowych edycjach konkursu.
Cenieni architekci wybiorą najlepsze inwestycje stworzone przy pomocy rozwiązań Aluprof
W składzie tegorocznego jury konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” znajdą się znani i cenieni architekci i przedstawiciele branży: Maciej Franta, Karol Fiedor, Bożenna Wawrzyniak-Mańko, Elżbieta Dziubak i Zbigniew Poraj. Obradom przewodniczyć będzie Przemo Łukasik – współzałożyciel docenianej pracowni architektonicznej Medusa Group, która odpowiada za projekty tak rozpoznawalnych inwestycji, jak katowicki kompleks biurowy .KTW (zdobywca m.in. Nagrody Roku SARP 2022 w kategorii „Budynek biurowy, oświaty lub administracji”), Hotel Nobu Warsaw (laureat World Luxury Hotel Awards 2023 w aż 3 kategoriach) czy poznański Nowy Rynek. Dwie pierwsze realizacje zostały nagrodzone w poprzednich edycjach konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”: w 2018 roku II miejsce zdobyło .KTW, a w 2022 roku na tej samej pozycji uplasował się Hotel Nobu Warsaw, a .KTW II znalazło się w pierwszej dziesiątce. Oprócz niego w jury zasiądzie także głos nowego pokolenia projektantów – Maciej Franta, laureat prestiżowego europejskiego konkursu architektonicznego 40 Under 40, ceniony przede wszystkim za innowacyjne i wrażliwe na kontekst społeczny projekty budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz komercyjnych. Jedną z jego najbardziej docenianych realizacji jest Villa Reden w Chorzowie – obiekt zdobył m.in. nagrodę Best Project 2022 przyznawaną przez redakcję architektonicznego portalu Archilovers.com (był to jedyny wyróżniony budynek z Polski w swojej kategorii), nagrodę w konkursie German Design Awards organizowanym przez German Design Council (w kategorii „Excellent Architecture”) czy nominację do tytułu „Budynek Roku 2022” w konkursie wpływowego magazynu architektonicznego „ArchDaily”. Zgłoszenia nadesłane do tegorocznej edycji konkursu oceniać będzie także Karol Fiedor – wiceprezes SARP ds. operacyjnych oraz założyciel poznańskiego biura projektowego CDF Architekci, , którego pracownia w 2015 roku za projekt kompleksu biurowego UBIQ Business Park w Poznaniu otrzymała nagrodę w kategorii: obiekt specjalny – obiekt zrealizowany na obszarze objętym ochroną konserwatorską w konkursie o Nagrodę Roku SARP 2015. Poza wymienionymi już projektantami w jury zasiądą również Bożenna Wawrzyniak-Mańko z pracowni RKW Architektur+ z siedzibą w Düsseldorfie (w swoim portfolio biuro ma m.in. tak rozpoznawalne realizacje jak Polsat Plus Arena Gdańsk czy projekt urbanistyczno-architektoniczny zagospodarowania północnego Cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku), Elżbieta Dziubak, generalna architekt Aluprof SA oraz Zbigniew Poraj, niezależny ekspert posiadający wieloletnie doświadczenie w doradzaniu zarządom największych polskich firm z branży budowlanej.
Prestiżowy konkurs ceniony w Polsce i na świecie
„Obiekt Roku w Systemach Aluprof” to wydarzenie, które cieszy się uznaniem branży i jest rozpoznawalne nie tylko w kraju, ale też poza jego granicami. W czterech dotychczasowych edycjach zgłoszonych zostało blisko 600 budynków z Polski i świata, w tym m.in. z USA, Czech, Wielkiej Brytanii i Belgii, a w gronie laureatów znalazły się tak prestiżowe i uznane realizacje jak katowickie .KTW, Wydział Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, Hotel Nobu Warsaw, kompleks obiektów Browary Warszawskie, Cedet, Green2day z Wrocławia, szwedzki Sara Kulturhus czy nowojorski Brooklyn Navy Yard, dock 72.
„O randze konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” świadczy rosnąca liczba polskich i zagranicznych obiektów zgłaszanych do kolejnych edycji (w 2022 roku było to ponad 200 zgłoszeń z kraju i świata). Wiele spośród tych budynków to prawdziwe perły współczesnej architektury, które nie tylko zachwycają swoim designem i funkcjonalnością, ale są także laureatami ważnych nagród międzynarodowych. Warto przy tym podkreślić, że bardzo często są to projekty renomowanych pracowni architektonicznych, takich jak Maćków Pracownia Projektowa, Medusa Group, Kuryłowicz & Associates czy AMC – Andrzej M. Chołdzyński”, podkreśla Elżbieta Dziubak, która od pierwszej edycji konkursu nieprzerwanie zasiada w jego jury.
Wyjątkowe wydarzenie połączone z międzynarodową debatą nt. przyszłości budownictwa
Ideą Konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” jest wyróżnienie najciekawszych obiektów bazujących na rozwiązaniach Aluprof. W tegorocznej edycji projekty powstałe między 1 stycznia 2022 roku a 30 czerwca 2024 roku – można zgłaszać do 30.06.2024 r. za pomocą formularza dostępnego na stronie future-builders.com/konkurs. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w trakcie uroczystej gali, która odbędzie się 16 października 2024 roku w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie. Wydarzenie poprzedzi prestiżowa, międzynarodowa konferencja Future Builders, podczas której najwybitniejsi polscy i zagraniczni architekci, urbaniści, przedstawiciele sektora budowlanego oraz socjologowie i inni eksperci związani z branżą będą dzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami na temat kierunków rozwoju światowej architektury w kontekście zrównoważonego budownictwa. Wśród panelistów poprzednich edycji projektu „Future Builders” znalazły się tak wybitne osobistości jak Bogdan Zaha ze sławnej pracowni Zaha Hadid, Álvaro Leite Siza Vieira, Jacek Ewý, Przemo Łukasik, Robert Konieczny, Zbigniew Maćków czy Tomasz Konior. Tegorocznych uczestników wydarzenia poznamy niebawem.
Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu: https://future-builders.com/konkurs.
|
---|