Napęd HS ePOWER – najważniejsze jest niewidoczne dla oczu
Nowoczesny napęd HS ePOWER to ukryty napęd do tarasowych drzwi podnoszono-przesuwnych, który jest spełnieniem marzenia o ich prostej i bezproblemowej obsłudze. Drzwi HS z napędem otwierają się i zamykają samodzielnie – sterowane np. pilotem lub panelem dotykowym. Jednak w przypadku HS ePOWER nie to jest najciekawsze. Najważniejsze jest bowiem to, co jest niewidoczne dla oczu. Jakie są zalety i techniczne tajniki tego napędu?
Niewidoczny, bo wbudowany – co to dokładnie oznacza?
HS ePOWER jest napędem całkowicie ukrytym w skrzydle jezdnym, ale niektóre jego części skrywają się także w ościeżnicy. Efektem jest brak jakichkolwiek elementów, które zdradzałyby obecność napędu z zewnątrz (napędu po prostu nie widać). A to często jest ważnym kryterium zakupowym, które brzmi: „nic nie może zakłócać widoku dużego, efektownego skrzydła HS”. Jednak zastosowanie wbudowanego napędu oznacza dla klienta także, że drzwi tarasowe HS będą wykonane na odgórnie określonym profilu – drewnianym lub aluminiowym.
– Schowanie elementów napędu związane jest bowiem z konstrukcją skrzydła, ponieważ ich ukrycie zajmuje pewien obszar zarówno w poziomie, jak i w pionie – po stronie przeciwnej zasuwnicy. Zastosowanie ukrytego napędu ma również związek z zachowaniem odpowiedniej sztywności profilu. Z tego powodu, w tej chwili, napęd HS ePOWER nie jest dostępny w profilach z PVC – na razie nie ma odpowiednio przygotowanych rozwiązań, które pozwoliłyby ukryć w skrzydle elementy napędu, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności napędu i profilu okiennego. Opcje są zatem dwie: HS-y drewniane lub aluminiowe – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski, ekspert G-U Polska z działu technicznego i EDV.
Bez względu na wybrany profil napęd HS ePOWER zapewnia komfortową obsługę drzwi tarasowych. W żaden sposób nie wpływa też na estetykę tarasowych okien HS, ponieważ jest całkowicie niewidoczny, cichy i gwarantuje niezakłóconą pracę skrzydła ruchomego, nawet podczas przerw w dostawie prądu, dzięki wbudowanym akumulatorom.
Akumulatory zasilające – jak to działa?
Energia potrzebna do uruchomienia drzwi tarasowych z napędem HS ePOWER pochodzi z wbudowanych akumulatorów żelowych, które również są elementem ukrytym w skrzydle (prąd doprowadzany jest do ościeżnicy przez zasilacz). Gdy skrzydło HS jest zamknięte, dochodzi do połączenia styków i rozpoczęcia procesu ładowania akumulatorów. Przy pełnym naładowaniu akumulatorów skrzydło jezdne może wykonać aż 150 cykli przejazdowych (1 cykl = otwarcie i zamknięcie) w ciągu dnia (średnio ok. 6 cykli na godzinę). Pełne naładowanie odbywa się oczywiście przy zamkniętych drzwiach i trwa ok. 8 godzin, a więc przy codziennym, standardowym użytkowaniu jest to proces praktycznie nieodczuwalny.
– Ponadto napęd sygnalizuje odpowiednio wcześniej, że bateria jest słaba: skrzydło jezdne odjeżdża na 10 cm w trakcie otwierania, a następnie zaczynają pulsować trzy niebieskie diody. Jest to sytuacja rzadka o tyle, że oznacza albo pozostawienie otwartego skrzydła na wiele dni, albo kres żywotności akumulatorów (zalecana jest ich wymiana po 5 latach) – mówi ekspert G-U Polska.
Zasilanie akumulatorowe w przypadku HS ePOWER to, zaraz po braku widocznego napędu, kolejna zaleta tego rozwiązania, ponieważ drzwi tarasowe funkcjonują prawidłowo również w przypadku chwilowego braku prądu. Ponadto wszystko odbywa się automatycznie, skrzydło pod względem zasilania jest bezobsługowe, nie jest też widoczny żaden przewód, który łączyłby skrzydło i ramę drzwi podnoszono-przesuwnych.
Komfortowa obsługa bez użycia klamki – jakie są opcje?
Drzwi tarasowe z napędem HS ePOWER nie mają klamki, co odróżnia je od HS-ów obsługiwanych ręcznie (lub z napędem HS Master). Zamiast klamki użytkownik ma do dyspozycji elegancki i intuicyjny w obsłudze panel sterowania, który sprawia, że otwieranie i zamykanie drzwi HS jest bardzo proste i wygodne dla każdego domownika. Oznacza to, że drzwi tarasowe z napędem HS ePOWER nie przysporzą kłopotów w obsłudze ani osobom słabszym (małe dzieci, seniorzy), ani osobom z niepełnosprawnością, np. poruszającym się na wózku inwalidzkim, dla których obsługa standardowej klamki i często dużego, ciężkiego skrzydła może być utrudniona. Dodatkowo panel dotykowy jest wyposażony w funkcję blokady rodzicielskiej, dzięki której – po wciśnięciu odpowiedniej konfiguracji przycisków – opiekun uniemożliwi dzieciom otwarcie drzwi HS.
Klient, który chce nabyć drzwi tarasowe z napędem HS ePOWER, może także zdecydować o konfiguracji sterowania, która jest dla niego odpowiednia teraz lub w przyszłości. Oznacza to, że może zaplanować rozszerzenie obsługi zautomatyzowanych drzwi HS o zdalne sterowanie, czyli przez aplikację w telefonie.
– Zdalne sterowanie wymaga jednak podpięcia zautomatyzowanych HS-ów do systemu, w którym ujęte są: moduł sterujący + centrala zarządzająca inteligentnym domem. W tym przypadku niezbędny jest także dostęp do Internetu. Natomiast w wersji podstawowej drzwi tarasowe z napędem można obsługiwać przez panel dotykowy lub pilotem, a w nieco bardziej rozszerzonej – za pośrednictwem takich elementów sterujących, jak: czytnik linii papilarnych, transponder, klawiatura numeryczna – podpowiada Jarosław Wodzisławski.
Bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe – co daje napęd?
Wyposażenie drzwi tarasowych w napęd zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. Po pierwsze dlatego, że blokada rodzicielska zapewnia lepszą kontrolę nad poczynaniami wszystkich podopiecznych (dodatkowo może być zabezpieczeniem chroniącym również przed włamaniem podczas nieobecności domowników). A po drugie, bo skrzydło jezdne posiada zintegrowaną funkcję pomiaru siły podczas otwierania i zamykania, co pozwala na wykrywanie przeszkód. Jeśli uruchomione skrzydło napotka przeszkodę (osobę lub rzecz) o sile oporu 60 N (= ok. 6 kg), stojącą na torze jego jazdy, zatrzyma się, a następnie cofnie. Zawdzięcza to wbudowanemu ogranicznikowi przeciążeniowemu. Dodatkowo skrzydło nie otwiera się do samego końca – musi zatrzymać się ok. 15 cm przed pozycją krańcową, co chroni przed przytrzaśnięciem. To ważne wsparcie bezpiecznego użytkowania zautomatyzowanych drzwi tarasowych, np. jeśli dziecko włoży rękę w przestrzeń pomiędzy otwierającym się skrzydłem a ramą. Aby otworzyć je do końca, wystarczy przesunąć drzwi ręcznie.
– Drzwi HS z napędem HS ePOWER to także solidna bariera dla złodzieja, która praktycznie uniemożliwia włamanie. Wyważenie drzwi z napędem elektrycznym jest bardzo trudne, bo zastosowane w nich mechanizmy dodatkowo podnoszą właściwości antywłamaniowe (zarówno w poziomie, jak i w pionie) i tak trudnych do sforsowania HS-ów. Drzwi tego typu nie wymagają zatem stosowania dodatkowych blokad antywyważeniowych – podsumowuje ekspert G-U Polska.
Napęd HS ePOWER – najważniejsze informacje techniczne:
- możliwy do zastosowania w drzwiach tarasowych HS wykonanych w profilach drewnianych o grubości skrzydła powyżej 78 mm i w wybranych systemach aluminiowych (np. Aluprof, Yawal, Aliplast, Heroal);
- zastosowanie napędu HS ePOWER w schematach drzwiowych HS: schemat A (jedno skrzydło jezdne i jedno stałe), schemat G2 i G3 (jedno skrzydło jezdne i dwa skrzydła stałe), schemat K (dwa skrzydła jezdne nasuwające się na część stałą o szerokości równej łącznej szerokości obu skrzydeł);
- maksymalny ciężar skrzydła jezdnego: 400 kg;
- maksymalny wymiar skrzydła jezdnego: szer. 3350 x wys. 2750 mm;
- funkcja wykrywania przeszkód zgodna z normą EN 16005;
- klasa antywłamaniowa drzwi z napędem: RC2 i RC3 (dla drzwi tarasowych HS wykonanych w profilach drewnianych);
- możliwość obsługi za pomocą: pilota, transpondera, klawiatury numerycznej, czytnika linii papilarnych lub aplikacji w telefonie;
- możliwość zastosowania progu zlicowanego z podłogą w drzwiach wyposażonych w napęd;
- wygodny montaż dzięki modułom „plug and play”;
- zgodny z wymogami budownictwa bez barier;
- może być podłączony do systemu inteligentnego domu.
ŹRÓDŁO: G-U Polska