Ślusarka aluminiowa sposobem na poprawę komfortu akustycznego. Na co zwracać uwagę, wybierając okna aluminiowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej?
Przebywanie w pobliżu miejsc generujących duży hałas, takich jak ruchliwe ulice, tory kolejowe, tereny przemysłowe czy lotniska, wiąże się nie tylko z dyskomfortem, ale też wieloma poważniejszymi niedogodnościami, jak choćby nieustające zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, niższa efektywność i gorsze samopoczucie. Żyjąc czy pracując w takiej okolicy, trudno jest jednak uciec od uciążliwych odgłosów, dlatego szczególnego znaczenia nabiera odpowiednie wyciszenie mieszkań czy biur. Pomóc w tym może wybór okien o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Szczególną uwagę warto zwrócić zwłaszcza na ślusarkę aluminiową, która dzięki posiadanym właściwościom jest w stanie jeszcze skuteczniej ochronić nas przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Ekspert podpowiada, na jakie parametry okien aluminiowych warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli zależy nam na uzyskaniu w pomieszczeniach komfortu akustycznego.
Okna aluminiowe gwarancją ciszy we wnętrzach
W dobie wszechobecnego hałasu, który może negatywnie wpływać na samopoczucie i wydajność pracy, wybór okien o wysokiej izolacyjności akustycznej to nie tylko inwestycja w komfort, ale też zdrowie. Doskonałymi parametrami w tym zakresie wyróżnia się ślusarka aluminiowa – odpowiednio dobrana jest w stanie zapewnić ciszę i spokój w pomieszczeniach. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na kwestię prawidłowego uszczelnienia. Decydujące są tu oczywiście rozwiązania zastosowane przez producenta, jednak przed zamontowaniem okna warto sprawdzić, czy uszczelki są elastyczne i ściśle wypełniają przestrzeń między skrzydłem i ościeżnicą. Stawiając na produkty uznanych, renomowanych firm, których wyroby słyną z wysokiej jakości, mamy większą gwarancję, że uszczelki posłużą nam przez długi czas, prawidłowo spełniając swoją funkcję. Równie ważna dla odpowiedniej izolacyjności akustycznej jest też grubość i konstrukcja profili oraz jakość ich wykonania. „W przypadku ślusarki aluminiowej profile wyróżniają się wysoką wytrzymałością, co pozwala na wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze. Grubsze profile dzięki większej masie lepiej tłumią dźwięk, a dodatkowo umożliwiają zastosowanie szyb o większej grubości, a nawet podwójnego czy potrójnego szklenia, co także poprawia izolację akustyczną. To wszystko sprawia, że ślusarka aluminiowa jest w stanie osiągać bardzo dobre parametry w zakresie ochrony przed hałasem, czego potwierdzeniem są wysokie wartości współczynnika redukcji hałasu Rw, jakie uzyskują okna i drzwi aluminiowe. Im wyższy jest wskaźnik, tym lepsza izolacja akustyczna – warto o tym pamiętać, wybierając konkretne rozwiązanie”, podpowiada Wojciech Kulej, dyrektor ds. rozwoju produktu firmy Aluprof, lidera w produkcji systemów aluminiowych przeznaczonych do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych. „Nawet najlepsze okna o najwyższych parametrach nie spełnią jednak swojej funkcji, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane, dlatego w tej kwestii także warto postawić na sprawdzonych i uznanych podwykonawców, którzy zadbają, by ślusarka została prawidłowo osadzona i uszczelniona”, dodaje ekspert firmy Aluprof.
Specjalistyczne badania gwarancją doskonałych parametrów
Mimo że ślusarka aluminiowa jest w stanie skutecznie zniwelować hałas dobiegający z zewnątrz, w miejscach o szczególnie dużej ekspozycji na nieprzyjemne, dokuczliwe odgłosy, warto rozważyć niestandardowe rozwiązanie, jakim są aluminiowe okna akustyczne. Ważne jednak, by ich właściwości w zakresie tłumienia dźwięku zostały potwierdzone odpowiednimi badaniami.
„Jeśli zależy nam na maksymalnej ochronie pomieszczeń przed hałasem, także w przypadku budynków zlokalizowanych w szczególnie głośnej okolicy, postawmy na rozwiązania, które zostały poddane szczegółowej analizie i ocenie pod względem poziomu redukcji dźwięków. Jako przykład dobrych praktyk w tym zakresie warto wskazać podejście firmy Aluprof, która przeprowadziła unikatowe, pełne i kompleksowe badania akustyczne swoich dwóch systemów: MB-86N i MB-86 zgodnie z normą PN-EN 14351-1+A2: 2016-10E. Wykonane pomiary pozwoliły wskazać współczynnik redukcji hałasu Rw powyższych systemów na poziomie 31-49 dB, w zależności od zastosowanych szyb. Wartość parametrów akustycznych konstrukcji w stosunku do parametrów wypełnień potwierdzono bardzo dobrymi wynikami. To wszystko świadczy o wyjątkowym podejściu firmy do kwestii izolacyjności akustycznej swoich wyrobów i optymalnych rozwiązaniach systemów okienno-drzwiowych” – zaznacza Wojciech Kulej, dyrektor ds. rozwoju produktu firmy Aluprof.
ŹRÓDŁO: Aluprof S.A