Kontrola dostępu jako kluczowy element bezpieczeństwa
Systemy kontroli dostępu stanowią kluczowy element bezpieczeństwa w domach, apartamentach na wynajem, obiektach użyteczności publicznej, infrastrukturze rozproszonej, magazynach, zakładach przemysłowych, a nawet w budynkach znajdujących się w strefach zagrożenia wybuchem.
Szeroki zakres oferowanych rozwiązań pozwala wybrać system, który doskonale odpowiada indywidualnym potrzebom. Co więcej zawsze istnieje możliwość zastosowania dedykowanej platformy, której funkcjonalności i interfejs zostaną opracowane zgodnie ze ściśle określonymi przez klienta wymaganiami.
Możliwość uwierzytelniania za pomocą szeregu poświadczeń
Newralgicznym elementem nowoczesnych systemów kontroli dostępu są wygodne w obsłudze i bezpieczne urządzenia. Administratorzy mogą zdalnie zarządzać uprawnieniami poszczególnych użytkowników oraz monitorować sytuację na wybranych drzwiach i w określonych obiektach. Osoby posiadające ważne uprawnienia mają możliwość uwierzytelniania praw dostępu przy użyciu smartfonów, tabletów i smartwatchy z zainstalowaną dedykowaną aplikacją, kluczy mechatronicznych, kart zbliżeniowych, opasek, breloków i pastylek RFID oraz odcisków palca.
Szeroki wachlarz nowoczesnych urządzeń
Urządzeniami stosowanymi w systemach kontroli dostępu są klamki elektroniczne, wkładki elektroniczne i mechatroniczne, czytniki zbliżeniowe, zamki elektromotoryczne, zamki szafkowe oraz inteligentne przekaźniki. Mogę być one stosowane nie tylko na drzwiach z kontrolą dostępu, ale służą także do sterowania pracą bram, furtek, szlabanów parkingowych, bramek obrotowych itp. Niektóre urządzenia jak na przykład wybrane warianty kluczy mechatronicznych czy wkładek mechatronicznych posiadają zgodność z dyrektywą ATEX co oznacza, że mogą być stosowane w strefach zagrożenia wybuchem w takich obiektach jak: kopalnie, gazownie, zakłady chemiczne i petrochemiczne, platformy wiertnicze, rafinerie, gazoporty, silosy zbożowe, cementownie, bazy paliwowe, stacje paliw, cukrownie, składowiska niebezpiecznych odpadów itp.
Wytrzymałość i niezawodne działanie
Urządzenia dedykowane do zastosowania na zewnątrz budynków posiadają pyłoszczelną i wodoszczelną obudowę co oznacza, że są odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych takich jak: opady deszczu / śniegu, wysokie i niskie temperatury czy wysoka wilgotność. Większość z nich korzysta z zasilania bateryjnego, dzięki czemu ich montaż nie wymaga wykonywania dodatkowych prac związanych z koniecznością kładzenia kabli i doprowadzania zasilania z sieci. Z kolei wkładki i kłódki mechatroniczne wykorzystują technologię indukcyjną i czerpią zasilanie bezpośrednio z kluczy mechatronicznych, co pozwala na stosowanie ich w dowolnych obiektach, nawet tych, które położone są z dala od jakiejkolwiek infrastruktury energetycznej oraz pozbawione obsługi stałego personelu.
Wygodne zarządzanie dostępem w sposób zdalny
Systemy kontroli dostępu pozwalają w wygodny sposób zarządzać dostępem pracowników stałych i tymczasowych, kurierów, podwykonawców, ekip remontowych itp. Zdalne przydzielanie dostępu pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu i umożliwia błyskawiczne reagowanie na dynamicznie zmieniającą się sytuację oraz szybkie działanie w sytuacjach awaryjnych. Z kolei brak konieczności wymiany urządzeń w przypadku zgubienia przez użytkownika poświadczenia przekłada się na odczuwalne oszczędności finansowe. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach systemy kontroli dostępu można zintegrować z pozostałymi systemami służącymi do zarządzania inteligentnym budynkiem: monitoringiem, systemem alarmowym, systemem przeciwpożarowym, systemem sterowania oświetleniem / klimatyzacją itp. Co więcej systemy kontroli dostępu są w pełni skalowalne co oznacza, że wraz z rozwojem firmy można rozbudowywać je o nowe urządzenia, dodawać kolejnych użytkowników i dalsze obiekty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla dużych przedsiębiorstw i dynamicznie rozwijających się małych oraz średnich firm.
Praktyczne rozwiązanie dla osób wynajmujących apartamenty
Systemy kontroli dostępu stanowią praktyczne rozwiązanie nie tylko w przedsiębiorstwach czy obiektach dysponujących dużą ilością pomieszczeń, ale także w apartamentach na wynajem. Korzystają z nich osoby prywatne posiadające mieszkania na wynajem, wyspecjalizowane agencje nieruchomości oraz biura turystyczne zajmujące się krótkoterminowym wynajmem miejsc noclegowych. W przypadku zastosowania systemów kontroli dostępu, nie ma konieczności prowadzenia całodobowej recepcji i wydawania gościom mechanicznych kluczy. Bez względu na to o jakiej porze przyjadą do obiektu, mogą samodzielnie otworzyć drzwi do mieszkania korzystając ze smartfona i darmowej aplikacji. Jeśli w międzyczasie zmienią zdanie i zechcą wybrać inny apartament lub skrócić czas pobytu, właściciel może zdalnie zmodyfikować ich prawa dostępu.
Najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki szyfrowaniu przesyłanych danych
Oprócz zabezpieczeń mechanicznych, urządzenia kontroli dostępu posiadają także zabezpieczenia elektroniczne. Informacje przesyłane pomiędzy urządzeniami, a poświadczeniami są szyfrowane przy użyciu 128-bitowego algorytmu AES. Każdorazowo przy nawiązywaniu komunikacji pomiędzy smartfonem i zamkiem, generowany jest indywidualny klucz sesji AES, który opiera się na całkowicie losowych liczbach i zachowuje ważność tylko przez czas potrzebny do wymiany informacji. Rozwiązanie to pozwala wykluczyć ryzyko przechwycenia czy odczytania wrażliwych danych w wyniku ataków „brute force” czy „man-in-the-middle”.
Możliwość zastosowania w różnych rodzajach obiektów
Zastosowana technologia sprawia, że systemy kontroli dostępu są wykorzystywane praktycznie we wszystkich rodzajach obiektów, nawet takich, w których konieczne jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa jak na przykład banki i inne instytucje finansowe, szpitale, laboratoria, placówki medyczne, obiekty infrastruktury telekomunikacyjnej i centra przetwarzania danych czy obiekty infrastruktury krytycznej. Ponadto sprawdzają się także znakomicie w zarządzaniu przestrzeniami wspólnymi typu co-working (inteligentne biura) czy co-living (akademiki, hostele, siłownie, baseny, ośrodki wypoczynkowe).
ŹRÓDŁO: NOVET