Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Idealnie doświetlone poddasze

Adaptując poddasze na funkcjonalne i przytulne mieszkanie, zastanawiamy się, jak rozplanować montaż okien, by cieszyć się funkcjonalnym, a przede wszystkim idealnie doświetlonymi pomieszczeniami.

 

Okna dachowe – idealny patent na doświetlenie poddasza

Zamontowane pod kątem okna dachowe doświetlają pomieszczenia poddasza o 20% skuteczniej niż standardowe okna pionowe, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się w nich dostępem do naturalnego światła niż np. na niższych kondygnacjach budynku, gdzie wykorzystywana jest energia elektryczna.
Według opinii niektórych, okna dachowe ograniczają widoczność tego, co znajduje się na zewnątrz budynku. Takie myślenie jest błędne – wszystko zależy bowiem od  właściwego umiejscowienia okien. Im niżej umiejscowiona krawędź okna, tym widoczność jest lepsza. Docenią to zwłaszcza użytkownicy takich pomieszczeń na poddaszu jak salon czy pracownia.

4 złote zasady aranżacji okien dachowych na poddaszu

Umiejętnie dobrana liczba okien dachowych, ich układ i wymiary sprawią, że poddasze wypełni się naturalnym światłem i zyska indywidualny charakter.

 

1. Wielkość okien dachowych

Główna zasada rozmieszczania okien na poddaszu zakłada, że powinny one dostarczać wystarczającą do funkcjonowania ilość światła. Ich powierzchnia uzależniona jest od wielkości pomieszczeń, a konkretnie powierzchni ich podłogi. Przy wyborze okien dachowych należy kierować się prostą zasadą, zgodnie z którą, 1 m² przeszklenia naświetla 8-10 m² podłogi, a zatem około 10% powierzchni pomieszczenia. Dla zobrazowania, w pomieszczeniu poddasza o powierzchni 16 m², należy zamontować okna o łącznej powierzchni ok. 2 m². Mogą to być przykładowo trzy standardowe okna dachowe o wymiarach ok. 0,6–0,7 m² każde. Okno to także rama, stąd przy zakupie zwróćmy uwagę również na powierzchnię samej szyby.

2. Układ okien dachowych

Jeśli zależy nam na doświetleniu i optycznym powiększeniu pomieszczeń, możemy zdecydować się na montaż kilku okien dachowych obok siebie. Dobrym pomysłem jest łączenie okien w zestawy – w układzie pionowym lub poziomym. Dodatkowo, okna połaciowe mogą być zespolone z kolankowymi, co sprawdzi się w przypadku dachu o stosunkowo wysokiej ściance kolankowej. Dla równowagi, w pomieszczeniach pomocniczych, np. w łazience czy garderobie, możemy zmniejszyć ilość naświetlenia. Dzięki temu zachowane zostaną proporcje budynku.

3. Wysokość okien dachowych

Swobodne korzystanie z okien dachowych zależy też od umieszczenia ich na odpowiedniej wysokości. Wygodę codziennego użytkowania zapewni nam zamontowanie dolnej krawędzi okna na wysokości 110-140 centymetrów nad podłogą. Górna krawędź znajdzie się w tym przypadku na wysokości 180-200 centymetrów. W ten sposób zyskamy możliwość ustawienia mebli pod oknami, nawet otwartymi. Zagwarantujemy też sobie swobodne korzystania z okna. Nie bez znaczenia jest też kąt nachylenia dachu. Im mniejszy, tym większa powinna być wysokość okna.

4. Otwieranie okien dachowych

Istotne jest to, by okno dachowe można było bezproblemowo i wygodnie obsługiwać. Zależnie od rodzaju zamontowanych okuć, możemy wyróżnić okna obrotowe, pozwalające na obrót okna względem osi poziomej w zakresie do 180 stopni, uchylno-przesuwne, łączące dwie osobne funkcje otwierania skrzydła: uchylną i przesuwną. Funkcja uchylna umożliwia płynną regulację skrzydła w zakresie 0-30 stopni oraz otwieranie do poziomu 62 stopni. Dostępne są też okna obrotowe z siłownikiem elektrycznym. Bezpośrednia obsługa pilotem lub włącznikiem naściennym sprawia, że okno sterowane elektrycznie to idealne rozwiązanie dla trudno dostępnych miejsc. Ich funkcjonalność wynika także z zastosowania specjalnego czujnika deszczu, który powoduje samoistne zamknięcie się skrzydła w razie wystąpienia niesprzyjających warunków pogodowych.


Przeczytaj również:

Ciepły montaż dużych okien

Duże okna to mnóstwo zalet – dopływ naturalnego światła do wnętrz, rozległy widok na najbliższą okolicę, wrażenie otwartej przestrzeni i piękny wygląd domu. Ze względu na swój ciężar i gabaryty, są…

Związek POiD zaprasza na targi BUDMA

Od trzech dekad Międzynarodowe Targi Architektury i Budownictwa BUDMA wyznaczają czas rozpoczęcia sezonu budowlanego. Wielkimi krokami zbliża się ich jubileuszowa  30 edycja. W Poznaniu nie może za…

„DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”: Jak ochronić dom przed słońcem?

Zimą tęsknimy za słońcem, ale latem jego nadmiar, a zwłaszcza przebywanie w mocno nagrzanych wnętrzach, mogą być bardzo męczące. Coraz częściej pojawiające się wielodniowe upały sprawiają, że szuka…