Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Spotkanie z ministrem Robertem Nowickim w sprawie Warunków Technicznych 2021

Branże budowlana, deweloperska, architektoniczna oraz organizacje biznesowe czekają na odpowiedź Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w sprawie propozycji organizacji branżowych w kwestii nowych Warunków Technicznych obowiązujących od stycznia 2021.

 W czasie spotkania w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, zorganizowanego z inicjatywy Związku Polskie Okna i Drzwi i Polskiego Związku Firm Deweloperskich w dniu 14 września na ręce ministra Roberta Nowickiego złożono propozycję korekty planowanych nowych zapisów w Warunkach Technicznych, które to podpisały również inne organizacje pozarządowe: Business Centre Club, Polska Izba Budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki, Wielkopolska Izba Budownictwa, Zachodnia Izba Gospodarcza, w sprawie swobody projektowej w zakresie sposobu osiągania współczynnika Energii Pierwotnej (EP) budynków.

Wspólne stanowisko dotyczące nowych przepisów ( w załączeniu ), dotyczy wstrzymania zaostrzania parametrów przenikalności Uw dla przegród budowlanych ( okna, drzwi, bramy, stropy ściany ). Przepisy, które tworzone były w 2012 roku, wymagają aktualizacji  i dostosowania ich do obecnej sytuacji oraz możliwości technologicznych produkcji wyrobów budowlanych oraz odnawialnych źródeł energii. Podstawą nie jest zaostrzanie parametrów dla przegród budowlanych, ale dopuszczenie w przepisach dowolności w wyborze sposobu w jaki architekt, projektant i inwestor osiągną łączne maksymalne zapotrzebowanie na energię budynku i jego użytkowanie. Na ostateczny bilans budynku wpływa usytuowanie budynku, czy  możliwość zastosowania bardziej wydajnych, lepiej zoptymalizowanych finansowo rozwiązań – takich jak panele FV, wentylacja czy systemy zarządzania energią, które oprócz energii będą wpływać pozytywnie na minimalizacje oddziaływania CO2 na środowisko.

W szerokim gronie uczestników wypracowano alternatywne rozwiązania, które pomogą w spełnieniu nowych wymagań w zakresie charakterystyki energetycznej budynku.

Zaproponowano włączenie do obliczeń energetycznych budynku wskaźników Eu (energii użytkowej) i/lub EK (energii końcowej), które dałyby dowolność projektowania przy zachowaniu energooszczędności. W związku z tym padła propozycja przywrócenia stanowiska „głównego projektanta”, który odpowiedzialny będzie za projekt, współpracę z projektantami, kierownikiem budowy oraz nadzoru budowalnego.

Ministerstwo będzie również rozważać wprowadzenie przepisu przejściowego przesądzającego, że nowe wymogi (w tej czy innej formie) dotyczą wniosków o pozwolenie na budowę, które będą złożone po 31 grudnia 2020 roku.

Starania Związku POiD o  utrzymanie parametrów Uw dla wyrobów stolarki na poziomie obecnie obowiązującym w Warunkach Technicznych trwają nieprzerwanie od lipca 2017 roku.

 


Przeczytaj również:

„TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”: 5 niezbędnych elementów nowoczesnej termomodernizacji budynku

Wiele budynków mieszkalnych w Polsce nie spełnia standardów w zakresie energooszczędności. Część z nich to „wampiry energetyczne”, czyli obiekty zużywające najwięcej energii. Rozwiązaniem, które po…

MONTERIADA już od 31 stycznia na targach BUDMA

Już 31 stycznia na targach BUDMA w Poznaniu startuje MONTERIADA. Na stoisku 108 w hali 5 ruszą wyjątkowe pokazy montażu na żywo nowoczesnych produktów, które pozwalają zadbać o ciepły dom. Organiza…

BUDUJ DLA POKOLEŃ – zachęca Związek POiD w nowej kampanii społecznej

Wraz z początkiem października 2021 roku Związek POiD, razem z Partnerami, rusza z nową kampanią społeczną „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. Akcja będzie kładła duży nacisk na edukację proekol…