Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Związek Polskie Okna i Drzwi podejmuje współpracę z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej – Polisch Passive Hause Institute oraz Akademią Zdrowego Budownictwa

Związek POiD podjął współpracę z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w zakresie działań na rzecz promocji certyfikowanej stolarki pasywnej oraz interdyscyplinarnych szkoleń z budownictwa wysoce energooszczędnego i pasywnego.

Budownictwo pasywne oznacza obecnie najlepsze, dostępne na całym świecie rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej. Wyroby budowlane stosowane w budownictwie pasywnym muszą spełniać określone parametry, potwierdzające spełnienie najlepszych wymagań, wynikających ze stawianych im warunków, dotyczących m.in. komfortu cieplnego i jakości powietrza. Dotyczy to również stolarki pasywnej, która wytwarzana z komponentów o parametrach zgodnych z wymaganiami standardu pasywnego (np. rama, szyba, szczelność powietrzna) w całości będzie odpowiadać wymaganiom zerowego zapotrzebowania na energię. Współpraca podjęta przez Związek POiD oraz  PIBP i EO ma na celu m.in promocje  certyfikowanej stolarki pasywnej oraz interdyscyplinarnych szkoleń z budownictwa wysoce energooszczędnego i pasywnego.

Certyfikacja pasywnej stolarki otworowej

Zmiany prawa budowlanego sprawiają, że normą w budownictwie staje się realizacja nowych i termomodernizacja starych budynków z wykorzystaniem zasad budownictwa pasywnego oraz energii odnawialnej, która w 100% jest w stanie pokryć jego zapotrzebowanie, gwarantując tym samym niezależność energetyczną. Tendencje tą widzimy również od kilku lat w branży stolarki otworowej. Producenci komponentów oraz wyrobów gotowych przygotowali się na wejście w życie zaostrzonych parametrów, wprowadzając do ofert wysokoenergooszczędne rozwiązania. Nawiązanie współpracy Związku  POiD z Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej, to krok do podjęcia działań w zakresie certyfikacji na gotowe pasywne okna, drzwi, fasady i bramy, charakteryzujące się najlepszym bilansem energetycznym w przegrodach budowlanych oraz parametrami potwierdzającymi spełnienie najlepszych wymagań, wynikających ze stawianych im warunków, dotyczących m. komfortu cieplnego i higienicznego – mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku POiD.

Jak zgodnie podają przedstawiciele obu organizacji, celem certyfikacji jest uporządkowanie tej części branży, z korzyścią dla wszystkich uczestników procesu budowy. Celem jest również promocja uczciwych producentów, którzy wykonują stolarkę zgodnie z certyfikowanymi systemami oraz posiadają interdyscyplinarną wiedzę na temat własnych produktów oraz zależności i zasad zastosowania ich w budynkach o najwyższej efektywności energetycznej. Aby otrzymać certyfikat gotowego produktu należy pomyślnie przejść całościowy audyt. W przypadku wykazania błędów, niedoskonałości, wdrożenie poprawek zgodnie ze specjalizacją audytorów Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, jak również uzupełnienie brakujących badań na podstawie ich wytycznych u podwykonawcy tj. notyfikowanego laboratorium. Następnie przejść interdyscyplinarne szkolenie mówi Sławomir Tomasz Kwiatkowski, ekspert budownictwa pasywnego, członek zespołu PIBP i EO.

Wszystko o budownictwie pasywnym

Budynki pasywne są najnowszą generacją budynków energooszczędnych. Są one o średnio 5-10% droższe w realizacji, ale gwarantuje ekstremalnie niskie koszty eksploatacji – na zawsze.  To obiekty o najwyższym komforcie cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym maksimum: 15 kWh/m2/rok, czyli mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2/rok, lub 5 kWh prądu z pompą ciepła. Przykładowo ogrzewanie w ciągu całego roku takiego budynku o powierzchni mieszkalnej 150m2 kosztuje mniej niż 400 zł. za cały rok. Standard wysoce energooszczędny i pasywny jest możliwy do realizacji w każdym budynku bez względu na wielkość, technologię i przeznaczenie pod warunkiem, że wiemy jako to zrobić – mówi Kamil Wiśniewski, międzynarodowy trener i ekspert budownictwa pasywnego, członek zespołu PIBP i EO, współpracownik PHI Darmstadt.

Dlatego strony deklarują chęć doradztwa na rzecz dostosowania stolarki budowlanej do obecnych standardów budownictwa pasywnego i wysoce energooszczędnego oraz ich weryfikacji, jako Certyfikowanych Komponentów Produktów Pasywnych dedykowanych do obiektów w najwyższych standardach energetycznych a także promocji Certyfikowanych produktów, szkoleń producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej, dzięki którym uczestnicy mogą zyskać tytuły Mistrzów Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego oraz Ambasadorów Budownictwa Pasywnego.

 

PIBP i EO dla firm członkowskich POiD

Współpraca obu organizacji ma na celu ułatwienie firmom członkowskim Związku POiD procedur związanych z certyfikacją wyrobów pasywnych. Dla wszystkich członków naszego Związku oraz firm z nimi współpracujących, zostały przygotowane specjalne warunki, w tym rabaty na Certyfikację Pasywnych Komponentów Gotowych. Jest to działanie przeznaczone dla firm, które mają w swojej ofercie produkt dedykowany dla budynków wysoce energooszczędnych i pasywnych z Certyfikatem PHI Darmstadt – mówi Paweł Wróblewski z POiD. Specjalne rabaty przysługują członkom POiD i firmom z nimi współpracującymi również w przypadku koordynacji Certyfikacji Komponentu w PHI Darmstadt dla firm gotowych z produktem, aby taką procedurę przejść i znaleźć się na Międzynarodowej Liście Komponentów Pasywnych.
W ramach współpracy z POiD organizujemy specjalną, dedykowaną edycję Międzynarodowego Programu Szkoleniowego Mistrz Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego  dla całej branży stolarki budowlanej i powiązanych. W przypadku tego wydarzenia również dla wszystkich członków i firm z nimi współpracujących, przygotowana została promocyjna cena udziału w tym prestiżowym Programie Szkoleniowym, z możliwością zdania Międzynarodowego Egzaminu, uzyskania Certyfikatu, Tytułu i wpisem na Międzynarodową Listę Ekspertów, z której korzystają klienci prywatni i instytucjonalni – podsumowuje Sławomir Tomasz Kwiatkowski z zespołu PIBP i EO.

PIBP i EO od 2004 roku zajmuje się  upowszechnianiem i transferem wiedzy o technologii  pasywnej, termomodernizacji z wykorzystaniem technologii i komponentów pasywnych, certyfikacją takich budynków, oraz zastosowania energii odnawialnej, która w sposób bardzo ekonomiczny jest wykorzystywana właśnie w budynkach pasywnych. Instytucja ta jest partnerską instytucją Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PHI) i jako jedyni w Polsce, posiadają akredytację PHI do przeprowadzania certyfikacji budynków pasywnych w Polsce.  Od 2011 roku odpowiedzialna za przeprowadzanie interdyscyplinarnych szkoleń oraz międzynarodowych egzaminów z zakresu budownictwa pasywnego i wysoce energooszczędnego m.in. na Mistrzów Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego, dla wszystkich uczestników procesu budowy, jest Akademia Zdrowego Budownictwa – integralna i akredytowana jednostka szkoleniowa  PIBPiEO oraz PHI  Darmstadt.  Akademia przeszkoliła już przeszło 2500 osób.

 


Przeczytaj również:

Targi WinDoor-tech – niezależnie, ale w synergii z Budmą

  Podczas targów WinDoor-tech w jednym czasie i miejscu spotykają się producenci i dystrybutorzy maszyn i komponentów do produkcji okien, drzwi, bram i systemów fasadowych oraz projektanci i …

Już w piątek szkolenie Związku POiD – „Obowiązki producentów i dystrybutorów stolarki a prawa konsumenta”

W piątek 22 października br. w godz. 10:00-15:00,  odbędzie się szkolenie dla producentów stolarki budowlanej, organizowane przez Związek POiD. Spotkanie odbędzie się w Warszawie przy ul. Modliński…

Szkolenie Związku POiD dla zespołów serwisowo-montażowych stolarki budowlanej

Związek Polskie Okna i Drzwi jako organizator, zaprasza do udziału w szkoleniu pt. „ Prawidłowe zasady montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Naprawa i renowacja stolarki budowlanej”, które odbędzi…