Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Związek POiD dołącza do grupy zadaniowej EuroWindoor – CPR

Trwają prace grupy zadaniowej Stowarzyszenia EuroWindoor dotyczące wdrożenia nowego rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych (CPR). Od września do prac nad tym zagadnieniem dołączył Związek Polskie Okna i Drzwi.

Grupa zadaniowa CPR rozpoczęła swoje działania w czerwcu br., od omówienia listy pytań dotyczących wdrożenia nowego rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych (CPR). Nowe rozporządzenie zawiera liczne zmiany i nowe wyzwania, które producenci będą musieli zrozumieć, co umożliwi im dostosowanie się do niego w przyszłości.

We wrześniu dobyły się dwa kolejne spotkania, w których uczestniczyli przedstawiciele branży okiennej i drzwiowej. Związek Polskie Okna i Drzwi reprezentuje Karolina Kaczmarczyk, specjalista ds. certyfikacji i badań firmy WIŚNIOWSKI.

Kolejne spotkania miały na celu omówienie kluczowych tematów związanych z procedurami normalizacyjnymi oraz nowymi wymogami bezpieczeństwa i środowiskowymi, które mogą wpłynąć na całe sektory.

Podczas dyskusji przedstawiono kluczowe informacje z sesji CEN/TC 129 dotyczące przyspieszonej procedury wniosków o normalizację szkła. Zwrócono uwagę na znaczące zmiany w trzech kluczowych obszarach: wymogach bezpieczeństwa produktu, wymaganiach środowiskowych oraz konieczności dostarczenia dokładnych informacji o produkcie. Zmiany te mogą mieć istotny wpływ na procesy wytwarzania i testowania okien oraz drzwi, a także na wprowadzenie „Cyfrowego Paszportu Produktu” (DPP), co wpisuje się w szeroki kontekst zrównoważonego rozwoju i innowacji w branży.

Uczestnicy spotkania podkreślili znaczenie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi a sektorem prywatnym w celu wypracowania efektywnych norm i procedur, które odpowiadają aktualnym potrzebom rynku oraz przepisom unijnym. Powstałe wnioski i ustalenia będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości branży okiennej i drzwiowej, zwłaszcza w kontekście rosnących wymagań dotyczących efektywności energetycznej i bezpieczeństwa produktów.

Dzięki konstruktywnym dyskusjom i zaangażowaniu przedstawicieli branży, spotkania grup roboczych Stowarzyszenia Eurowindoor, stanowią ważny krok w kierunku dalszej standardyzacji oraz poprawy jakości produktów w sektorze budowlanym.

Dalsze działania i ich wyniki będą monitorowane, a kolejne spotkanie odbędzie się jeszcze w październiku.


Przeczytaj również:

Zaproszenie na webinar z cyklu „ZMIANY w programie CZYSTE POWIETRZE”

Weź nawet 136 200 zł dofinansowania na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła. Tyle może wynieść dopłata w programie Czyste Powietrze w nowej odsłonie, która obowiązuje od 3 stycznia 2023. …

Targi WinDoor-tech – niezależnie, ale w synergii z Budmą

  Podczas targów WinDoor-tech w jednym czasie i miejscu spotykają się producenci i dystrybutorzy maszyn i komponentów do produkcji okien, drzwi, bram i systemów fasadowych oraz projektanci i …

Mądry Polak przed szkodą, czyli inwestycja dobrze przemyślana

Ignorantia iuris nocet (Nieznajomość prawa szkodzi) – mówi znana łacińska maksyma. Dlatego warto znać ustawodawstwo budowlane i prawa konsumenta, aby zabezpieczyć swoje interesy, zwłaszcza przy rea…