Zielone oblicze śląskich biurowców z rozwiązaniami Aluprof
Katowice, kojarzone mocno z górnictwem i szybko rozrastającym się przemysłem, od kilku lat przełamują stereotypy i podejmują stanowcze działania na rzecz ekologii. Wysokie, 2. miejsce stolicy Śląska w Rankingu Zielonych Miast Europolis, jest efektem zaangażowania na rzecz ochrony środowiska zarówno ze strony władz miasta, jak i prywatnych inwestorów. Potwierdza to choćby coraz większa liczba pojawiających się w Katowicach obiektów, które mogą poszczycić się prestiżowymi certyfikatami zielonego budownictwa LEED czy BREEAM. Ich powstanie i ekologiczny charakter to niejednokrotnie zasługa zastosowanych innowacyjnych rozwiązań budowlanych, w tym nowoczesnych rozwiązań aluminiowych firmy Aluprof.
Wyjątkowe obiekty komercyjne stworzone przy pomocy rozwiązań Aluprof
Jednym z priorytetów Aluprof, producenta nowatorskich systemów aluminiowych przeznaczonych do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych, jest promowanie idei zrównoważonego budownictwa oraz wdrażanie, w myśl zasady „Let’s build a better future”, proekologicznych rozwiązań na każdym etapie cyklu życia produktu. Potwierdzeniem tego jest prestiżowy certyfikat Cradle to Cradle, którym może pochwalić się firma. Dzięki temu, że produkty Aluprof osiągają wysokie parametry w zakresie energooszędności, a dodatkowo mogą podlegać recyklingowi, spełniają restrykcyjne normy dotyczące budownictwa ekologicznego i pomagają w uzyskaniu certyfikacji potwierdzającej zeroemisyjność obiektu. Doskonale wpisują się więc w wysokie oczekiwania inwestorów poszukujących rozwiązań, które pozwolą stworzyć nowoczesne obiekty komercyjne oferujące użytkownikom wysoki komfort użytkowania i pozytywny bilans energetyczny przy jak najmniejszym wpływie na środowisko.
Eko City Katowice – jeden z najbardziej ekologicznych europejskich biurowców
Świetnym przykładem inwestycji spełniającej powyższe założenia jest prestiżowy kompleks biurowców Eko City Katowice uważany za zielone serce miasta. Obiekt uzyskał najwyższą w Unii Europejskiej ocenę w ramach certyfikacji BREEAM, na poziomie 94%. Przeszklone budynki o prostej, surowej bryle wyróżniają się nieosiąganymi dotychczas przez tego typu obiekty parametrami, m.in. w zakresie energooszczędności. Duża w tym zasługa zastosowanych materiałów budowlanych, wśród których znalazły się m.in. nowatorskie rozwiązania firmy Aluprof. Jednym z nich jest ściana słupowo-ryglowa MB-SR50N, która pozwala na stworzenie estetycznych, przeszklonych fasad zapewniających przebywającym wewnątrz osobom panoramiczny widok na otoczenie i maksymalny dostęp do światła dziennego. Dodatkowo, w celu podniesienia komfortu użytkowników, w obiekcie wykorzystano ponad 720 okien MB-Slimline o wąskich profilach, które dają możliwość ich otwierania oraz pozwalają na mechaniczne wietrzenie pomieszczeń przy sprzyjających warunkach pogodowych. Dopełnienie stanowią drzwi zewnętrzne MB-86SI, które cechuje wysoka izolacyjność termiczna.
.KTW – architektoniczna wizytówka Katowic
Kolejnym przykładem nowoczesnych budynków wpisujących się w koncepcję „zielonych” Katowic są biurowce .KTW wyróżniające się nowoczesnym, niebanalnym designem. Dwie asymetryczne wieże, niemal w całości przeszklone, stworzone zostały z myślą o maksymalnym komforcie użytkowników i ochronie środowiska, czego potwierdzeniem jest otrzymany certyfikat WELL Health and Safety. W założenia inwestora i architektów z Medusa Group idealnie wpisały się rozwiązania Aluprof. Z myślą o inwestycji powstała fasada elementowa MB-SE85.KTW. Dodatkowo, w obiekcie zastosowano fasadę słupowo-ryglową MB-SR60N EFEKT oraz drzwi MB-86SI wpinane w fasadę elementową i fasadę słupowo-ryglową. Wspomniane systemy pozwoliły na budowę przeszkleń o imponujących rozmiarach oraz przenoszenie dużych obciążeń, co w przypadku tak odważnego projektu jest szczególnie ważne. Dzięki zaawansowanym systemom aluminiowym udało się stworzyć obiekt, który zachwyca dynamiczną formą, a przy tym płynnie wtapia się w klimat kultowego już Spodka oraz imponującego swoimi rozmiarami bloku mieszkalnego Superjednostka. Warto dodać, że inwestycja doceniana jest nie tylko przez mieszkańców Katowic czy turystów, ale też branżę architektoniczną. Pierwsza z dwóch wież .KTW zdobyła II miejsce w międzynarodowym konkursie „Obiekt Roku w Systemach Aluprof 2018” oraz – w tej samej edycji konkursu – nagrodę internautów, którzy w otwartym głosowaniu zdecydowali o wyróżnieniu obiektu. Natomiast .KTW II znalazła się w finałowej 10-tce IV edycji konkursu, organizowanej w 2022 roku.
Global Office Park – imponujące drapacze chmur w sercu Śląska
Wśród ekologicznych katowickich biurowców zdecydowanie wyróżnia się też Global Office Park – ultranowoczesny kompleks nawiązujący stylistyką do nowojorskich drapaczy chmur. Budynki to obiekty typu mixed-use, które doskonale wpisują się w założenia zrównoważonego budownictwa. Dwie ponad 100-metrowe wieże oraz 6-kondygnacyjny osobny budynek biurowy spełniają wymogi certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. Było to możliwie m.in. dzięki zastosowaniu rozwiązań Aluprof: ściany osłonowej słupowo-ryglowej MB-SR50N HI+ oraz okien i drzwi z przegrodą termiczną MB-86 SI o podwyższonych parametrach w zakresie izolacyjności. Spektakularny efekt wizualny uzyskano natomiast przy pomocy zaprojektowanej na potrzeby tej realizacji fasady elementowej MB-SE65 o szerokości słupa dylatacyjnego zaledwie 65 mm. Jest to rozwiązanie, które wyróżnia się na rynku pod względem termicznym, akustycznym i statycznym, pozwalając na realizację maksymalnie funkcjonalnych i nowoczesnych projektów przeszkleń.
Face2Face Business Campus – minimalizm w ekologicznym wydaniu
W katowickiej przestrzeni miejskiej pojawił się niedawno kolejny ekologiczny obiekt oferujący komfortową przestrzeń biurową oraz korzyści w postaci obniżonych kosztów eksploatacyjnych. Face2Face Business Campus to projekt Grupy 5 Architekci, który prostymi bryłami wpisuje się w modernistyczną architekturę przemysłowego miasta, a dzięki połączeniu szkła i aluminiowych elementów fasad podkreśla swój nowoczesny rys i tworzy zróżnicowaną tkankę miejską. Wyróżnikiem inwestycji jest również zielona przestrzeń w postaci patio, na które rozciąga się widok z dużej części pomieszczeń biurowych. Użyte w obiekcie rozwiązania sprawiły, że oba biurowce tego kompleksu otrzymały certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Craft – udane nawiązanie do robotniczego rodowodu Katowic
Do grona ekologicznych katowickich obiektów, które oferują wysokiej klasy pomieszczenia biurowo-usługowe, należy również Craft. Ten 55-metrowy biurowiec o tarasowej bryle obudowany jest aluminiowo-szklaną fasadą systemu Aluprof MB-SR50N, na której widoczne są pionowe, ozdobne elementy w rdzawym odcieniu, stworzone przy użyciu stali kortenowskiej. Tym samym podkreślono industrialny charakter inwestycji, nawiązujący do rodowodu miasta. Dopełnieniem konstrukcji fasad są okna odchylne MB-SR50N OW oraz drzwi MB-86 SI.
Panorama Katowic zmienia się z roku na rok, a w przestrzeni miejskiej coraz częściej spotkać można nowoczesne centra biznesowe o ciekawej architekturze, wyjątkowych walorach użytkowych i ekologicznym charakterze. Wspólnym mianownikiem tych zielonych obiektów są innowacyjne rozwiązania budowlane, wśród których niejednokrotnie prym wiodą systemy aluminiowe Aluprof idealnie wpisujące się w założenia zrównoważonego budownictwa.
ŹRÓDŁO: Aluprof S.A