Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Zatrzymaj ciepło w domu – 7 cech okien energooszczędnych

Współcześnie w branży okien niemal każdy element projektowany jest tak, aby uzyskać najlepsze parametry termoizolacyjne całego okna. Wielki efekt, czyli ciepłe lub energooszczędne okno, to suma wielu małych, ale tylko z pozoru, rozwiązań technologicznych. Co konkretnie sprawia, że okno jest ciepłe, szczelne i oszczędne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze stolarki do domu? Sprawdź!

Dzięki jakim rozwiązaniom technologicznym okno może być cieplejsze? Na poziom termoizolacyjności pozytywnie wpływa wybór odpowiedniej grubości pakietu szybowego, typu gazu wypełniającego przestrzeń między szybami czy sposób i głębokość umieszczenia pakietu szybowego w ramie skrzydła. Cieplejsze okna możesz uzyskać, decydując się na zastosowanie w Twoich oknach ciepłych ramek dystansowych, niewidocznych zawiasów, a także wielokomorowych profili. To nie wszystko! Zobacz poniżej.

Okno PAVA – stworzone dla energii. Fot. OKNOPLAST

Suche wklejenie szyby

Technologia suchego wklejenia szyby wykorzystywana w oknie PAVA OKNOPLAST ma realny wpływ na zwiększenie poziomu termoizolacyjności okna. Polega na trwałym wklejeniu na całym obwodzie pakietu szybowego w ramę skrzydła za pomocą specjalnej dwustronnej taśmy klejącej. Okna z szybami wklejanymi są cieplejsze niż w modelach z pakietami szybowymi osadzanymi na podkładkach. Jest to efekt zniwelowania mostków termicznych powstających w miejscu montażu podkładek. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła profili jest korzystniejszy. Suche wklejanie szyby pozwala uzyskać cieplejsza okna również dzięki temu, że pakiety szybowe są w tym przypadku osadzane głębiej, więc obniża się wartość liniowego mostka termicznego przy styku szyby i profilu.

Zazwyczaj w oknach PVC stosowane są pakiety szybowe z dwoma taflami szkła. Przestrzeń między nimi wypełniona jest argonem. Zdecydowanie lepsze parametry termoizolacyjności dla pakietu szybowego można jednak uzyskać przy pakietach z większą liczbą szyb, np. trzech. Jeśli ich powierzchnia zostanie dodatkowo pokryta powłoką niskoemisyjną, a zamiast argonu zastosowany zostanie gaz szlachetny (np. ksenon lub krypton) można liczyć na jeszcze lepsze parametry.

Ciepła ramka dystansowa

Okna PVC będą cieplejsze, jeśli zdecydujesz się na zastosowanie ciepłych ramek dystansowych pomiędzy szybami. Rozwiązanie to, stosowane jest w oknach energooszczędnych. Na czym polega jego wyjątkowość? Zamiast ramek z aluminium, które jest dobrym przewodnikiem ciepła i… zimna, stosuje się ramki z tworzywa sztucznego. Ten materiał dobrze izoluje, dzięki czemu skutecznie niweluje ryzyko powstawania mostków termicznych w miejscu styku szyby zespolonej z profilem skrzydła. Korzyścią dodatkową jest też podniesienie temperatury okna po stronie wewnętrznej. Dzięki temu ograniczone zostaje tzw. parowanie okien.

Skrzydło okna PAVA. Fot. OKNOPLAST

Optymalnie szeroki profil z wieloma komorami

Takie parametry jak szerokość i budowa profilu mogą mieć znaczny wpływ na poziom izolacyjności cieplnej okna. Najlepiej przed ucieczką ciepła z pomieszczeń na zewnątrz przez okna chronią profile wielokomorowe i o szerokości powyżej 80 milimetrów. Warto jednak pamiętać, że obie te właściwości powinny iść ze sobą w parze. Czasami mniej komór, ale jednocześnie większa szerokość profilu chronią przed chłodem skuteczniej niż wąskie profile, ale z większą liczbą komór.

Narożnik okna PAVA -7-komorowy profil ramy i 6-komorowy profil skrzydła klasy A o głębokości zabudowy 82 mm (rama), 86 mm (skrzydło). Fot. OKNOPLAST

Ocieplane komory profili

Czy profile okienne mogą być cieplejsze? Tak, o ile wypełni się je materiałem termoizolacyjnym. W produkcji okien stosuje się między innymi profile wypełnione pianką poliuretanową lub styropianem. W oknach energooszczędnych u renomowanych producentów stolarki okiennej (np. OKNOPLAST Winergetic Premium Passive) stosuje się do wypełnienia też bardziej zaawansowane surowce, a więc aerożel.

OKNOPLAST Winergetic Premium Passive. Fot. OKNOPLAST

Duże przeszklenia

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne było przekonanie, że im większa szyba w oknie, tym zimniej w pomieszczeniu. Od momentu wprowadzenia pakietów wieloszybowych trend ten się odwraca. Szyby są obecnie… najcieplejszym elementem okna! Jeśli chcesz cieszyć się ciepłymi oknami, wybieraj modele z dużymi i stabilnymi przeszkleniami oraz niższymi niż w innych oknach profilami (np. model Pava OKNOPLAST spełnia oba te wymagania). Mogą to być zarówno okna typu fix, a więc stałe, jak również okna otwierane. Ważne, aby rama stanowiła niewielki procent okna w porównaniu z szybą. Zaleca się więc minimalizowanie liczby podziałów i szprosów w oknach.

Fot. OKNOPLAST

Niewidoczne zawiasy

Ryzyko zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych okien rośnie wraz z zastosowaniem w nich elementów stalowych. Z materiału tego wykonane są m.in. okucia. Aby polepszyć parametr izolacyjności cieplnej okien, coraz częściej stosuje się metodę ukrywania zawiasów. Okucia w takim przypadku “schowane” są wewnątrz profilu, więc nie tworzą mostka termicznego.

Ukryte zawiasy w oknie PIXEL. Fot. OKNOPLAST

Szukasz naprawdę ciepłych i technologicznie zaawansowanych okien? Wybierz naszą nowość – okno Pava. Zastosowaliśmy w nim m.in. suche wklejenie szyb i ukryte zawiasy. Dowiedz się więcej.

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>

ŹRÓDŁO: OKNOPLAST


Przeczytaj również:

Kolejne szkolenia w ramach grupy „Porozmawiajmy o DOBRY MONTAŻU”

Kolejne firma członkowska POiD angażuje się w działania grupy „Porozmawiajmy o DOBRYM MONTAŻU”, która funkcjonuje jako jedna z inicjatyw kampanii „DOBRY MONTAŻ”, organizowanej przez Związek POiD. …

Firma Promat Techniczna Ochrona Przeciwpożarowa Sp.z.o.o nowym członkiem POiD

Mamy przyjemność poinformować o przyjęciu w poczet firm członkowskich Związku Polskie Okna i Drzwi, firmę Promat Techniczna Ochrona Przeciwpożarowa. Sp.z.o.o. Promat jest przedsiębiorstwem wyspecja…