Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Zamki samoryglujące – pułapka na złodzieja!

Analiza statystyk policyjnych pokazuje, że z roku na rok rośnie liczba włamań do mieszkań. W 2020 roku zanotowano aż 74 502 takich przypadków, o 3 316 więcej niż rok wcześniej. Złodzieje często nie muszą nawet wcale się trudzić, ograbiając swoje ofiary z dorobku całego życia. Wykorzystują po prostu brak zabezpieczeń, często niezaryglowane drzwi, które zostawiamy otwarte przez nieuwagę. Jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją? Wystarczy zmienić zamek w drzwiach!

Automatyczne zamki wielopunktowe, np. GU-Secury Automatic lub GU-Secury Automatic-DR, coraz częściej stosowane są w drzwiach wejściowych do mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Stanowią skuteczne zabezpieczenie przed złodziejami, a przy tym są wygodną alternatywą dla klasycznych, ręcznie obsługiwanych rozwiązań.

GU-Secury Automatic – alternatywa dla ręcznego zamykania drzwi

Każdemu choć raz zdarzyło się zapewne zapomnieć o zaryglowaniu drzwi po przyjściu z pracy do domu, a potem udać się na drzemkę. Dla złodziei to doskonała okazja, by się wzbogacić naszym kosztem. Gdy uda im się niepostrzeżenie wejść do domu, nie potrzebują dużo czasu, by odnaleźć wartościowe rzeczy, tym bardziej, że to najczęściej w przedpokoju zostawiamy torebki z pieniędzmi i dokumentami. Metody włamywaczy nie są finezyjne. Krążą po piętrach i sprawdzają, czy drzwi są zamknięte. Gdy napotykają otwarte mieszkanie, po prostu do niego wchodzą. Aby uniknąć takich sytuacji, warto się zabezpieczyć. Jak? Odpowiedź jest prosta – samoryglujący zamek wielopunktowy, np. GU-Secury Automatic.

Automatyczny zamek wielopunktowy GU SECURY AUTOMATIC DR.Fot. G-U Polska

 – Zamek GU-Secury Automatic to rozwiązanie poprawiające komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Po wejściu do mieszkania drzwi automatycznie się ryglują w kilku, najczęściej 3 punktach (rygle wysuwają się na 20 mm i są blokowane przed możliwością cofnięcia). Ponieważ drzwi z zamkiem automatycznym mają klamkę od strony wewnętrznej i pochwyt od zewnątrz, bez użycia klucza z klatki schodowej drzwi nie można otworzyć. Od strony mieszkania dodatkowe zamknięcie kluczem jest potrzebne tylko wtedy, gdy chcemy klamkę zablokować, np. w celu zabezpieczenia przed otwarciem przez dziecitłumaczy Jarosław Wodzisławski, technik z G-U Polska.

Dodatkowym atutem GU-Secury Automatic, zapewniającym jeszcze większe bezpieczeństwo użytkowania, jest możliwość uzupełnienia systemu o tzw. sztywny łańcuch, dzięki któremu można ograniczyć otwarcie drzwi tylko do niewielkiej szczeliny. Jest on obsługiwany za pomocą wygodnego pokrętła i stanowi doskonałą alternatywę do klasycznego łańcucha lub wizjera.

GU-Secury Automatic-DR – podwójne bezpieczeństwo

Włamywaczy jeszcze bardziej zaskoczyć może wielopunktowy zamek GU-Secury Automatic-DR, zapewniający podwójną ochronę antywłamaniową dzięki połączeniu mocy zapadkorygla i rygla hakowego.

W rozwiązaniu tym wykorzystano, oprócz tradycyjnego zapadkorygla, także masywny rygiel hakowy, który jeszcze skuteczniej zabezpiecza drzwi wejściowe. Po pierwsze automatycznie je rygluje, po drugie – jest praktycznie niemożliwy do wyważenia, bo wszystkie elementy ryglujące są skutecznie zabezpieczone przed próbą manipulacji. System oferuje zamki wielopunktowe z hakami odpornymi na przepiłowanie, jak również zabezpieczone mechanicznie w blasze zaczepowej – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski.

GU-Secury Automatic-DR z silnikiem – rozwiązanie na miarę XXI wieku

Automatyzacja drzwi wejściowych może oczywiście być pogłębiona. Zamek GU-Secury Automatic-DR można wyposażyć w silnik (np. A-Öffner lub A-Öffner Servo). Dzięki temu systemowi obsługa drzwi będzie jeszcze wygodniejsza. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie, gdy drzwi obsługują osoby starsze lub dysponujące mniejszą siłą.

 – Silnik A-Öffner Servo stosuje się, aby umożliwić jeszcze wygodniejsze i pozbawione barier otwieranie drzwi. Dzięki tym rozwiązaniom drzwi otwierają się przez lekkie przekręcenie klucza lub poprzez delikatne poruszenie klamki do dołu. Rygle zostają cofnięte automatycznie, dzięki czemu otwieranie drzwi nie wymaga użycia siły. To inteligentne rozwiązanie znacznie przewyższa powszechne standardy stosowane w budownictwie bez barier – przekonuje ekspert GU. – Silniki A-Öffner lub A-Öffner Servo można stosować do każdego zamka z rodziny Secury Automatic – dodaje.

Aby zapewnić sobie beztroski sen, komfort użytkowania i nie stracić dorobku całego życia, warto pomyśleć o wyborze nowoczesnych rozwiązań utrudniających osobom niepowołanym dostęp do mieszkania. Dzięki zamkom samoryglującym zyskamy nie tylko poczucie bezpieczeństwa. Brak konieczności sprawdzania, czy drzwi na pewno są zamknięte, przyniesie nam też spokój i ułatwi życie.

 

ŹRÓDŁO: G-U Polska


Przeczytaj również:

Związek Polskie Okna i Drzwi patronem branżowym plebiscytu Budowlana Marka Roku 2024

Jakie marki budowlane zyskają renomę fachowców w 2024 roku? Trwa badanie rynkowe, ranking zostanie ogłoszony w czerwcu! Fachowcy z całej Polski wskazują najlepsze marki już po raz 20. Lider badań r…

Garaż jako spiżarnia, warsztat i siłownia – jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?

Garaż to nie tylko pomieszczenie dla samochodu, lecz także miejsce, które może pełnić wiele innych przydatnych funkcji. Przydomowy warsztat, strefa do ćwiczeń czy spiżarnia? Nic trudnego – możemy z…

X Kongres Stolarki Polskiej – rozmowy o przyszłości branży stolarki budowlanej

W dniach 23-24 maja 2019 roku odbędzie się X Kongres Stolarki Polskiej. To najważniejsze wydarzenie w branży stolarki budowlanej w Polsce pozwala na wyznaczenie dalszych kierunków rozwoju sektora….