Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Zabezpiecz swój dom – w okresie zimowym wzrasta liczba włamań

Policyjne statystyki pokazują, że z roku na rok o kilka punktów procentowych wzrasta liczba włamań. Według danych zgromadzonych przez stowarzyszenie Dom Bezpieczny, w ostatnich latach do kradzieży z włamaniem dochodziło w naszym kraju co 8 minut, a aż 40% włamywaczy przedostawało się do obiektów przez zamknięte okna. 

Zgodnie z danymi prezentowanymi przez ogólnopolski program społeczny Dom Bezpieczny, w 2019 roku złodzieje dokonali 71 186 kradzieży z włamaniem, co oznacza aż 3% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Sposób działania włamywaczy opiera się na wykorzystaniu tymczasowej nieuwagi właścicieli, dlatego tak ważne jest montowanie odpowiedniego zabezpieczenia. Szczególnie narażeni na nieprzyjemności związane z wizytą złodzieja są mieszkańcy najniższych kondygnacji kamienic czy domów wielorodzinnych. Najczęstszą drogą do środka są niewłaściwie zabezpieczone okna oraz drzwi balkonowe o niskim standardzie wyposażenia antywłamaniowego. Okres jesienno-zimowy to szczególny czas, w którym włamywacze korzystają z szybko zachodzącego słońca i lekko uśpionej czujności domowników.  Jak zatem stworzyć bezpieczny dom i uchronić się przed włamywaczami?

Prosta droga do kradzieży

Złodziej może dostać się do naszego domu lub mieszkania niemalże niezauważony. Sposobem na bezszelestne wtargnięcie do środka możliwe jest poprzez podważenie okucia, które jest słabo zabezpieczone. Co więcej, proste okucia włamywacz może splądrować bez użycia specjalnych narzędzi – wystarczy do tego zwykły śrubokręt. Z tego powodu ważne jest, by dużą uwagę skupić na dodatkowym zabezpieczeniu stolarki otworowej w naszym domu. Warto wyposażyć dom w okna i drzwi z okuciami antywłamaniowymi, które opisywane są przez klasę odporności na włamanie. Klasa RC1N oznacza rozwiązanie, które skutecznie blokuje dom przez włamaniem dokonanym przy użyciu siły. Natomiast RC2N chroni przed otwarciem przy pomocy narzędzi typu śrubokręt czy szczypce – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, produkującej okna i drzwi klasy premium.

Poza okuciami, okna można wyposażyć też w klejoną szybę antywłamaniową, która utrudni dostanie się nieproszonym gościom do środka.
Dodatkowym zabezpieczeniem pełniącym bardzo ważną funkcję antywłamaniową są klamki. W ofercie AWILUX dostępne są klamki z kluczykiem, którego można użyć w przypadku nieobecności domowników, a także klamki ze specjalnym mechanizmem blokującym. W przypadku tych drugich, gdy nieproszony gość próbuje popchnąć okucie od zewnątrz, mechanizm blokuje przesunięcie okucia i uniemożliwia włamanie. Innym rozwiązaniem są również klamki okienne z przyciskiem, które zabezpieczają przed włamaniem z nawierceniem profilu lub też dostaniem się do trzpienia klamki przez włamywacza.

Okazja czyni złodzieja

Choć wszyscy znają to powiedzenie, to jak pokazują policyjne statystki, nadal wiele osób nie bierze tych słów do serca. Złodzieje potrafią obserwować nasze domy przed dokonaniem rabunku wiedząc, kiedy nie ma nas w domu i znając nasze preferencje dotyczące zostawiania otwartych okien lub uchylonych drzwi balkonowych w celu wywietrzenia wnętrz podczas naszej – nawet najkrótszej – nieobecności. Doświadczony włamywacz potrzebuje zaledwie 10 minut, by splądrować nasze wnętrze i wynieść z niego wszelkie kosztowności.

Właściciele domów jednorodzinnych, zarówno tych z zaprzyjaźnionym sąsiedztwem, jak i tych zlokalizowanych na skraju lasów czy osiedli, powinni dokładnie zabezpieczyć całe swoje posiadłości. Ważne jest w tym przypadku zamontowanie systemów alarmowych, ale także wykorzystanie prostszych narzędzi, jak na przykład oświetlenie z czujnikami ruchu. Bardziej zaawansowaną technologią, która może pomóc w zabezpieczeniu posesji, są inteligentne systemy do automatycznego zarządzania domem. Integrują one zmotoryzowane rozwiązania i umożliwiają sterowanie nimi za pomocą pilota lub aplikacji na smartfona. W inteligentnym domu ochrona aktywuje się automatycznie, gdy pojawia się zagrożenie włamania. W takiej sytuacji rolety opuszczą się, a światło włączy samoczynnie. Dodatkową korzyścią płynącą ze zautomatyzowania domu jest to, że będąc poza nim, możemy sterować oświetleniem, które będzie sprawiało wrażenie, że w domu nadal obecni są domownicy – wyjaśnia ekspert z firmy AWILUX, Rafał Buczek.

W ofercie AWILUX znajduje się nowoczesny system TaHoma, dzięki któremu możemy nie tylko ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, ale dodatkowo zabezpieczyć dom przez włamaniem. Możliwość kontroli tego, co dzieje się w domu, jeśli znajdujemy się poza nim, pozwala na szybką reakcję w ryzykownych sytuacjach. Dzięki systemowi TaHoma możemy kontrolować to, czy dom jest narażony na wizytę nieproszonych gości, ale również reagować na zmieniającą się nagle pogodę.
Znając tryb działania rabusiów oraz najsłabsze ogniwa domu, warto zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi odwiedzinami niechcianych gości. Stolarka otworowa będąca główną drogą wejścia dla złodziei, może równie skutecznie im te działania uniemożliwić. Bezpieczny dom zaczyna się od bezpiecznych okien, dlatego montując systemy antywłamaniowe, możemy efektywnie zabezpieczyć nasz dom i najbliższych przed poważnym w skutkach włamaniem.
ŹRÓDŁO: oknonet.pl

Przeczytaj również:

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju Patronem Honorowym IX Kongresu Stolarki Polskiej

Mamy zaszczyt poinformować, że Patronat Honorowy nad IX Kongresem Stolarki Polskiej objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Patronat Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju to wyróżnienie podkreślając…

Zaproszenie na webinar – nowa wersja programu „Czyste Powietrze”

Szanowni Państwo, w ramach kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom” zapraszamy Państwa i przedstawicieli Państwa punktów handlowych do udziału w webinarze, zorganizowanym przez Związek POiD we w…