Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Wymiana okien i drzwi

Zastępując stare okna i drzwi nowymi, bardziej energooszczędnymi modelami zwiększymy komfort cieplny w domu i obniżymy wydatki na ogrzewanie. Wymiana stolarki to również doskonała okazja, by poprawić doświetlenie wnętrz, zastosować funkcjonalności podnoszące wygodę użytkowania lub dobrać inną kolorystykę.

 

Przez nieszczelne oraz cechujące się słabą termoizolacyjnością okna i drzwi ucieka sporo ciepła. Ich wymiana pozwoli poprawić bilans energetyczny domu i przyczyni się do znacznych oszczędności. Obecnie na taką inwestycję można uzyskać dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”.

„Odpowiednia konstrukcja i zaawansowane rozwiązania technologiczne sprawiają, że wysokiej jakości stolarka skutecznie chroni przed stratami energii. By wymiana okien i drzwi była w pełni efektywna, niezbędny jest prawidłowy montaż. Powinien on zostać wykonany przy zastosowaniu specjalistycznych materiałów, zapewniających szczelne połączenie ościeży z murem budynku. Najlepiej powierzyć to zadanie ekipie, która ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu montażu oraz posiada certyfikację producenta stolarki” – mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

Wysoka energooszczędność

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne vetrexMotion max. Fot. Vetrex

Poziom izolacyjności cieplnej okien i drzwi tarasowych określa współczynnik Uw, a drzwi zewnętrznych – współczynnik Ud. Im niższa wartość tych parametrów, tym lepiej. Jeśli chcemy skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”, montowana stolarka musi spełniać aktualnie obowiązujące warunki techniczne. Okna i drzwi tarasowe powinny mieć wówczas współczynnik Uw nieprzekraczający 0,9 W/(m²·K). W przypadku drzwi zewnętrznych wymagany jest natomiast współczynnik Ud równy lub niższy od 1,3 W/(m²·K).

Najlepszą termoizolacyjnością cechują się okna i drzwi tarasowe, w których zastosowano pakiety 3-szybowe z ciepłą ramką dystansową i wypełnieniem przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym, np. argonem. Dla przykładu modele Vetrex z takim wyposażeniem mają Uw na poziomie 0,75-0,8 W/(m²·K). Dodatkowo pakiety szybowe mogą zostać wyposażone w szkło niskoemisyjne. Jest ono pokryte od strony wnętrz specjalną powłoką, która odbija promieniowanie cieplne zatrzymując je w budynku. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na klasę przepuszczalności powietrza, określaną cyframi od 1 do 4. Informuje ona o poziomie ochrony przed niekontrolowanymi przewiewami. Najszczelniejsze są okna i drzwi tarasowe w czwartej klasie.

Drzwi zewnętrzne Premium Vetrex. Fot. Vetrex

Na stopień termoizolacyjności drzwi wejściowych ma wpływ rodzaj materiałów, z których są one zbudowane. Jako warstwa ocieplenia dobrze sprawdza się piana PIR cechująca się niską przewodnością cieplną. Podobne właściwości ma tworzywo sztuczne używane do wykonania ramiaka skrzydła. W przypadku drzwi z przeszkleniami stosuje się również ciepłe pakiety szybowe, takie jak w oknach energooszczędnych. Odpowiednia konstrukcja zapewnia skuteczną ochronę przed zimnem. Przykładowo drzwi Premium Vetrex w wersji pełnej mają Ud o wartości do 0,75 W/(m²·K), a dla modeli przeszklonych współczynnik ten wynosi 0,84 W/(m²·K).

Wygodniejsze otwieranie i więcej naturalnego światła

Obecnie poza klasycznymi oknami i drzwiami tarasowymi rozwierno-uchylnymi mamy do wyboru różne rodzaje modeli przesuwnych. Mają one tę zaletę, że otwarte skrzydło nie zajmuje miejsca we wnętrzach. Pozwala to na dowolne aranżowanie przestrzeni. Jako wyjście na taras lub balkon o większych rozmiarach idealnie sprawdzają się systemy podnoszono-przesuwne. Umożliwiają one tworzenie dużych panoramicznych przeszkleń z niewielką liczbą elementów konstrukcyjnych. Przykładowo szerokość drzwi tarasowych vetrexMotion i Vetrex SLIDE dochodzi do 6,5 m. System podnoszono-przesuwny ma ponadto w standardzie niski próg, dzięki czemu przejście jest komfortowe i bezpieczne. Przy nieco mniejszych przeszkleniach sprawdzają się również drzwi przesuwne, takie jak Vetrex SLIDE’UP, których maksymalna szerokość wynosi 4 m. Z kolei okna uchylno-przesuwne, np. Vetrex Patio Light, są wygodną opcją w kuchni. Nawet gdy zostaną zamontowane nad zlewem lub blatem roboczym, z łatwością przesuniemy skrzydło i przewietrzymy pomieszczenie.

Przy okazji wymiany stolarki, nawet nie zwiększając jej rozmiarów, możemy poprawić doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym. Wystarczy wybrać okna o węższych profilach i większej powierzchni przeszklenia. Dla przykładu w modelu Vetrex LUM’UP skrzydło ma wysokość zaledwie 68 mm. W niektórych typach przesuwnych drzwi tarasowych uzyskano większe szyby dzięki szkleniu nieruchomej części konstrukcji bezpośrednio w ramie lub w specjalnie obniżonym skrzydle. Takie rozwiązanie zastosowano np. w systemach Vetrex SLIDE’UP i vetrexMotion max. By rozświetlić hol wejściowy, można zamontować drzwi z przeszkleniami i naświetlami. Występują one w wersji ze szkłem przezroczystym, matowym, refleksyjnym, weneckim lub czarnym.

Przydatne funkcjonalności

Przesuwne drzwi tarasowe Vetrex SLIDE’UP. Fot. Vetrex

Okna i drzwi tarasowe możemy wyposażyć w dodatkowe elementy podnoszące komfort użytkowania. W oknach rozwierno-uchylnych wygodną funkcją jest stabilizator uchyłu oraz blokada błędnego położenia klamki zintegrowana z podnośnikiem skrzydła. W przypadku modeli podnoszono-przesuwnych, zwłaszcza tych o dużych rozmiarach, przydaje się zdalne sterowanie otwieraniem i zamykaniem.

Okna Vetrex V82. For. Vetrex

Jeżeli zależy nam na skuteczniejszej ochronie antywłamaniowej, możemy zamówić okna i drzwi wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Wyważenie skrzydła utrudni większa liczba elementów antyważeniowych. Np. w oknach Vetrex V82 ProSafe może być ich nawet 14 w jednym skrzydle. Dodatkowo montuje się pakiety szybowe, w których po zewnętrznej stronie znajduje się odporna na zbicie szyba laminowana. Okna i drzwi tarasowe wyposaża się też w klamki z kluczem lub przyciskiem, zabezpieczone blachą antyrozwierceniową. Z kolei w drzwiach zewnętrznych dodatkową ochronę stanowi zasuwnica wielopunktowa oraz atestowana wkładka.

By maksymalnie wygłuszyć dźwięki dochodzące z zewnątrz, warto zainwestować w okna dźwiękoszczelne. Przy wyborze tego typu modeli należy zwrócić uwagę na współczynnik Rw. Im wyższa jego wartość, tym bardziej dźwiękoszczelna stolarka. Dla przykładu okna Vetrex występują w wersji ze współczynnikiem Rw do 44 dB.

Dowolny kolor

Obecnie stolarka dostępna jest w szerokiej palecie barw. Dla przykładu profile okien i drzwi tarasowych z PVC mogą zostać wykonane w kilkudziesięciu rozmaitych tonacjach. Ponadto do wyboru są ramy pokryte okleinami drewnopodobnymi – doskonale odwzorowującymi wygląd naturalnego drewna, a także z powłoką Spectral o idealnie matowej i aksamitnej powierzchni. Osoby, które chciałyby mieć inny kolor stolarki od strony wnętrz i na części elewacyjnej, mogą zamówić ją w wersji dwubarwnej. W przypadku drzwi zewnętrznych duże możliwości aranżacyjne zapewniają modele lakierowane. Mogą one być pomalowane na wybrane kolory z palety RAL.

 

ŹRÓDŁO: Vetrex


Przeczytaj również:

Związek POiD zaprasza na XII Kongres Stolarki Polskiej 26 maja w Warszawie

Kongres Stolarki Polskiej to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Za jego sprawą cała branża stolarki budowlanej działa solidarnie, aby wyznaczać nowe drogi rozwoju. Wychodzi w ten sposób naprzeciw a…

Jak wymienić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe są obowiązkowym elementem projektu każdego budynku – oddzielają nas od świata zewnętrznego i wyznaczają granicę prywatności. Przez ich próg przechodzimy kilka razy dziennie, witamy …

Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD) na spotkaniu Forum Dialogu Związku Pracodawców Business Centre Club

Rada Dialogu Bussines Centre Club, została powołana w celu prowadzenia współpracy w zakresie rozwoju dialogu społecznego na poziomie ogólnopolskim i regionalnym. Członkami tego prestiżowego klubu b…