Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

WICONA – pierwsze na świecie okna, drzwi i fasady z aluminium w 100% pochodzącego z recyclingu

Marka WICONA, będąca częścią koncernu Hydro jako pierwsza na świecie wyprodukowała profile do drzwi, okien i ścian osłonowych z aluminium Hydro CIRCAL R100 – aluminium w 100% pochodzącego z recyclingu. Oznacza to, że produkty WICONA mają niemal zerowy ślad węglowy.

Jak podaje raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), ponad 60% emisji z budynków można by ograniczyć do 2050 r. przy użyciu technologii, które są już dostępne. Ten sam raport podaje, że sektor budowlany musi drastycznie przyspieszyć inicjatywy klimatyczne, aby osiągnąć krótko- i długoterminowe cele klimatyczne. Przyspieszając swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, marka WICONA, stała się pierwszą aluminiową firmą zajmującą się systemami budowlanymi, która wyprodukowała profile do drzwi, okien i ścian osłonowych z aluminium Hydro CIRCAL 100R, w 100% pochodzącego z recyklingu. Ten innowacyjny krok naprzód, a także klucz do jego sukcesu, został opracowany z wykorzystaniem wiedzy zdobytej przy produkcji Hydro CIRCAL 75R – aluminium dostępnego od 2019 roku, które zawiera minimum 75% przetworzonego złomu poużytkowego.

Hydro CIRCAL R100 – 100% recyclingu

Hydro CIRCAL 100R jest przykładem ducha innowacyjności marki i zaangażowania w przewidywanie potrzeb projektantów, a nawet wykraczając poza normy i odgrywając wiodącą rolę w dekarbonizacji budynków jutra. – Nasz koncern Hydro jest obecnie jedynym producentem na świecie, który jest w stanie dostarczyć to przetworzone aluminium o niemal zerowym śladzie węglowym. Grupa stworzyła swój własny kanał recyklingu. Zakład w Dormagen w Niemczech zbiera aluminium z okien i fasad podczas rozbiórki budynków wycofanych z eksploatacji. Aluminium jest rozdrabniane i oddzielane od wszelkich obcych i niemetalicznych materiałów, a następnie rozdrabniane na małe segmenty. Te „wióry aluminiowe” trafiają do zakładu Hydro w Clervaux w Luksemburgu, gdzie powstaje Hydro CIRCAL 100R i 75R. Nowa technologia umożliwia precyzyjną identyfikację odpowiedniego stopu, co wspiera produkcję tego wysokiej jakości aluminium pochodzącego w 100% z recyklingu, bez dodawania aluminium pierwotnego – mówi Hubert Wiśniewski, dyrektor zarządzający WICONA Polska.

We Francji i Niemczech powstają pierwsze projekty, na potrzeby których wyprodukowano łącznie 130 ton profili aluminiowych Hydro CIRCAL 100R. Przy łącznym śladzie węglowym wynoszącym 65 ton, oznacza to redukcję o 800 ton w porównaniu ze śladem węglowym standardowego aluminium produkowanego w Europie.

Dzisiaj marka WICONA dysponuje pełnym portfolio produktów z zakresu okien, drzwi i rozwiązań elewacyjnych, dostosowanych do potrzeb projektantów i inwestorów, które doskonale wpasowują się w każdy rodzaj budownictwa. Doskonale swoją funkcję spełnia specjalistyczne doradztwo WICONA, składające się z wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów, tworząc optymalne ścieżki planowania i realizacji każdego projektu budowlanego. W procesie tym brane są pod uwagę podstawowe kryteria budynków przyszłości, takie jak efektywność energetyczna, zrównoważony rozwój, ekonomia, fizyka budowli i dokładność. – Oprócz opieki specjalistów oferujemy również szeroką gamę narzędzi, w tym WICTOP 9.0, czyli najnowszą wersję oprogramowania do planowania 3D dla firm z branży konstrukcji metalowych i projektantów. Z tego miejsca serdecznie zapraszam na targi BAU, które odbędą się 17-22 kwietnia w Monachium, gdzie zaprezentuje liczne innowacyjne rozwiązania w zakresie zrównoważonego budownictwa i gospodarki o obiegu zamkniętym w myśl misji „Build Beyond Tomorrow” – podsumowuje szef polskiego oddziału WICONA.

ŹRÓDŁO: WICONA Polska

 

 


Przeczytaj również:

Nowoczesny i ekologiczny montaż okien i drzwi

Dobrze przeprowadzony montaż okien i drzwi skutecznie eliminuje straty ciepła, minimalizuje zużycie energii cieplnej i poprawia izolacyjność termiczną przy budowie nowego lub termomodernizacji istn…

Żaluzje drewniane – funkcjonalne i estetyczne

Żaluzje drewniane cieszą się dużą popularnością. Stanowią bowiem piękną ozdobę zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Co więcej, każdy może zaaranżować je w dowolny sposób, wybierając międ…

Związek POID wraz z EY, zaprasza na warsztaty online: Gdzie szukać dofinansowania do realizacji planów rozwojowych?

Rusza szeroki strumień wsparcia dla polskich firm. Gdzie szukać dofinansowania do realizacji planów rozwojowych? Początek roku 2023 przynosi wiele pozytywnych informacji dotyczących nowej europejsk…