Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

WICONA – pierwsze na świecie okna, drzwi i fasady z aluminium w 100% pochodzącego z recyclingu

Marka WICONA, będąca częścią koncernu Hydro jako pierwsza na świecie wyprodukowała profile do drzwi, okien i ścian osłonowych z aluminium Hydro CIRCAL R100 – aluminium w 100% pochodzącego z recyclingu. Oznacza to, że produkty WICONA mają niemal zerowy ślad węglowy.

Jak podaje raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), ponad 60% emisji z budynków można by ograniczyć do 2050 r. przy użyciu technologii, które są już dostępne. Ten sam raport podaje, że sektor budowlany musi drastycznie przyspieszyć inicjatywy klimatyczne, aby osiągnąć krótko- i długoterminowe cele klimatyczne. Przyspieszając swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, marka WICONA, stała się pierwszą aluminiową firmą zajmującą się systemami budowlanymi, która wyprodukowała profile do drzwi, okien i ścian osłonowych z aluminium Hydro CIRCAL 100R, w 100% pochodzącego z recyklingu. Ten innowacyjny krok naprzód, a także klucz do jego sukcesu, został opracowany z wykorzystaniem wiedzy zdobytej przy produkcji Hydro CIRCAL 75R – aluminium dostępnego od 2019 roku, które zawiera minimum 75% przetworzonego złomu poużytkowego.

Hydro CIRCAL R100 – 100% recyclingu

Hydro CIRCAL 100R jest przykładem ducha innowacyjności marki i zaangażowania w przewidywanie potrzeb projektantów, a nawet wykraczając poza normy i odgrywając wiodącą rolę w dekarbonizacji budynków jutra. – Nasz koncern Hydro jest obecnie jedynym producentem na świecie, który jest w stanie dostarczyć to przetworzone aluminium o niemal zerowym śladzie węglowym. Grupa stworzyła swój własny kanał recyklingu. Zakład w Dormagen w Niemczech zbiera aluminium z okien i fasad podczas rozbiórki budynków wycofanych z eksploatacji. Aluminium jest rozdrabniane i oddzielane od wszelkich obcych i niemetalicznych materiałów, a następnie rozdrabniane na małe segmenty. Te „wióry aluminiowe” trafiają do zakładu Hydro w Clervaux w Luksemburgu, gdzie powstaje Hydro CIRCAL 100R i 75R. Nowa technologia umożliwia precyzyjną identyfikację odpowiedniego stopu, co wspiera produkcję tego wysokiej jakości aluminium pochodzącego w 100% z recyklingu, bez dodawania aluminium pierwotnego – mówi Hubert Wiśniewski, dyrektor zarządzający WICONA Polska.

We Francji i Niemczech powstają pierwsze projekty, na potrzeby których wyprodukowano łącznie 130 ton profili aluminiowych Hydro CIRCAL 100R. Przy łącznym śladzie węglowym wynoszącym 65 ton, oznacza to redukcję o 800 ton w porównaniu ze śladem węglowym standardowego aluminium produkowanego w Europie.

Dzisiaj marka WICONA dysponuje pełnym portfolio produktów z zakresu okien, drzwi i rozwiązań elewacyjnych, dostosowanych do potrzeb projektantów i inwestorów, które doskonale wpasowują się w każdy rodzaj budownictwa. Doskonale swoją funkcję spełnia specjalistyczne doradztwo WICONA, składające się z wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów, tworząc optymalne ścieżki planowania i realizacji każdego projektu budowlanego. W procesie tym brane są pod uwagę podstawowe kryteria budynków przyszłości, takie jak efektywność energetyczna, zrównoważony rozwój, ekonomia, fizyka budowli i dokładność. – Oprócz opieki specjalistów oferujemy również szeroką gamę narzędzi, w tym WICTOP 9.0, czyli najnowszą wersję oprogramowania do planowania 3D dla firm z branży konstrukcji metalowych i projektantów. Z tego miejsca serdecznie zapraszam na targi BAU, które odbędą się 17-22 kwietnia w Monachium, gdzie zaprezentuje liczne innowacyjne rozwiązania w zakresie zrównoważonego budownictwa i gospodarki o obiegu zamkniętym w myśl misji „Build Beyond Tomorrow” – podsumowuje szef polskiego oddziału WICONA.

ŹRÓDŁO: WICONA Polska

 

 


Przeczytaj również:

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” – nowe zasady od 1 lipca

Od 1 lipca 2021 roku obowiązuje nowa wersja programu „Czyste Powietrze”. Zgodnie ze zmianami, wycofano dotację na kotły węglowe (od 1 stycznia 2022 r.), zwiększono progi dochodowe uprawniające do p…

Dobry montaż okna w strefie docieplenia

Montaż okna powinien być szczelny i jednocześnie jak najprostszy do wykonania. Ograniczenie strat ciepła oraz szybkie przeprowadzenie prac zapewnia montaż w strefie docieplenia z wykorzystaniem cie…

XIII Kongres Stolarki Polskiej – relacja z wydarzenia

Trzy inspirujące bloki tematyczne, wystąpienia czołowych ekspertów i rozmowy o przyszłości branży – słowem: wiedza, prestiż, kontakty, Tak w skrócie można podsumować XIII Kongres Stolarki Polskiej….