Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

WICONA – Modernizacja, a budownictwo cyrkularne

Modernizacje to bardzo ważny aspekt zrównoważonego budownictwa. Wykorzystanie już istniejących obiektów ma ogromne znaczenie dla emisji CO2 wytwarzanego w czasie prac budowlanych. Wzorcowym przykładem doskonałej termomodernizacji i jednocześnie budownictwa cyrkularnego jest Van der Valk Hotel Venlo. Zastosowano tu aluminiowe ściany osłonowe ze zintegrowanym oświetleniem LED, ramy i drzwi przesuwne marki WICONA.

Modernizacja i termomodernizacja w budownictwie jest wciąż zagadnieniem, w którym jest jeszcze wiele do zrobienia. Dotyczy to nie tylko budownictwa indywidualnego, ale też publicznego czy komercyjnego, gdzie betonowe ściany mogą być zastąpione aluminiową, energotwórczą fasadą. Marka WICONA jako dostawca inteligentnych, zaawansowanych technologicznie aluminiowych systemów budowlanych, jest świetnie przygotowana do tego, aby zaspokoić rynek termomodernizacji.

Przykłady modernizowanych obiektów można spotkać w całej Europie. Jednym z ciekawszych przykładów jest Van der Valk Hotel Venlo w północnej Limburgii w Holandii.

Fot. WICONA Polska

Na zlecenie Byldis Facades, firma WICONA dostarczyła aluminiowe ściany osłonowe ze zintegrowanym oświetleniem LED, ramy i drzwi przesuwne, które zostały zmodyfikowane zgodnie z życzeniem architekta. Hotel charakteryzujący się zrównoważonym podejściem, inspirowany modelem „cradle-to-cradle”, jest jedyny w swoim rodzaju. Budynek, wyposażenie i codzienne funkcjonowanie są opracowywane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Hotel Van der Valk w Venlo to częściowe odnowienie i częściowa przebudowa obecnego budynku (wieży), a zarazem stworzenie nowej budowli. Złożona całość stała się elementem przyciągającym wzrok w swoim otoczeniu. Biorąc pod uwagę lokalizację w Venlo, światowej stolicy C2C, zwrócono uwagę na to, w jaki sposób zasady „cradle-to-cradle” mogą stanowić wartość dodaną dla hotelu. Jest to nie tylko zgodne z polityką władz miasta Venlo, ale przyczynia się również do poprawy jakości hotelu, jego wizerunku i rozpoznawalności wśród (przyszłych) gości. To zrównoważone podejście zostało zastosowane bardzo konsekwentnie, co w efekcie zadecydowało o wyborze rozwiązania aluminiowej ściany osłonowej firmy WICONA.

Fot. WICONA Polska

Niesamowity efekt

Firma WICONA od lat oferuje standardowe rozwiązanie do integracji oświetlenia LED w ścianach osłonowych. Rozwiązanie to opiera się na profilowanej aluminiowej listwie osłonowej z przezroczystą osłoną z tworzywa sztucznego. Zastosowano tu również indywidualnie zaprojektowane rozwiązanie w postaci specjalnej wytłoczki, aby na przykład śnieg, wiatr i woda nie stanowiły zbyt dużego obciążenia dla estetycznych nakładek. Na nowych fasadach wszędzie zastosowano aluminiowe elementy dekoracyjne, co nadaje fasadzie wyjątkowych walorów wizualnych.
WICONA dostarczyła również ściany osłonowe 52-metrowej wieży hotelowej o szerszej konstrukcji nośnej, wykonane z segmentowanych i zakrzywionych profili z serii WICONA WICTEC 50″.
Balkony wpuszczane w Venlo wyposażone są w okna uchylne WICONA, które gwarantują wysoki poziom wiatroszczelności i wodoszczelności. Na niektórych balkonach zastosowano drzwi przesuwne firmy WICONA, które pozwalają na jeszcze większe otwarcie na zewnątrz.

Fot. WICONA Polska

Profile aluminiowe tego systemu są wyciskane z nowego, wysokiej jakości stopu aluminium Hydro CIRCAL i składają się w co najmniej 75% z aluminium pochodzącego z recyklingu (złomu poużytkowego). Aluminium to pochodzi z okien, drzwi i ścian osłonowych budynków, których żywotność dobiegła końca. W dwóch zakładach produkcyjnych w Europie odpady są rozdrabniane, sortowane i przetwarzane w celu wyprodukowania nowych, wysokiej jakości aluminiowych systemów budowlanych. Oznacza to, że architekci, deweloperzy, wykonawcy i użytkownicy końcowi mają pewność, że otrzymują produkt zrównoważony i wysokiej jakości, a redukcja emisji CO2 osiąga nowy poziom, zarówno w obiektach nowych jak i modernizowanych.

 

Klient: Hotel Van der Valk Venlo
Architekt: Quant Architectuur
Wykonawca: Wijnen Bouw Group
Partner firmy WICONA: Byldis
Lokalizacja: Venlo (NL)
Wykonanie: 2021
Wysokość: 52 m
Zdjęcia: Egbert de Boer

 

ŹRÓDŁO: WICONA Polska


Przeczytaj również:

Nowa firma członkowska POiD – BUDVAR

Miło nam poinformować, iż w poczet firm członkowskich Związku Polskie Okna i Drzwi wstępuje BUDVAR Centrum Sp. z.o.o. BUDVAR Centrum sp. z o.o. to firma specjalizująca się  w produkcji okien i drz…

IX Kongres Stolarki Polskiej uchwycony w kamerze

Zapraszamy do obejrzenia filmu, nakręconego podczas IX Kongresu Stolarki Polskiej w Iławie: https://youtu.be/K87rNA4Cjlw

Za nami pierwsze spotkanie Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”

We wtorek, 7 września br., pod przewodnictwem Związku POiD, odbyło się spotkanie dla Partnerów programu społecznego „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. Przed nami 12 miesięcy intensywnych działa…