Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Urządzenia kontroli dostępu marki Südmetall

Südmetall to niemiecka marka, która od ponad dziesięciu lat z powodzeniem działa na europejskim rynku. Jej oferta obejmuje zamki elektromotoryczne, napędy do wkładek mechanicznych, czytniki zbliżeniowe RFID, czytniki biometryczne, czytniki z klawiaturą, moduły automatycznego ryglowania oraz moduły umożliwiające wygodne sterowanie pracą bram, szlabanów, systemów alarmowych itp. Dodatkowo dzięki zastosowaniu modułów I/O, możliwe jest sterowanie pracą zamków przy użyciu domofonów oraz innych urządzeń peryferyjnych.   

Zamki do drzwi z kontrolą dostępu i napędy do wkładek mechanicznych marki Südmetall montowane są najczęściej w nowoczesnych domach, mieszkaniach, obiektach użyteczności publicznej, budynkach o charakterze przemysłowym, magazynach itp. Mają one na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa poprzez kontrolowanie i monitorowanie dostępu do określonych stref, obszarów i pomieszczeń.

Seria ÜLock-B Cable / Battery / Inductive – samoryglujące zamki z funkcją paniczną

Zamki elektromechaniczne ÜLock-B to wysokiej jakości zamki wyposażone w cicho pracujący i samoryglujący zaczep ze stali nierdzewnej wysuwany na 20 mm. Są one dostępne w wersjach o rozstawie 72 / 92 mm i głębokości 35 / 55 / 60 / 65 / 80 mm. Wszystkie elementy elektroniczne znajdują się wewnątrz kasety zamka, a przesyłane dane są szyfrowane za pomocą bezpiecznego algorytmu AES-128.

Seria ULock B samoryglujące zamki z funkcja paniczna. Fot. NOVET

W zamkach serii ÜLock-B Cable / Battery / Inductive konieczne jest stosowanie klamki z trzpieniem dzielonym o średnicy 9 mm. Dzięki funkcji panicznej, drzwi wyposażone w zamek ÜLock-B zawsze można otworzyć od wewnątrz za pomocą klamki, dźwigni czy listwy przeciwpanicznej. Dlatego też zamki serii ÜLock-B znajdują zastosowanie w drzwiach, znajdujących się na drogach ewakuacyjnych w obiektach użyteczności publicznej, budynkach przemysłowych i magazynach, gdzie mogą współpracować z terminalami ewakuacyjnymi, automatami drzwiowymi i innymi podobnymi urządzeniami.

Sterowanie pracą zamków ÜLock-B

Z kolei stojąc na zewnątrz budynku / pomieszczenia, zamek ÜLock-B można otworzyć korzystając z czytnika zbliżeniowego / biometrycznego, bezprzewodowej klawiatury, pilotów radiowych oraz innych urządzeń kontroli dostępu. Przykładowo korzystając z modułu I/O, pracą zamków ÜLock-B można sterować przy użyciu domofonów. Domofon łączy się z modułem I/O za pomocą specjalnego wejścia. Z kolei moduł przekazuje informacje do zamka drogą radiową, tak jak zostało to zaprezentowane na poniższym schemacie. Należy pamiętać o tym, aby moduł I/O znajdował się w odległości nie większej niż pięć metrów od zamka.

Sterowanie pracą zamków ULock B za pomocą domofonu. Fot. NOVET

Bezprzewodowa klawiatura do zarządzania pracą zamków ÜLock-B

Innym ciekawym rozwiązaniem jest bezprzewodowa klawiatura, posiadająca obudowę w klasie IP65. Z racji wodoszczelności i pyłoszczelności, taką klawiaturę można zamontować na zewnątrz budynku w pobliżu zamka, który chcemy przy za jej pomocą obsługiwać. Do klawiatury można przypisać 999 kodów PIN o długości od jednej do ośmiu cyfr, służących do otwierania zamka.

Bezprzewodowa klawiatura do zarządzania pracą zamków ULock B. Fot. NOVET

Czytniki ÜManagement RFID

Czytniki ÜManagement RFID obsługują technologie Mifare Classic 1k/4k oraz DESFire EV1/EV2 i służą do zarządzania pracą zamków ÜLock-B. Każdy czytnik posiada wbudowany moduł radiowy umożliwiający zdalną współpracę z zamkami ÜLock-B na częstotliwości 868,3 MHz. Maksymalna odległość pomiędzy czytnikiem, a zamkiem nie powinna przekraczać sześciu metrów. Czytniki występują w wersjach zasilanych przy użyciu baterii AAA oraz w wersjach zasilanych prądem stałym o napięciu 12V.

Wersje zamków serii ÜLock-B

Zamki elektromechaniczne serii ÜLock-B występują w wersjach Comfort oraz Premium. Modele w wersji Premium posiadają Raport z badań odporności ogniowej oraz Deklarację zgodności i właściwości użytkowych wg europejskich norm EN 179:2008-04, EN 1125:2008-04 oraz EN 14846:2008-11.

Zamki elektromechaniczne ÜLock-B są dostępne w wersjach do drzwi profilowych oraz do drzwi z litego drewna i są dostarczane wraz z blachą czołową ze stali nierdzewnej. Mogą być zasilane za pomocą dwóch baterii litowych AAA Energizer L92 lub indukcyjnie. Zamki zasilane indukcyjnie są dostarczane wraz ze specjalną blachą zaczepową z modułem nadajnika. Jedynie w przypadku modeli ÜLock-B Cable konieczne jest doprowadzenie zasilania do zamka za pomocą przewodu.

Jeśli zdecydujemy się na zamek zasilany bateryjnie, należy pamiętać o regularnej wymianie baterii. Zgodnie z oświadczeniem producenta, dwie baterie litowe AAA Energizer L92 wystarczają na około 50 000 cykli praca zamka, jednak ich żywotność zależy w dużej mierze od warunków pracy, w szczególności temperatury pracy i wilgotności powietrza. Warto jednak mieć świadomość, że w każdym przypadku (nawet przy całkowitym rozładowaniu baterii), istnieje możliwość otwarcia zamka ÜLock-B kluczem wkładki mechanicznej.

Seria ÜLock Novus – zamki elektromechaniczne z czytnikiem RFID i modułem Bluetooth

Zamki elektromechaniczne ÜLock Novus charakteryzują się wytrzymałą budową, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz atrakcyjnym designem. Podobnie jak zamki serii ÜLock-B mogą być zasilane bateryjnie lub indukcyjnie. Dodatkowo posiadają wbudowany moduł Bluetooth, dzięki czemu ich pracą można zarządzać przy użyciu smartfonów z zainstalowaną bezpłatną aplikacją.

Zamki elektromechaniczne ULock Novus. Fot. NOVET

Integralnym elementem każdego z zamków ÜLock Novus jest szyld z wbudowanym czytnikiem RFID obsługującym standardy Mifare Classic 1k/4k oraz DESFire EV1/EV2. Z wyglądu przypomina on do złudzenia szyld stosowany w tradycyjnych zamkach mechanicznych. Jego pracą można sterować za pomocą kart i tagów zbliżeniowych. Co więcej w każdej sytuacji istnieje możliwość otwarcia drzwi przy użyciu klucza wkładki mechanicznej. Zamki ÜLock Novus są dostępne w wersjach o rozstawie 72 / 92 mm i głębokości 55 / 60 / 65 / 80 mm. Idealnie nadają się do zamontowania na już istniejących drzwiach i z powodzeniem mogą zastępować dotychczas stosowane zamki mechaniczne.

Zamki serii ÜLock-B i ÜLock Novus – kierunek otwierania drzwi

W przypadku zamków serii ÜLock-B oraz ÜLock Novus należy zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwi (DIN L / DIN R). Poniższa ilustracja wyjaśnia czym należy kierować się przy wyborze odpowiedniego zamka.

Zamki serii ULock B i ULock Novus kierunek otwierania drzwi. Fot. NOVET

 

Wydajne oprogramowanie ÜManagement 2.0

ÜManagement 2.0 to oprogramowanie dedykowane do zarządzania pracą zamków serii ÜLock-B Cable / Battery / Inductive oraz zamków ÜLock Novus. Stanowi ono bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla zarządców niewielkich nieruchomości, jak i dużych budynków z dużą ilością użytkowników.

Administratorzy oprogramowania mają możliwość tworzenia wielu grup użytkowników z różnymi prawami dostępu oraz przyznawania poszczególnym osobom dostępu wyłącznie w określonych dniach tygodniach czy godzinach. Co równie istotne w przypadku czytników RFID i zamków ÜLock Novus, maksymalna liczba użytkowników obsługiwanych przez oprogramowanie ÜManagement 2.0 jest nieograniczona. Oprogramowanie może zostać zainstalowane zarówno na zwykłym komputerze, jak i na serwerze SQL (wówczas możliwe jest jego obsługiwanie za pomocą wielu stacji roboczych).

System kontroli dostępu oparty na oprogramowaniu ÜManagement 2.0 sprawdza się znakomicie w domach, apartamentowcach, niewielkich obiektach noclegowych oraz w wielu innych obiektach użyteczności publicznej. Poświadczenia stosowane do zarządzania pracą zamków serii ÜLock-B Cable / Battery / Inductive oraz serii ÜLock Novus działają zgodnie z filozofią „data on credential”. Oznacza to, że dane zapisywane są na poświadczeniach, dzięki czemu w przypadku ich zgubienia czy utraty można natychmiast je unieważnić. Co więcej dane przesyłane pomiędzy poświadczeniami, a urządzeniami kontroli dostępu są szyfrowane co oznacza, że nie ma możliwości ich odczytania przez osoby postronne.

ÜTopic – napędy do wkładek mechanicznych

Napędy ÜTopic współpracują z wkładkami mechanicznymi umożliwiając motoryczne otwieranie i zamykanie drzwi. Stosowane wcześniej wkładki nie muszą być wymieniane i mogą być nadal stosowane. Jedynie w mechanicznym kluczu służącym do obsługi wkładki, należy odciąć główkę zgodnie z szablonem.

Pracą napędów ÜTopic można zarządzać poprzez bezprzewodową klawiaturę, czytnik palca z klawiaturą oraz pilota. Zarówno bezprzewodowa klawiatura, jak i czytnik palca z klawiaturą nie wymaga stosowania okablowania i czerpie zasilanie z dwóch baterii alkalicznych AA lub baterii litowych 1,5V. Oba urządzenia można w wygodny sposób zamontować w pobliżu drzwi za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Następnie użytkownicy, którzy chcą otworzyć drzwi, mogą użyć hasła składającego się z pięciu cyfr lub (w przypadku czytnika biometrycznego) odcisku palca.

UTopic napedy do wkładek mechanicznych. Fot. NOVET

Ponadto do zarządzania dostępem w oparciu o napędy ÜTopic służy bezpłatna aplikacja na urządzenia przenośne z systemami operacyjnymi iOS/Android. Umożliwia ona tworzenie praw dostępu, a następnie przesyłanie ich poszczególnym użytkownikom za pomocą kodów. Prawa dostępu mogą obowiązywać jedynie w wybranym przedziale czasowym. Jeśli dysponujemy smartfonem marki Apple i zainstalujemy na nim aplikację, możemy dzięki niej otwierać drzwi za pomocą komend głosowych. Aplikacja umożliwia również automatyczne blokowanie drzwi w określonych godzinach.

Łatwa obsługa, nowoczesny design i wbudowany akumulator sprawia, że napędy ÜTopic do wkładek mechanicznych zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz wygodną obsługę drzwi w pomieszczeniach i budynkach mieszkalnych. Nie wymagają wymiany baterii, w przypadku tych modeli wystarczy jedynie doładowywanie wbudowanego akumulatora za pomocą specjalnego kabla micro USB mniej więcej co 60-90 dni. W przypadku całkowitego rozładowania akumulatora, zawsze istnieje możliwość otwarcia drzwi za pomocą klucza wkładki mechanicznej.

Ciekawą funkcjonalnością napędów ÜTopic jest możliwość współpracy z modułem automatycznego ryglowania oraz z modułem smart home. Moduł automatycznego ryglowania powoduje automatyczne zaryglowanie drzwi 5 sekund po ich zamknięciu, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa. Z kolei moduł smart home jest dedykowany do integracji napędów ÜTopic z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu oraz z systemami zarządzania inteligentnym budynkiem firm trzecich.

 

ŹRÓDŁO: NOVET


Przeczytaj również:

Paweł Orleański ambasadorem kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”

W kampanię Związku POiD: „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ” zaangażowało się aż 14 Partnerów. Inicjatywa zyskała także 3 Patronów Honorowych, 5 Patronów Merytorycznych i 26 Patronów Medialnych. …

Związek Polskie Okna i Drzwi uruchamia fanpage na Facebooku

Związek Polskie Okna i Drzwi uruchomił swój fanpage na platformie Facebook. To kolejna aktywność POiD w socialmedich. Związek działa w tym zakresie na platformie LinkedIn oraz na Facebooku w ramach…

Wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku i Champion Roku 2023

Wykonawcy wskazali najlepsze produkty w branży budowlanej! 15 czerwca ASM Research Solutions Strategy ogłosiło wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku i Champion Roku 2023. Budowlana Marka Roku to kla…