Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

ThermoDrive V2 – nowa generacja łączników do mocowania dociepleń marki Klimas Wkręt-met

ThermoDrive V2 marki Klimas Wkręt-met to seria nowej generacji uniwersalnych łączników do mocowania styropianu, wełny mineralnej oraz drzewnej o niespotykanej dotąd tolerancji na obecne w realiach budowlanych niedokładności grubości oraz powierzchni izolacji i podłoży. Parametry oraz wysokie wartości nośności kwalifikują je do mocowania bardzo szerokiego spektrum systemów ETICS, w tym również na budynkach podlegających termomodernizacji – „ETICS na ETICS”.

Łączniki mechaniczne pełnią szereg funkcji w ociepleniach ścian zewnętrznych. Jedną z nich jest przenoszenie obciążeń, w tym przede wszystkim zabezpieczenie systemu ETICS przed siłami ssania wiatru i oderwaniem od podłoża. Łączniki mechaniczne mają za zadanie usztywnienie całego układu ocieplenia, eliminację przemieszczania i odkształcania się poszczególnych płyt izolacyjnych, ograniczenie powstawania punktowych mostków termicznych czy zabezpieczenie przed awarią, spowodowaną utratą przyczepności i nośności warstwy kleju z podłożem. To podstawowe parametry, które spełniać powinny łączniki mechaniczne w systemach dociepleń ETICS.

– W Klimas Wkręt-met idziemy o krok dalej i wprowadzamy nową generację łączników ThermoDrive V2, który, zachowując wymagane parametry, dzięki swojej konstrukcji może być stosowany do: mocowania styropianu i wełny mineralnej do m.in. podłoży z betonu, cegły ceramicznej pełnej, pustaka ceramicznego, elementów z kruszywa lekkiego oraz betonu komórkowego. Ponadto, doskonale sprawdzi się w masowo spotykanych w realiach budowlanych nierównych podłożach, w tym zanieczyszczonych starymi warstwami – mówi Paweł Polak, Global Product Manager w Klimas Wkręt-met.

Unikatowa konstrukcja ThermoDrive V2

Łącznik ThermoDrive V2 swoje uniwersalne parametry zawdzięcza unikatowej konstrukcji. W rozwiązaniu tym zintegrowano i udoskonalono zalety znanych i cenionych produktów serii WKTHERM-S oraz serii ECO-DRIVE. Charakteryzują je łatwość i pewność montażu, bezawaryjność i uniwersalność zastosowania oraz maksymalne możliwe do uzyskania wartości nośności na wyrywanie.

Łącznik, niezależnie od wybranej metody montażu, może zostać skutecznie wykorzystany do szerokiego zakresu grubości izolacji do 40-kilku cm włącznie. Dodatkowo, niespotykany dotąd na rynku szeroki zakres tolerancji na nierówności podłoży, uprawnia ThermoDrive V2 do skutecznego montażu w bardzo nierównych podłożach. Dzięki temu może być stosowany do różnych podłoży w ramach jednej inwestycji, a więc na przykład do materiałów pełnych i drążonych obok siebie przy wykorzystaniu tylko jednej długości łącznika.

Gwarancja solidności

Ponadto konstrukcja uniwersalnej strefy zakotwienia 25-65 mm gwarantuje solidne zakleszczenie łącznika nawet w materiałach drążonych z pustkami w środku i cienkimi ściankami struktury wewnętrznej elementu murowego.

Dotychczas nawet dłuższe o kilka centymetrów rozmiary łączników zbliżonej klasy nie gwarantowały tak skutecznego zakleszczenia, a to z powodu krótszej i ograniczonej strefy zakotwienia i większego prawdopodobieństwa chybienia strefą zakotwienia w cienkie ścianki struktury wewnętrznej elementu murowego – wyjaśnia Paweł Polak. – Łącznik ThermoDrive V2 z powodzeniem nadaje się do mocowania mechanicznego ETICS (oraz ETICS na ETICS) podczas renowacji ścian zewnętrznych budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty. Z punktu widzenia formalnego można stosować go w betonowej warstwie „fakturowej” o grubości minimalnej już od 40 milimetrów, osiągając przy tym wysokie parametry wytrzymałościowe. Wszystko to dzięki uzyskaniu odpowiednio wysokich parametrów, wykazanych w trakcie procesu certyfikacji. Należy wspomnieć, że ponad 90 procent łączników elewacyjnych, dotychczas obecnych na rynku, nie posiadało tej możliwości – komentuje ekspert.

Wykonawcy i systemodawcy ETICS docenią sztywność talerzyka, która zwiększa trwałość i bezpieczeństwo systemów ociepleń. Tuleja łącznika została tak zaprojektowana, aby wkręcany trzpień stalowy, umożliwiający mocowanie warstwy ocieplenia, był wystarczająco odizolowany. Dzięki temu ThermoDrive V2 charakteryzuje minimalny współczynnik punktowego przewodzenia ciepła. Szczególnie wart podkreślenia dla łącznika z metalowym trzpieniem o tak szerokim spektrum zastosowań jest fakt, że wartość punktowego przewodzenia ciepła tylko 0,001 W/K – obowiązuje niezależnie od grubości mocowanej izolacji do podłoża.

Klimas Wkręt-met, obecny na polskim rynku budowlanym od ponad trzydziestu lat, ma istotny wkład w rozwój całego sektora. Premiera ThermoDrive V2 to dowód na to, że firma aktywnie pracuje nad ewolucją grupy systemów zamocowań mechanicznych do termoizolacji ścian, zgodnych z wymaganiami różnych systemów ociepleń ETICS. Aktywnie angażuje się również w działalność organizacji, takich jak krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń czy Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Złożonych Systemów Zewnętrznej Izolacji Cieplnej – EAE oraz francuskiego Stowarzyszenia Le Mur Manteau, które czuwają nad upowszechnieniem kompletnych rozwiązań technologicznych o udokumentowanej jakości.

https://www.wkret-met.com

ŹRÓDŁO: Klimas Wkręt-met

 

 

 


Przeczytaj również:

Podsumowanie pierwszego Kongresu Odbudowy Ukrainy Common Future

Rola polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy oraz znaczenie współpracy polsko-ukraińskiej były głównymi tematami pierwszego Kongresu Obudowy Ukrainy Common Future. Spotkanie, w którym uczestni…

Wymień stolarkę w programie „Czyste Powietrze” – trwa okres składania wniosków na dofinansowanie wymiany okien, drzwi i bram

Świadomi tego, że poziom podwyższonego zanieczyszczenia powietrza z roku na rok się zwiększa, szukamy ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Dlatego warto zadbać o poprawę energetycznego bila…