Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Terminal ewakuacyjny współpracujący z zamkami ÜLock oraz elektrozaczepami i zworami elektromagnetycznymi

Terminale ewakuacyjne są stosowane na drzwiach znajdujących się na drogach ewakuacyjnych. W przypadku pojawienia się zagrożenia umożliwiają odblokowanie drzwi przeciwpożarowych / ewakuacyjnych, zabezpieczonych przez zamki elektromechaniczne, elektrozaczepy lub zwory elektromagnetyczne.

Terminal ewakuacyjny posiada zgodność z niemiecką dyrektywą dotyczącą elektrycznych systemów ryglowania drzwi na drogach ewakuacyjnych EltVTR (Richtlinie über elektrische Verriegelungssysteme von Türen in Rettungswegen). Dzięki współpracy z zamkami serii ÜLock marki Südmetall oraz zworami elektromagnetycznymi i elektrozaczepami marki Dorcas, zabezpiecza również drzwi przed nieuprawnionym dostępem.

W przypadku pojawienia się zagrożenia, odblokowanie drzwi jest możliwe poprzez naciśnięcie przycisku alarmowego, znajdującego się na obudowie terminala lub przy użyciu klucza mechanicznego, który należy umieścić, a następnie obrócić w stacyjce terminala. Dodatkowo terminal można połączyć z systemem sygnalizacji pożarowej lub systemem kontroli dostępu. Wówczas jego odblokowanie jest możliwe poprzez przesłanie sygnałów z powyższych systemów.

Współpraca terminala ewakuacyjnego z zamkami serii ÜLock

Terminal ewakuacyjny współpracuje z zasilanymi bateryjnie oraz indukcyjnie zamkami serii ÜLock niemieckiej marki Südmetall. Zamki ÜLock-Battery czerpią zasilanie z baterii AAA, które wystarczają na około 50 000 cykli pracy. Z kolei modele ÜLock-Inductive są zasilane za pomocą ładowarki indukcyjnej, instalowanej na ościeżnicy drzwiowej. Pracą wszystkich zamków serii ÜLock można w wygodny sposób sterować za pomocą pilotów, czytników biometrycznych, czytników zbliżeniowych, kart oraz tagów zbliżeniowych.

Bez względu na to, który z zamków wybierzemy, nie musimy przeprowadzać przewodów w skrzydle drzwiowym co znacznie ułatwia i przyspiesza montaż zarówno w nowych, jak i już istniejących drzwiach. Dodatkowo dzięki mechanizmowi automatycznego ryglowania i zastosowanym zabezpieczeniom, zamki serii ÜLock zapewniają skuteczną ochronę antywłamaniową od zewnątrz. Co równie istotne rękojeść zamontowanej na zewnątrz klamki może zostać elektronicznie zasprzęglona drogą radiową.

Korzyści z zastosowania terminala ewakuacyjnego

Terminal ewakuacyjny może być zasilany prądem stałym o napięciu 12V / 24V i występuje w zarówno w wersjach odpowiednich do montażu nawierzchniowego, jak i w wariantach dedykowanych do montażu wpuszczanego. Oprócz systemów sygnalizacji pożarowej i systemów kontroli dostępu, współpracuje także z popularnymi modelami domofonów.

Na obudowie terminala znajduje się piktogram z oznaczeniem drogi ewakuacyjnej i podświetleniem, co ułatwia korzystanie z urządzenia nawet w przypadku awarii / braku oświetlenia. Zbudowanie systemu składającego się z terminala ewakuacyjnego, zamka serii ÜLock, modułu I/O i zwory elektromagnetycznej / elektrozaczepu, zapewnia maksymalny poziom zabezpieczeń nawet w kierunku przeciwnym do ewakuacji przy jednoczesnym spełnieniu wymagań dotyczących zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych i zapewnieniu kontroli dostępu.

ŹRÓDŁO: NOVET


Przeczytaj również:

Duże przeszklenia tarasowe i ich prawidłowy montaż

Budując lub remontując dom, wiele osób spełnia swoje marzenia o dużych przeszkleniach, zautomatyzowanych drzwiach tarasowych lub bezprogowym przejściu na taras. Przed zakupem szukamy inspiracji, og…

Budujemy dla pokoleń – Związek POiD podsumowuje rok 2021

W czwartek 16 grudnia odbyło się spotkanie Rady Związku POiD, na której m.in. odbyło się podsumowanie działalności Związku w 2021. Była to również okazja do dyskusji na temat obecnej sytuacji firm …

Wymiana stolarki w programie „Czyste Powietrze” – jak wyglądają statystyki?

W ramach kampanii społecznej „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” Związek POiD wraz z Partnerami zachęca Polaków do wymiany stolarki otworowej, informując przy tym o możliwości dofinansowania inwestyc…