Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Szybki i szczelny montaż okien oraz drzwi w warstwie ocieplenia

Jak ograniczyć straty energii cieplnej w budynku? Przede wszystkim zadbać o poprawę jego szczelności, w tym odpowiednią izolację stolarki otworowej. Rozwiązaniem zapewniającym osiągnięcie maksymalnej ochrony termicznej w tym przypadku jest montaż okien i drzwi w warstwie ocieplenia, poza licem ściany, z wykorzystaniem wysokiej jakości systemu.

Brak właściwej izolacji oraz uszczelnienia połączeń okien i drzwi z murem skutkuje znacznymi stratami energii cieplnej i pogorszeniem parametrów akustycznych. Tymczasem zarówno nowe, jak i poddawane renowacji budynki muszą spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące efektywności energetycznej. Pozwala na to zastosowanie montażu stolarki otworowej w warstwie termoizolacyjnej, czyli przed licem ściany konstrukcyjnej. Jakie rozwiązania montażowe wybrać, aby był on nie tylko ciepły, lecz także łatwy i szybki w wykonaniu?

Systemowe rozwiązania

Przy montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia kluczowe jest wykorzystanie materiałów izolacyjnych o wysokim oporze cieplnym i odpowiedniej grubości, a także ograniczenie metalowych łączników mechanicznych, które mogą powodować powstawanie mostków termicznych. Celem jest osiągnięcie maksymalnej termoizolacyjności i szczelności. Te kryteria spełnia system SoudaFrame SWI, opracowany przez firmę Soudal, eksperta w klejeniu i uszczelnianiu. – System może być stosowany zarówno w nowym budownictwie, jak i przy renowacji istniejących budynków. Jest uniwersalny – dostępny w różnych rozmiarach i dopasowany do użycia ze wszystkimi typowymi profilami okiennymi i materiałami. Gwarantuje precyzję wymiarów ramy montażowej niezależnie od powierzchni obiektu. Wszystkie jego elementy są dostępne w katalogu BIM – podkreśla Jarosław Zieliński z firmy Soudal, która jest Partnerem kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

Co wchodzi w skład systemu SoudaFrame SWI? Składa się on z łączników narożnych, łączników przedłużających i wsporników wzmacniających oraz specjalnie opracowanego kleju o wysokiej przyczepności początkowej. Bazuje na komponentach wykonanych z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GFRP). Dzięki temu, można stworzyć lekką ramę montażową, która ma bardzo niskie przewodnictwo cieplne, a jej cienkie elementy w kształcie litery L umożliwiają szczelne połączenie z warstwą termoizolacji. Wyeliminowane zostaje też zastosowanie metalowych wsporników, co ogranicza liczbę występujących mostków termicznych.

Monterzy mogą łatwo i szybko dopasować poszczególne elementy ramy oraz zmontować ją bezpośrednio przed instalacją samej stolarki. To przekłada się na znaczne usprawnienie całego procesu montażowego, skrócenie czasu trwania prac i zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów.

Dobry montaż krok po kroku

Jak wygląda montaż w warstwie ocieplenia z systemem SoudaFrame SWI? Pierwszy etap to zmierzenie otworu okiennego w ścianie i docięcie elementów ciepłej ramy do odpowiedniej długości, za pomocą piły diamentowej. Jeśli chcemy przedłużyć konstrukcję, to poszczególne profile można ze sobą łatwo połączyć przy wykorzystaniu znajdujących się w zestawie łączników. Następnym krokiem jest złożenie ramy z użyciem systemowych łączników narożnych. Gdy „obudowa” jest już gotowa, przystępujemy do jej przyklejenia do ściany. Najpierw oczyszczamy podłoże i ramę montażową, a potem uszczelniamy wszystkie miejsca jej połączeń wchodzącym w skład systemu preparatem. W dalszym kroku nanosimy klej, dociskamy ramę do ściany i przesuwamy ją w kierunku pionowym i poziomym tak, aby klej równomiernie rozłożył się na całej płaszczyźnie. Z użyciem poziomicy sprawdzamy również prawidłowe ustawienie konstrukcji.

Po wykonaniu tych czynności pozostaje już tylko mechaniczne zamocowanie ramy do ściany dedykowanymi w systemie kołkami, uszczelnienie wewnętrznych połączeń i montaż okna lub drzwi w przygotowanej konstrukcji. Gdy stolarka jest zamontowana, szczelinę dylatacyjną wypełnia się pianą, a po wewnętrznej i zewnętrznej stronie wyrobu do uszczelnienia służą płynne membrany lub taśmy. – System zapewnia dużą nośność, bardzo wysoką wydajność cieplną i zgodność z klasami odporności na włamanie RC2 i RC3. Co ważne, jest on certyfikowanym komponentem budownictwa pasywnego do stosowania w trzech różnych strefach klimatycznych. Jest też w pełni kompatybilny ze wszystkimi produktami z linii Soudal Window System, dzięki czemu bez problemu można dopasować wszystkie potrzebne elementy – dodaje ekspert Soudal. Film instruktażowy prezentujący montaż z SoudaFrame SWI jest dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=vpyP77th7b8

 

Montaż okien i drzwi w warstwie ocieplenia dobrze wpisuje się w wymagania współczesnego budownictwa. Tego typu technika montażowa szczególnie dobrze sprawdza się w budynkach energooszczędnych i pasywnych.  Ważne jest przy tym wykorzystanie sprawdzonych, systemowych rozwiązań, które zapewniają stworzenie szczelnego połączenia i bezproblemowe funkcjonowanie stolarki przez wiele lat.

 

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/


Przeczytaj również:

Relacja ze Szkolenia Technicznego w Ośrodku Badań Ogniowych ITB w Pionkach.

Związek Polskie Okna i Drzwi, był organizatorem Szkolenia Technicznego w Ośrodku Badań Ogniowych ITB, które odbyło się 27 listopada w Pionkach. Tematyką warsztatów była stolarka okienna i drzwiowa,…

Targi FENSTERBAU FRONTALE coraz bliżej!

Już wkrótce Norymberga stanie się centralnym miejscem spotkań branży drzwi, okien oraz fasad. W dniach 19 – 22 marca 2024 r.  kluczowe firmy oraz eksperci z całej Europy będą oczekiwać na osobiste …

Szkolenie Związku POiD dla zespołów serwisowo-montażowych stolarki budowlanej

Związek Polskie Okna i Drzwi zaprasza do udziału w szkoleniu pt. „ Prawidłowe zasady montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Naprawa i renowacja stolarki budowlanej”. W związku z tym, iż poprzednie …