Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Szkolenia nauczycieli zawodu „monter stolarki budowlanej”

W ramach realizacji programu wsparcia dla szkół zawodowych oraz branżowych, Związek POiD wraz z partnerami, rozpoczyna cykl szkoleń dla nauczycieli zawodu „monter stolarki budowlanej”. Szkolenia uwzględniać będą tematykę zawartą w podstawie programowej kształcenia. Pierwsze szkolenie odbędzie się 26-27 września 2019 r.

Na rynku pracy pogłębiają się trudności z rekrutacją odpowiednich pracowników. Szczególne braki dotykają branżę budowlaną, w tym sektor stolarki otworowej.

Braki fachowców wynikają m.in. z braku kształcenia w zawodach budowlanych, ale też mniejszego zainteresowania nauką w tych profesjach. Potencjalnych kandydatów zniechęcają trudne warunki pracy wymagające siły fizycznej, dobrego stanu zdrowia, dyspozycyjności i gotowości do częstej zmiany miejsca pracy. Rozwiązaniem długofalowym jest zmiana struktury szkolnictwa zawodowego. Niejednokrotnie zdarza się, że liczba chętnych do kształcenia zawodowego jest zbyt mała, aby uruchomić w danym roku klasę o profilu budowlanym. Dlatego wspólnie z firmami zrzeszonymi w Związku POiD oraz instytucjami takimi jak Instytut Badań Edukacyjnych, została podjęta inicjatywa wdrożenia do programu szkolnictwa zawodowego oraz branżowego zawodu monter stolarki budowlanej. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy branży budowlanej na wysoko wykwalifikowanych pracowników zajmujących się m.in. montażem okien i drzwi balkonowych, bram, osłon okiennych i drzwiowych, a także montażem schodów modułowych.

Już we wrześniu, w porozumieniu z placówkami szkolnictwa branżowego ruszamy z cyklem szkoleń dla kadry nauczycielskiej, które prowadzone będą m. in w ośrodkach szkoleniowych, znajdujących się przy zakładach produkcyjnych firm członkowskich Związku POiD. W programie szkoleń znajdą się m.in. zagadnienia dotyczące wymagań normatywnych oraz regulacji wprowadzania wyrobów do obrotu, parametrów obowiązujących na rynku stolarki budowlanej w Polsce. Dobra podstawa programowa i wykwalifikowana kadra nauczycielska, mają podnieść atrakcyjność tego zawodu.

Przed branżą stolarki staje ogromne wyzwanie, z którym wcześniej nie mieliśmy do czynienia, a któremu należy bezwzględnie sprostać. Ponieważ bez odpowiednich fachowców transakcje związane z zakupem wyrobów stolarki nie będą dochodziły do skutku i ucierpią na tym nie tylko producenci, ale i wszyscy interesariusze jak np. dostawcy surowców, usług jak również dystrybutorzy danych rozwiązań. Doskonale wiemy, że produkty stolarki bez montażu pozostaje bezfunkcyjnym przedmiotem i tylko w komplecie z nim stanowi właściwą całość.


Przeczytaj również:

Nowa firma członkowska VBH Polska Sp.z.o.o

VBH Polska działa na polskim rynku od 1993 roku. Dla wielu producentów stolarki okiennej i drzwiowej to pierwszy adres, pod którym wiedza i doświadczenie spotyka się z szeroką oferta najwyższej jak…

MONTERIADA 2024 na targach BUDMA. Co zobaczymy podczas wydarzenia?

Już od 30 stycznia na targach BUDMA w Poznaniu rusza MONTERIADA 2024. Na stoisku wydarzenia zobaczymy nowoczesne produkty do budowy i termomodernizacji domu, dowiemy się jak je zamontować oraz jak …

Monter Edmont dołączył do kampanii „DOBRY MONTAŻ”

Dobry montaż wymaga zaangażowania dobrych fachowców. Najlepsze cechy profesjonalnego montera stolarki budowlanej utożsamia postać Edmonta – nowoczesnego specjalisty, który dołączył do kampanii „DOB…