Systemy kontroli dostępu we wspólnotach mieszkaniowych
Systemy kontroli dostępu są popularnym rozwiązaniem zapewniającym wygodne zarządzanie dostępem oraz bezpieczeństwo w domach, mieszkaniach, wspólnotach mieszkaniowych, obiektach użyteczności publicznej oraz w obiektach przemysłowych.
Czym są wspólnoty mieszkaniowe?
Obecnie wedle różnych danych na terenie Polski funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Obejmują one od kilku do nawet kilkuset lokali mieszkalnych, które zlokalizowane są najczęściej w wielopoziomowych budynkach, dysponujących rozbudowaną infrastrukturą oraz obejmujących liczne przestrzenie wspólne. Ponadto zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach znajdujących się w popularnych regionach turystycznych, znaczna część lokali mieszkalnych jest tymczasowo wynajmowana przez właścicieli. Z racji dużej ilości często rotujących użytkowników tradycyjnie systemy kontroli dostępu, oparte na mechanicznych kluczach, nie są najlepszym rozwiązaniem.
Zarządzanie dostępem we wspólnocie mieszkaniowej
Jeśli ktokolwiek przebywający na terenie zarządzanym przez wspólnotę zgubi mechaniczny klucz do furtki wejściowej czy do drzwi prowadzących na klatkę schodową, konieczna jest wymiana zamków lub wkładek, które dany klucz otwierał. W przeciwnym razie postronna osoba, która go odnajdzie, będzie mogła wejść do poszczególnych części wspólnych, pomieszczeń, a nawet mieszkań. Dlatego w przypadku budynków i obiektów, z których korzysta większa ilość osób, dużo bardziej efektywnym, a przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem są nowoczesne systemy kontroli dostępu, oparte na elektronicznych urządzeniach kontroli dostępu takich jak: wkładki elektroniczne, klamki elektroniczne, czytniki zbliżeniowe, zamki elektroniczne, wkładki mechatroniczne itp. Administrator może zdalnie zarządzać ich pracą za pomocą komputera, wyposażonego w przeglądarkę stron internetowych z dowolnego miejsca na świecie, jeśli tylko posiada dostęp do internetu.
Wygodne zarządzanie uprawnieniami użytkowników
Użytkownicy elektronicznego systemu kontroli dostępu mają możliwość uwierzytelniania swoich uprawnień przy użyciu wielu rodzajów poświadczeń: smartfonów / smartwatchy z dedykowaną aplikacją, kart / tagów zbliżeniowych, kodów PIN, a nawet odcisków palca. Administrator systemu posiada wgląd w rejestr zdarzeń na poszczególnych drzwiach i zamkach. W razie potrzeby może anulować, unieważnić, zmodyfikować lub przyznać prawa dostępu wybranej osobie lub grupie osób. Zdalne przyznawanie uprawnień przydaje się w przypadku konieczności udzielenia tymczasowego dostępu do wybranych stref lub pomieszczeń ekipom remontowym, firmom sprzątającym, ochroniarzom czy pracownikom technicznym, wykonującym różne prace na terenie zarządzanym przez wspólnotę. Jednocześnie mieszkańcy mogą korzystać z dostępów, które nie są ograniczone żadnymi ramami czasowymi.
Elastyczność i wysoki poziom bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo systemu gwarantują urządzenia kontroli dostępu, które posiadają zarówno zabezpieczenia mechaniczne, jak i elektroniczne. Dodatkowo dane przesyłane pomiędzy urządzeniami, a poświadczeniami są szyfrowane przy użyciu zaawansowanych i sprawdzonych algorytmów. Oznacza to, że nie ma możliwości ich przechwycenia i odczytania przez osoby postronne. Jeśli użytkownik zgubi poświadczenie z ważnymi prawami dostępu, administrator może je natychmiast unieważnić, zapobiegając w ten sposób skorzystaniu z poświadczenia przez nieuprawnioną osobę. Co więcej każdy z mieszkańców budynku, zarządzanego przez wspólnotę otrzymuje dostęp jedynie do tych stref i pomieszczeń, z których faktycznie korzysta. Elastyczność systemu sprawia, że w razie potrzeby można rozbudować go o nowe urządzenia, zamontowane w kolejnych budynkach i pomieszczeniach. Dlatego jeśli zajdzie taka potrzeba wybranym lub wszystkim osobom, zamieszkującym na terenie zarządzanym przez wspólnotę, można przyznać dostęp do nowej pralni, suszarni, rowerowni, narciarni, garażu czy podziemnego parkingu.
Przyjazny i łatwy w obsłudze interfejs
Interfejs aplikacji służących do zarządzania pracą systemów kontroli dostępu jest przyjazny i łatwy w obsłudze oraz dostępny w języku polskim. W przypadku systemów dedykowanych możliwe jest jego dostosowanie do dowolnie wybranej identyfikacji wizualnej, a także zaprogramowanie dodatkowych funkcjonalności odpowiadających na konkretne potrzeby zarządcy nieruchomości lub jej mieszkańców. Wszystko to sprawia, ze korzystanie z oprogramowania jest bardzo wygodne, a informacje dotyczące poszczególnych zdarzeń, użytkowników i dostępów są prezentowane w przejrzysty i logiczny sposób. Oczywiście można je również sortować i filtrować wedle ustalonych wcześniej kryteriów. Dzięki temu nawet jeśli administrator zarządza dużą wspólnotą, obejmującą szereg budynków, pomieszczeń i użytkowników, może w systemie szybko odnaleźć wszystkie potrzebne informacje.
ŹRÓDŁO: NOVET