System klucza BKS na Politechnice Poznańskiej
G-U dla Politechniki Poznańskiej – precyzyjne rozwiązania dla bezpieczeństwa i komfortu studentów oraz pracowników.
Politechnika Poznańska, jedna z najchętniej wybieranych przez studentów uczelni tego typu w Polsce, to miejsce, w którym od przeszło 10 lat znajdują zastosowanie rozwiązania G-U. W 2020 roku na Kampusie Piotrowo, gdzie mieszczą się uczelniane obiekty, powstał nowy budynek Wydziału Architektury i Inżynierii Zarządzania. Zastosowano tam nowoczesny, bezpieczny i komfortowy sposób zamykania oparty na systemie klucza BKS.
Ponad 10 lat współpracy
Współpraca Politechniki Poznańskiej z G-U, światowym dostawcą systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami, została nawiązana, gdy poznańska uczelnia poszukiwała bezpiecznych i innowacyjnych rozwiązań dla swoich obiektów.
Z produktów G-U korzystamy już przeszło 10 lat. Do współpracy przekonała nas kompleksowa, systemowa oferta. Stawialiśmy na jakość, a BKS to marka sama w sobie – tłumaczy Andrzej Tadych, kierownik Działu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Politechniki Poznańskiej. – Na naszej uczelni kształci się 16 tysięcy studentów. Mamy też przeszło 3 tysiące pracowników. Istotny był dla nas wybór produktu, który się sprawdzi podczas użytkowania przez taką rzeszę ludzi. Zależało nam także, aby na całej uczelni funkcjonował system od jednego producenta. To ułatwia eksploatację i obniża jej koszty. A ponadto dobry jakościowo produkt to mniej usterek i napraw – dodaje Andrzej Tadych.
6300 sztuk wkładek systemowych
Długoletnia współpraca G-U z Politechniką Poznańską zaowocowała tym, że na jej terenie system klucza BKS jest wszystkim dobrze znany. Znajduje się tam bowiem aż 6300 sztuk wkładek systemowych, które zamontowano w 27 budynkach należących do poznańskiej uczelni, m.in. w sześciu Domach Studenckich. Ale podczas współpracy G-U z Politechniką Poznańską zostały zrealizowane także niestandardowe zlecenia.
W naszym budynku administracyjno-biurowym na poznańskiej Wildzie mamy nietypowe drzwi wejściowe. Są one duże i ciężkie, a dodatkowo budynek znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków. Potrzebowaliśmy więc nieszablonowego rozwiązania, tym bardziej że mieliśmy tam problem z montażem zewnętrznego samozamykacza. Ale to już przeszłość, bo G-U znalazło na to radę. Zaproponowano nam wewnętrzny samozamykacz, który doskonale się w tym miejscu sprawdził – chwali Andrzej Tadych.
System klucza BKS
Zastosowane na poznańskiej Politechnice rozwiązanie to BKS Tandem – SE, które zapewnia bezpieczeństwo i komfort zamykania, co ma istotne znaczenie w budynkach przemysłowych i administracyjnych. Jest to system klucza generalnego z kilkoma poziomami uprawnień otwierania pomieszczeń, który odzwierciedla organizację uczelni. Kluczem generalnym można otworzyć i zamknąć wszystkie wkładki cylindryczne zamontowane w drzwiach w obrębie systemu. Na podobnej zasadzie działają klucze grupowe, które zapewniają „nadrzędny” dostęp do wydzielonej części obiektów/wkładek. Liczba poziomów i wydzielonych grup zależy od struktury organizacyjnej oraz oczywiście układu obiektów, dla których system jest projektowany. Zaprojektowanie systemu klucza dla każdego uczelnianego budynku na Politechnice Poznańskiej wymagało doświadczenia, elastyczności, systematyczności, ale także cierpliwości.
G-U najpierw opracowało szczegółowy plan, co było bardzo pracochłonne i trwało chyba miesiąc. Wykonawca nie miał łatwego zadania. Musiał się porozumieć z wieloma ludźmi na różnych stanowiskach, nie tylko kierowniczych, ale też z szeregowymi pracownikami, by poznać ich oczekiwania wobec wdrażanego systemu klucza. Cierpliwość G-U została wynagrodzona i powstał dobrze działający system – wspomina Patryk Dobek, administrator systemu bezpieczeństwa Politechniki Poznańskiej.
G-U w budynku zeroenergetycznym
Poznańska uczelnia wciąż poszukuje ciekawych ścieżek rozwoju i się rozbudowuje. W 2020 roku zyskała nowy budynek, w którym mieszczą się Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Zarządzania. Obiekt wybudowany przez Mostostal Warszawa jest niemal „zeroenergetyczny”. Energia, potrzebna do ogrzania budynku zimą i jego wychłodzenia latem, jest czerpana z ziemi za pomocą pompy, w ramach odzysku ciepła z gleby oraz ze słońca dzięki fotowoltaice. W tym funkcjonalnym budynku również znalazł zastosowanie system klucza BKS, dostarczony przez G-U.
Karta bezpieczeństwa
Do każdego systemu klucza wystawiana jest karta bezpieczeństwa, która stanowi podstawę zamówienia dodatkowych kluczy i wkładek cylindrycznych. Jak się okazuje, to rozwiązanie doskonale sprawdza się tam, gdzie kształcą się studenci.
System klucza działa u nas także w sześciu Domach Studenckich, w których mieszkają młodzi ludzie, przyszli inżynierowie o zainteresowaniach technicznych. Zależało nam na tym, aby – ze względów bezpieczeństwa – nie mieli możliwości samodzielnego dorabiania klucza, gdy zdarzy im się zgubić swój. Rozwiązanie zaproponowane przez G-U spełniło nasze oczekiwania. Aby dorobić klucz, trzeba mieć kartę bezpieczeństwa i znać odpowiedni kod. Studenci nie wierzyli w to, że samodzielnie nie dorobią klucza, ale próbowali i w całym Poznaniu nie znaleźli żadnego punktu, który by zrealizował ich zlecenie – wyjaśnia Andrzej Tadych. I dodaje: – Gdy student zgubi klucz, musi powiadomić o tym gospodarza budynku. To u niego znajduje się karta kodów klucza i to on zgłasza zapotrzebowanie na nowy klucz do G-U. Po drobieniu jest on do nas dostarczany przez producenta systemu. To bardzo bezpieczne i wygodne rozwiązanie.
Rozwiązanie sprawdzone w ekstremalnych warunkach
System klucza BKS zdaje egzamin na Politechnice Poznańskiej nie tylko na co dzień, ale sprawdza się również w ekstremalnych sytuacjach, gdy na szali może być ludzkie życie, np. podczas – na szczęście fałszywych – alarmów bombowych w Domach Studenckich.
Procedura jest taka, że zgłaszamy każdy taki telefon z informacją o podłożonej bombie odpowiednim służbom, które sprawdzają na miejscu wszystkie pomieszczenia, w tym pokoje studentów. W jednym Domu Studenckim jest ich około pięciuset. Dzięki systemowi klucza wystarczy jeden generalny klucz i można wejść do każdego z nich. Sprawdzanie pomieszczeń staje się wówczas wygodniejsze i przebiega dużo sprawniej. To w przypadku potencjalnego zagrożenia życia bardzo istotne dla bezpieczeństwa mieszkających w naszych akademikach młodych ludzi, za których jesteśmy odpowiedzialni – tłumaczy Andrzej Tadych.
ŹRÓDŁO: G-U Polska