Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Stolarstwo tradycyjne – firma Pinus kończy 30 lat!

Pinus (łac. sosna) to firma z tradycjami rodzinnymi, która od 30 lat produkuje okna i drzwi drewniane. W kwietniu 2021 obchodzi swój jubileusz dołączając do firm, które nieprzerwanie od ponad 3 dekad dzięki obszernemu portfolio mają znaczny udział w budowaniu rodzinnej, polskiej i innowacyjnej marki. Okna i drzwi drewniane firmy obecnie są eksportowane na rynki: brytyjskie, niemieckie, irlandzkie, amerykańskie. 

Tradycje rzemieślnicze 

Od kilku pokoleń w rodzinie Smolarczyk obecne było rzemieślnictwo różnego rodzaju. Tuż po wojnie, dziadek założył warsztat mechaniczny, ojciec kolekcjonował i naprawiał maszyny, a synowie, założyciele firmy Pinus, często przesiadywali godzinami w przydomowym warsztacie, który z czasem przyjął postać firmy zatrudniającej 107 osób, na ponad 8000m2 powierzchni zakładu – fabryki drewnianych okien i drzwi.

Zmiany po 1989 roku

Decyzja o uruchomieniu firmy Pinus i silna potrzeba tworzenia na rynku polskich, jakościowych produktów nastąpiła tuż po transformacji systemowej w Polsce. Firma skupiła się natomiast na kliencie indywidualnym, pracując z drewnem pozyskiwanym ze zrównoważonego leśnictwa.

Innowacje Pinus na przestrzeni lat: 

Początki firmy to zmaganie się z brakiem funduszy na maszyny – właściciele Pinus znaleźli na to sposób i samodzielnie konstruowali wszelkie maszyny.

,,Pamiętam, jak stary stolarz popatrzył na “frezarko-czopiarkę” i powiedział, że teraz to już stolarze nie będą potrzebni” – wspomina współwłaściciel.

Pinus jako jeden z pierwszych producentów w Polsce dysponował centrum CNC do pracy w drewnie. W 2003 roku fabryka stała się jednym z pionierów okien giętych. Kolejne lata to unowocześnianie i zakup innowacyjnych maszyn, nierzadko projektowanych na zamówienie.

Produkt na miarę XXI wieku – TotalGlass

30 lat doświadczenia doprowadziło do powstania systemu TotalGlass, alternatywy dla aluminium, czyli drewnianych okien w szklanej okładzinie. Prace nad systemem TotalGlass trwały od około 2014 roku i od pierwszych prototypów zaprezentowanych na Targach
w Norymbergii produkt cieszył się zainteresowaniem architektów. Przez lata dopracowywano system, tworząc kolejne prototypy i inwestując w nowoczesne parki maszynowe, częściowo sfinansowane ze środków unijnych. Opatentowany produkt TotalGlass skierowany jest do najbardziej wymagającego klienta i architekta.

Przyszłość firmy – kolejne dekady 

W planach firmy jest niewątpliwie unowocześnianie linii produkcyjnej TotalGlass i ekspansja na rynek amerykański produktu TotalGlass. Pinus ma nadzieję na dotrwanie kolejnych okrągłych jubileuszów i sukcesja firmy rodzinnej z tradycyjnymi wartościami.

Fot. Pinus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŹRÓDŁO: Pinus

 


Przeczytaj również:

Związek Polskie Okna i Drzwi Partnerem debaty na temat szkolnictwa branżowego podczas konferencji pt. „Dekarstwo. Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość. Edukacja drogą do sukcesu”

Związek POiD jest Partnerem wydarzenia organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy wraz z Międzynarodowymi Targami Budownictwa i Architektury BUDMA, które odbędzie się w formule online 4 lu…

Zakończenie etapu zgłoszeń do konkursu POiD Building Awards 2021

Zakończył się pierwszy etap konkursu POiD Building Awards 2021. Jury będzie oceniać blisko sześćdziesiąt zgłoszonych obiektów. Pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 to inicjatywa, któ…

Czy słabnąca koniunktura zagrozi przyszłości polskiego budownictwa? Czy uczymy się na błędach?

5 LISTOPADA ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE EKSPERTÓW Z PRZEDSIĘBIORCAMI Z BRANŻY BUDOWLANEJ. Wraz ze schłodzeniem się koniunktury w Polsce i spadkiem wzrostu gospodarczego, popyt na mieszkania nieznacznie …