Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Spotkanie z ministrem Robertem Nowickim w sprawie Warunków Technicznych 2021

Branże budowlana, deweloperska, architektoniczna oraz organizacje biznesowe czekają na odpowiedź Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w sprawie propozycji organizacji branżowych w kwestii nowych Warunków Technicznych obowiązujących od stycznia 2021.

 W czasie spotkania w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, zorganizowanego z inicjatywy Związku Polskie Okna i Drzwi i Polskiego Związku Firm Deweloperskich w dniu 14 września na ręce ministra Roberta Nowickiego złożono propozycję korekty planowanych nowych zapisów w Warunkach Technicznych, które to podpisały również inne organizacje pozarządowe: Business Centre Club, Polska Izba Budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki, Wielkopolska Izba Budownictwa, Zachodnia Izba Gospodarcza, w sprawie swobody projektowej w zakresie sposobu osiągania współczynnika Energii Pierwotnej (EP) budynków.

Wspólne stanowisko dotyczące nowych przepisów ( w załączeniu ), dotyczy wstrzymania zaostrzania parametrów przenikalności Uw dla przegród budowlanych ( okna, drzwi, bramy, stropy ściany ). Przepisy, które tworzone były w 2012 roku, wymagają aktualizacji  i dostosowania ich do obecnej sytuacji oraz możliwości technologicznych produkcji wyrobów budowlanych oraz odnawialnych źródeł energii. Podstawą nie jest zaostrzanie parametrów dla przegród budowlanych, ale dopuszczenie w przepisach dowolności w wyborze sposobu w jaki architekt, projektant i inwestor osiągną łączne maksymalne zapotrzebowanie na energię budynku i jego użytkowanie. Na ostateczny bilans budynku wpływa usytuowanie budynku, czy  możliwość zastosowania bardziej wydajnych, lepiej zoptymalizowanych finansowo rozwiązań – takich jak panele FV, wentylacja czy systemy zarządzania energią, które oprócz energii będą wpływać pozytywnie na minimalizacje oddziaływania CO2 na środowisko.

W szerokim gronie uczestników wypracowano alternatywne rozwiązania, które pomogą w spełnieniu nowych wymagań w zakresie charakterystyki energetycznej budynku.

Zaproponowano włączenie do obliczeń energetycznych budynku wskaźników Eu (energii użytkowej) i/lub EK (energii końcowej), które dałyby dowolność projektowania przy zachowaniu energooszczędności. W związku z tym padła propozycja przywrócenia stanowiska „głównego projektanta”, który odpowiedzialny będzie za projekt, współpracę z projektantami, kierownikiem budowy oraz nadzoru budowalnego.

Ministerstwo będzie również rozważać wprowadzenie przepisu przejściowego przesądzającego, że nowe wymogi (w tej czy innej formie) dotyczą wniosków o pozwolenie na budowę, które będą złożone po 31 grudnia 2020 roku.

Starania Związku POiD o  utrzymanie parametrów Uw dla wyrobów stolarki na poziomie obecnie obowiązującym w Warunkach Technicznych trwają nieprzerwanie od lipca 2017 roku.

 


Przeczytaj również:

AKUSTYKA W STOLARCE OKIENNEJ – Szkolenie.

Izolacyjność akustyczna chroni mieszkańców budynków przed szkodliwym dla zdrowia działaniem niepożądanego hałasu. Ponieważ najczęściej stolarka okienna ma dużo niższe parametry akustyczne, niż inne…

Związek POiD zaprasza na prezentację konkursu POiD Building Awards 2021

W czwartek, 14 stycznia odbędzie się spotkanie branżowe online, organizowane przez Związek POiD. Głównym tematem będzie konkurs POiD Building Awards, nowa inicjatywa, która zainauguruje rok jubileu…

Związek Polskie Okna i Drzwi w mediach społecznościowych

Jesteśmy wszędzie tam gdzie branża. Dlatego zapraszamy do naszych mediów społecznościowych. LinkedIn Zapraszamy do obserwowania naszego profilu na LinkedIn. Znajdują się na nim: aktualne informacje…