Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Sposób na wielkomiejski zgiełk – okno skrzynkowe Schüco

Nowe osiedla mieszkaniowe powstają często w miejscach cechujących się dużą emisją dźwięków, jak np. okolice lotnisk, linii kolejowych czy budynków przemysłowych. Z myślą o zapewnieniu skutecznej ochrony przed negatywnymi skutkami hałasu powstało okno skrzynkowe, które zapewnia izolacyjność akustyczną aż do 62 dB!

Zwiększająca się gęstość zabudowy w obszarach miejskich i dążenie do zużytkowania każdej dostępnej powierzchni sprawia, że pod zabudowę mieszkaniową przeznaczane są tereny, które niegdyś służyły np. celom przemysłowym. Mogą być one zlokalizowane np. blisko węzłów transportowych czy działających zakładów produkcyjnych, co wiąże się z emisją hałasu. Powoduje to konieczność stosowania stolarki okiennej o lepszych właściwościach tłumiących. Ten problem dotyczy także centrów miast, gdzie przez większość doby występuje duże natężenie hałasu komunikacyjnego. Opracowany przez firmę Schüco nowy wariant okna skrzynkowego z PVC łączy nowoczesny wygląd z doskonałymi właściwościami cieplnymi i izolacyjnością akustyczną aż do 62 dB, dlatego stanowi idealną propozycję dla nowoczesnych miejskich rezydencji i osiedli.

Na przekór hałasom cywilizacyjnym

Każdy z nas odczuwa hałas inaczej, jednak obiektywnie udowodniono, że długotrwałe natężenie dźwięków na poziomie przekraczającym 60 dB może powodować stres i problemy z zasypianiem, zaś powyżej 80 dB utratę słuchu i poważniejsze problemy zdrowotne. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie okienne, które nie tylko pozwalają skutecznie odgrodzić się od źródła uporczywego hałasu, ale też zapewniają oszczędność energii i komfortową wentylację. Takim rozwiązaniem jest nowoczesna konstrukcja okna skrzynkowego Schüco, które składa się z części zewnętrznej o głębokości 82 mm wykonanej w wysoko energooszczędnym systemie LivIng oraz wewnętrznej w systemie Schüco CT 70 AS o głębokości 70 mm.
W ramach innowacyjnego, izolowanego termicznie rozwiązania obydwa te elementy zostały szczelnie połączone w całość. W ten sposób udało się stworzyć zwartą konstrukcję, która posiada izolacyjność cieplną na poziomie Uf do 0,92 W/m² i zapobiega kondensacji pary wodnej. Okno cechuje się przy tym niewielką głębokością zabudowy wynoszącą 252 mm i wąskimi w widoku profilami, dzięki czemu zapewnia doskonałe doświetlenie pomieszczeń.

Oddychaj spokojnie w cichych pomieszczeniach

Nawet okna o doskonałej izolacyjności akustycznej tracą swoje właściwości, gdy tylko uchylamy skrzydło. Może być to problematyczne zwłaszcza jesienią i zimą, gdy wietrzenie pomieszczeń jest konieczne. Okno skrzynkowe Schüco występuje także w zoptymalizowanym wariancie z wentylacją „HafenCity”, który wziął swoją nazwę od kipiącej życiem portowej dzielnicy Hamburga. W rozwiązaniu tym, oprócz tradycyjnych skrzydeł rozwiernych, zastosowano skrzydła uchylne przeznaczone do wietrzenia, które są względem siebie przesunięte w osi pionowej i mogą być otwierane na 40 mm.

Od strony wewnętrznej skrzydło wentylacyjne znajduje się na dole, a od zewnątrz – na górze, co odpowiada naturalnemu kierunkowi przepływu powietrza. W przestrzeni międzyokiennej zastosowano natomiast materiał dźwiękochłonny, który skutecznie tłumi dźwięki przy uchylonych skrzydłach wentylacyjnych. Dzięki temu tak otwarte okno zachowuje swoje właściwości akustyczne i zapewnia ochronę przed niechcianymi dźwiękami aż do 36 dB! Oznacza to, że można wietrzyć pomieszczenia, nie narażając się na hałasy pochodzące z zewnątrz.

 


Przeczytaj również:

Dobry montaż na żywo – MONTERIADA 2018 zakończona

Dobry montaż na żywo – MONTERIADA 2018 zakończona Jak wygląda prawidłowy montaż okna, drzwi, rolety, markizy czy bramy garażowej? Na własne oczy mogli zobaczyć go wszyscy, którzy odwiedzili stoisko…

Producenci materiałów dla budownictwa apelują do Premiera i Rządu o przyjęcie Długoterminowej Strategii Renowacji

Związek POiD wraz z  osiemnastoma innymi organizacjami poparł apel, wystosowany przez  Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa do Premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsz…

Dr. inż. Szymon Firląg w gronie jurorów POiD Building Awards 2021

W gronie jurorów konkursu #POiDBuildingAwards2021 nie mogło zabraknąć ekspertów z dziedziny budownictwa energooszczędnego. Zaproszenie do tej roli przyjął Dr. inż. Szymon Firląg. Adiunkt na…