Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Somfy Polska, Columbus i Saule łączą siły i wdrożą w tym roku nowe produkty z wykorzystaniem perowskitowych ogniw fotowoltaicznych

Innowacyjne rozwiązania dla budynków istniejących lub nowo powstających zaproponują w tym roku firmy Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska. Spółki, współpracujące nad komercyjnymi wdrożeniami ogniw perowskitowych, podpisały w tym celu umowę o współpracy strategicznej.

 

Trójstronna umowa, podpisana 30 marca br. przez Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska, jest finalizacją porozumienia, jakie spółki zawarły w sierpniu 2021 r., podczas premiery komercyjnego zastosowania lameli Saule Technologies, czyli łamaczy światła z perowskitowymi ogniwami słonecznymi. Somfy, jako jeden z liderów rynku automatyki mieszkaniowej i budynkowej oraz systemów smart home, otwiera przed Saule i Columbusem nowe możliwości oraz dostęp do swoich klientów i rozwiązań produktowych.

Zgodnie z zawartą umową, spółki będą współpracować w zakresie komercjalizacji oraz dalszego rozwoju ogniw perowskitowych w obszarach transformacji energetycznej i cyfrowej na terenie Polski. Wspólnie też opracują i wprowadzą na rynek nowe produkty dla sektora budynków istniejących lub nowo powstających, w tym dla klientów indywidualnych.

Planujemy wspólnie stworzyć kilka nowych produktów z wykorzystaniem ogniw perowskitowych, w tym co najmniej trzy z kategorii BAPV, B2B utility-scale oraz B2C. Mając w zespole wybitnych ekspertów z zakresu nowoczesnej energetyki oraz światowej klasy producenta systemów automatyki budynkowej, możemy opracowywać rozwiązania, które mają szansę dalej rewolucjonizować ekologiczne budownictwo –mówi Piotr Krych, pełnomocnik Zarządu Saule S.A.

Umowa poszerza nasze możliwości, jako lidera rynku automatyki mieszkaniowej i budynkowej, w tworzeniu i promowaniu kolejnych projektów z komercyjnym zastosowaniem perowskitów firmy Saule Technologies. Doskonale wpisuje się to w trend zrównoważonego budownictwa, jest także zgodne z celami Karty Zielonej Transformacji, którą wszyscy podpisaliśmy w maju ubiegłego roku. Budynki odpowiadają dziś w Polsce za 38 proc. emisji gazów cieplarnianych, więc pracy czeka nas dużo. Z tak doświadczonymi partnerami biznesowymi jak Columbus i Saule działania na tym polu będą na pewno bardziej efektywne. Umowa daje także Somfy możliwość zainteresowania większej grupy użytkowników przygodą ze smart home. Bo wykorzystanie tej możliwości to nie tylko wygoda i oszczędności widoczne w miesięcznych rachunkach, ale także kolejna cegiełka w walce z klimatycznymi zagrożeniami – twierdzi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający i członek Zarządu Somfy Polska.

W marcu 2021 r. Komisja Europejska jasno wytyczyła wizję, cyfrowy kierunek rozwoju do roku 2030 r. Saule Technologies pierwszy raz zaprezentowało odpowiedź na ten kierunek (m.in. na dyrektywę „Omnibus” dla retailu) w listopadzie 2021 r., podczas premiery PESL – Perovskite Electronic Shelf Label. Współpraca z Somfy jest dla nas kolejnym etapem otwarcia na nowe produkty i rynki, gdzie zastosowane zostaną ogniwa perowskitowe dla segmentu IoT w celu cyfryzacji branży B2B utility-scale – fabryk, magazynów, etc. – oraz B2C. Jesteśmy pewni, że nasze wspólne działania w tandemie, z unikalnością ogniw perowskitowych, pozwolą na pełną automatyzację procesów z wykorzystaniem ogniw perowskitowych, układów elektronicznych, rozwiązań predykcyjnych, AI, big data, zaawansowanych rozwiązań IT w celu przyspieszenia transformacji gospodarek UE – mówi Artur Kupczunas, wiceprezes Zarządu Saule S.A.

Przypomnijmy, że pierwszym wspólnym projektem trzech spółek było komercyjne zastosowanie automatycznych lameli, czyli łamaczy światła z perowskitowymi ogniwami słonecznymi na budynku firmy Aliplast w Lublinie w sierpniu 2021 r. Łamacze światła latem chronią przed ostrym światłem i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, a zimą przed wyziębianiem przez mroźne wiatry. Wyposażone w perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies, jako niezależne, zielone źródło energii elektrycznej mogą znacząco zmniejszyć opłaty za prąd.

 

ŹRÓDŁO: Somfy Polska


Przeczytaj również:

Związek POiD patronem branżowym Podkarpackich Targów EXPO DOM 2020

Od 6 do 8 marca w Rzeszowie odbędą się największe, organizowane już po raz 25. Targi EXPO DOM 2020. Przez trzy dni, blisko 200 wystawców, będzie prezentować ofertę tysiącom zwiedzających, a w przes…

Sprawozdanie z Posiedzenia Komitetu ds. Certyfikacji

Dnia 25.06.2020 roku, odbyło się Posiedzenie Komitetu ds. Certyfikacji.  Było to drugie posiedzenie Komitetu kadencji 2019-2024, które tym razem, ze względu na panującą w Polsce epidemię COVID-19, …

Już jest sierpniowy Monter Stolarki

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu MONTER STOLARKI, a w nim: Nauka zawodu – to nie gorsza opcja, to szansa Wirtualne portfolio fachowca na Instagramie Style sprzedaży – dać wybór c…