Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Skuteczny transfer wiedzy – czyli jaki?

Już w marcu 2018 odbyło się pierwsze w Polsce wdrożenie nowego systemu okuć okiennych Roto NX u jednego z największych producentów stolarki w kraju.
Takie przestawienie to gruntowna zmiana, obejmująca procesy produkcyjne, logistyczne, współpracę z partnerami handlowymi oraz działania z obszaru marketingu. Każde ogniwo łańcucha wartości – kilkuset pracowników i partnerów handlowych firmy – musi na czas dowiedzieć się o nowości. Od tej wiedzy zależy powodzenie nowego systemu i jego sukces rynkowy.

Największe szanse ma pierwszy

Premiera okien z okuciami Roto NX miała miejsce niemal równolegle ze światową prezentacją systemu na targach Fensterbau w Norymberdze. Zarządzający i właściciele śląskiej firmy mieli jasność, że nowy system okuć wnosi przewagi konkurencyjne i szanse dla ich biznesu. Tak o nowym systemie mówi jeden z liderów firmy: „(…) jest to technologia okuć 21 wieku: wzmocnione zawiasy okienne, wzmocnione okucia obwiedniowe. Nasza firma ma takie oczekiwania od okuć, żeby (…) były proste w obsłudze, proste w montażu i żeby klient nie miał z nimi najmniejszych problemów przy użytkowaniu (…).”

Lepiej nas słychać, gdy mówimy jednym głosem

Celem utworzonej w roku 2006 Międzynarodowej Akademii Roto Campus jest skuteczny transfer wiedzy o produktach i usługach Roto: „Przy coraz krótszych cyklach życia produktów i rosnącym tempie nowości nasi klienci muszą mieć szybki dostęp do sprawdzonej informacji, na której opierają decyzje biznesowe”, mówi Herwig Thonhauser – założyciel Campusa Roto, jego centralny szef i trener. „Zdecydowaliśmy się na stworzenie sieci szkoleniowców i modelu stałego kształcenia Train-the-Trainer. Postawiliśmy na poziomy awans i rozszerzenie kompetencji wieloletnich pracowników Roto, którzy dysponują gruntowną wiedzą produktową oraz znajomością lokalnych rynków i klientów. Podlegają oni stałemu dwutorowemu kształceniu w zakresie kompetencji komunikacyjnych oraz wdrażania nowych produktów”.

Technolodzy i kierownictwo produkcji firmy okiennej uczestniczą w problemowych warsztatach eksperckich, które przygotowuje i prowadzi współpracujący z nimi na co dzień product manager Roto. Na zdjęciu Krzysztof Nowak prowadzący panel specjalistyczny dla ekspertów największego partnera handlowego Roto, firmy VBH. Fot. Roto

Polska specjalność: miks technologiczno-marketingowy

Polscy producenci stolarki są w szczególnie uprzywilejowanej sytuacji, gdyż mają dostęp do wiedzy trzech specjalistów z uzupełniających się dziedzin. Rafał Koźlik, inżynier procesów technologiczno-produkcyjnych, wnosi do Campusa wieloletnie doświadczenie w organizacji i optymalizacji produkcji okien i drzwi w największych fabrykach.
„Każdy produkt przygotowywany do wdrożenia widzę zawsze z perspektywy płynnej linii produkcyjnej. Moi koledzy tylko uśmiechają się pod nosem, gdy pytam, ile wkrętów i jakiej długości będzie potrzebnych do zamontowania okucia? Czy części zawiasu na skrzydło i na ościeżnicę do drzwi są pakowane są osobno? A właśnie ta szczegółowość popłaca, bo w miesięcznym rozrachunku każda zyskana sekunda to wymierny wzrost rentowności naszego klienta”.
Vladimir Kmec, zarządzający produktami Roto w regionie Europy Północno-Wschodniej, dysponuje najszerszym dostępem do informacji technicznej o systemach z aktualnej oferty i o nowych rozwiązaniach. „Okucia do okien i drzwi Roto widzę zawsze jako system. Te zależności i parametry różnych typoszeregów rozwiązań odnoszą się do wymogów, jakie w danej dziedzinie budownictwa musi spełnić określony typ stolarki, jaki ciężar skrzydeł i szyb muszą dźwignąć zawiasy, ile cykli otwarcia i zamknięcia musi zapewnić okucie. Każda nowa wiedza to kolejne ogniwo w tym systemie, którą przekazuję pracownikom i klientom”.
Mocną stroną Pawła Szkodziaka jest podejście „out of the box” do przepływu wiedzy z uwzględnieniem środków przekazu, formuły, miejsca i adresatów szkoleń. Jako dyrektor marketingu w Roto Polska kreatywnie rozwija przestrzeń ekspozycyjną warszawskiego salonu Roto Room oraz wzorcowni. To miejsca szczególne, bo umożliwiające fizyczny kontakt z produktami w działaniu, w sytuacji użytkowej lub montażowej. Zawsze otwarte dla producentów stolarki, ich partnerów handlowych oraz pracowników Roto. „W roli trenera czuję się postrzegany jako strażnik „mantry” cecha-zaleta-korzyść, albo pytania: »czy klient rozumie korzyść dla siebie i wie, dlaczego ma chcieć za to zapłacić?«”.

Praca u podstaw

„Najpierw szkolimy się sami”, mówi Vladimir Kmec, który prowadzi prezentacje nowości i warsztaty montażu. „W kilkuosobowych grupach pracowników oglądamy detale, łączymy się on-line z ekspertami technicznymi z centrali i dyskutujemy tak długo, aż odpowiemy na wszystkie pytania. Przedstawiciele Roto znają największe linie produkcyjne często od ich założenia i wiedzą, że w rozmowie z klientem to oni zmierzą się z jego pytaniami. Dlatego nie zadowolą ich hasła reklamowe.” Dopiero wyszkoleni przedstawiciele regionalni udają się na prezentacje nowych systemów i okuwanie szkoleniowe w Polskę. W fabryce wspiera ich na życzenie Rafał Koźlik, ekspert od płynnej produkcji „zero błędów”.

Vladimir Kmec jako zarządzający produktem w regionie Europy Północno-Wschodniej dysponuje najszerszym dostępem do informacji technicznej o systemach z aktualnej oferty i o nowych rozwiązaniach. Fot. Roto

On-line niemal na zawołanie

Trenerem u klienta jest wyszkolony doradca handlowy Roto. Oferuje on cały wachlarz form szkoleń dopasowanych do zadania, uczestników i ich czasu. Gdy osobiste spotkanie jest utrudnione, organizowane są webinary. W tej formule klienci sprzed monitora śledzą prezentację trenera Roto z wykorzystaniem materiałów filmowych, pokazujących kroki montażowe, regulację okuć, czy działanie gotowego okna. Takie spotkanie daje możliwość zadawania pytań i dyskusji z prowadzącym. Jego rozwinięciem jest platforma Roto City, czyli wirtualne miasto zbudowane z wykorzystaniem systemów okuć Roto. Od ogółu do szczegółu prezentowane są w nim mechanizmy stolarki w kontekście budynków, z podkreśleniem zasadności wykorzystania danego typu okucia: np. Roto NX TiltSafe w apartamentowcu z dużymi tarasami lub okien z ogranicznikiem otwarcia w szkole.

Nic ponad własne doświadczenie i żywy kontakt

„Najlepiej wspominamy szkolenie w salonie Roto w Warszawie, gdzie mogliśmy własnoręcznie przetestować obsługę okien i drzwi z okuciami Roto. Wcześniej tylko się tylko domyślałam, jak działa hamulec w klamce i o co chodzi w tym rozwiązaniu na podstawie opisu. Teraz czuję się pewnie w rozmowie z klientem”. „Po szkoleniu w Roto nie da się zapomnieć, na czym polega klamka z kluczykiem TiltFirst i czym się różni od klamki antywłamaniowej z kluczykiem.” „Te 300 km do Warszawy i wyjazd na cały dzień się opłaciły. To nie tylko możliwość poznania w działaniu czterdziestu różnych okien i drzwi, ale także wymiana z innymi handlowcami na temat ich doświadczeń i opinii.” Wielu handlowców i dilerów okien było w Roto Room kilkakrotnie. Zespół dystrybucji podkarpackiego producenta okien z PVC regularnie uczestniczy w szkoleniach w Roto. „Uczymy się od siebie nawzajem” – mówi Paweł Szkodziak, którego domeną są prezentacje okien dopasowanych do funkcji pomieszczeń. „Na warsztatach z dealerami okien mówimy językiem korzyści. Pytania i obiekcje inwestorów konfrontujemy z naszą wiedzą o optymalnym przebiegu rozmowy handlowej. Trenujemy umiejętności lepszej komunikacji wykorzystując okna i drzwi wyposażone w najnowsze rozwiązania Roto. „Scenki handlowe” są nagrywane, by ich uczestnicy przyjrzeli się sobie w akcji i skupili na tym, co jeszcze nie przychodzi im tak łatwo.

Warsztaty eksperckie łączą teorię i praktykę

Technolodzy i kierownicy produkcji firm okiennych uczestniczą najczęściej w warsztatach eksperckich z product managerem Roto. Wspólnie analizują konkretną sytuację montażową pod względem technicznym i zastanawiają się nad optymalizacją wdrożenia – np. Patio Lift w odmianie DesignLocking, albo dwuskrzydłowego wariantu Patio Inowa. Po całodniowych warsztatach w nowej wzorcowni Roto wracają do fabryki z gotowym rozwiązaniem problemu i lżejszą głową.

eCampus dla adeptów i dla utrwalenia

Nowym pracownikom pionów technicznych i handlowych producentów stolarki Roto oferuje dostęp do platformy e-learningowej eCampus. eLearningi na temat Roto NX, Roto Sliding, Roto Aluvision i Roto Door trwają tyle, co jednostka lekcyjna i chronią wiedzę od zapomnienia. Zwłaszcza, że warunkiem ukończenia każdego modułu jest zdanie 20-pytaniowego testu.

Każda z możliwości poszerzania wiedzy technicznej na temat nowoczesnej technologii okien i drzwi ma swoich zwolenników. Roto dostrzega to zróżnicowanie preferencji i potrzeb i planuje działania szkoleniowe indywidualnie, na miarę wyzwań, które stawiają sobie obydwie firmy. W dzisiejszych czasach, ci, którzy dysponują wiedzą, mają największą szansę na sukces.

ŹRÓDŁO: Roto Technologia Okien i Drzwi Polska


Przeczytaj również:

Nowa firma członkowska POiD

Miło nam poinformować o przyjęciu w poczet firm członkowskich POiD firmy CENTOR. Firma Centor, założona w 1951 roku przez inżyniera Franka Sporka w Brisbane, Australii, to nie tylko producent elega…

Tak dla termomodernizacji budownictwa – rezolucja IX Kongresu Stolarki Polskiej

Tak dla termomodernizacji budownictwa – rezolucja IX Kongresu Stolarki Polskiej Związek POiD popiera planowane przez polski rząd inicjatywy odnośnie termomodernizacji budownictwa i postuluje wprowa…

Kolejna edycja projektu „Dobry Montaż Budujesz Dla Pokoleń” trwa

Kolejna edycja projektu „Dobry Montaż Budujesz Dla Pokoleń” trwa. O jej założeniach mówiliśmy na konferencji prasowej, która odbyła się w 28 września w centrum prasowym Polska Agencja Prasowa (Poli…