Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Skorzystaj z ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” i zyskaj nawet 135 tys. zł dofinansowania na prace termomodernizacyjne, w tym wymianę okien i drzwi

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program dający możliwość́ uzyskania dotacji na termomodernizację domu jednorodzinnego. Dofinansowanie w wysokości nawet 135 tys. zł można otrzymać nie tylko na ocieplenie budynku czy wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła, ale także na nowe okna i drzwi. O tym jak przystąpić do programu i dlaczego warto postawić na wysokiej jakości ślusarkę aluminiową, opowiadają eksperci firmy Aluprof.

Najpierw okna i drzwi, a później „kopciuchy”

Termomodernizacja ma na celu znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku mieszkalnego, a co za tym idzie – zniwelowanie strat ciepła, a więc ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem zimą lub chłodzeniem wnętrz latem. W ramach prac termomodernizacyjnych inwestorzy wykonują ogół działań ukierunkowanych na oszczędzanie energii. Obejmują one ocieplenie budynku, montaż lub modernizację centralnego ogrzewania, instalację odnawialnych źródeł energii czy wymianę okien i drzwi.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać,  dla osiągnięcia optymalnego potencjału energooszczędnego i ekologicznego budynku nie jest najwazniejsza wymiana starych pieców, czyli tzw. „kopciuchów”, ale odpowiednia izolacja termiczna. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo ciepła ucieka z naszych wnętrz przez przestarzałe czy nieszczelne okna i drzwi. Straty termiczne wiążą się natomiast z większymi rachunkami za ogrzewanie. Rozwiązaniem, które nie tylko przyczyni się do zmniejszenia opłat, ale przede wszystkim ochroni dom przed utratą ciepła, będzie wymiana stolarki otworowej na taką, która spełnia najwyższe standardy energooszczędności. Doskonale sprawdzą się tutaj okna i drzwi wykonane z aluminium – materiału, który nie tylko zapewnia doskonałe parametry izolacyjne i tym samym minimalizuje straty ciepła, ale też jest wyjątkowo lekki, trwały i odporny na korozję. Dzięki temu okna i drzwi aluminiowe posłużą inwestorom przez długie lata, wyjaśnia Małgorzata Wojtasik, dyrektor handlowa firmy Aluprof.

Sposób na niższe rachunki

Jak pokazują ogólnodostępne dane, opłaty za ogrzewanie stanowią nawet 70% wszystkich wydatków przeznacznych na utrzymanie domu. Tym bardziej warto więc szukać przyczyn tak wysokich rachunków i sposobów na ich obniżenie. Jednym z  powodów mogą być źle dobrane okna z nieodpowiednimi szybami, przez które ucieka ciepło. Prace termomodernizacyjne warto więc rozpocząć właśnie od wymiany okien i drzwi na takie, których parametry spełniają wymagania ujęte w Warunkach Technicznych z 2021 roku, w których znajdują się m.in. zapisy dotyczące tego, jaki współczynnik przenikania ciepła Uw powinny one obecnie posiadać. „Na rynku możemy znaleźć wiele rozwiązań, które wpisują się w ramy tzw. „ciepłej stolarki”. Przykładem mogą być okna i drzwi aluminiowe w systemie MB-86N od Aluprof. Zastosowane w nim technologie, w tym innowacyjne przekładki termiczne pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych, co istotnie wpływa na mniejsze zużycie energii w budynkach zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych. W ramach systemu dostępne są okna w wariantach termicznych ST i SI, z kolei drzwi dodatkowo w wariancie SI+. Dodatkowo do końca czerwca system MB-86N oferowany jest przez nas w promocyjnej cenie”, wyjaśnia Michał Marcinowski, dyrektor rozwoju systemów budowlanych z firmy Aluprof.

Skorzystaj z dotacji na poziomie 100% i zyskaj nawet 135 tys. zł dofinansowania

Jak twierdzą eksperci, termomodernizacja domów jednorodzinnych to korzyść nie tylko dla pojedynczych gospodarstw, ale także całego społeczeństwa – szczególnie teraz, kiedy ograniczenie zużycia energii ma zasadnicze znaczenie.

Termomodernizacja to zysk ogólnospołeczny. Dzięki niej możemy między innymi zmniejszyć zależność Polski od importowanych surowców czy zredukować zanieczyszczenie powietrza, a tym samym polepszyć warunki do życia i ogólny stan naszego zdrowia. Choć prace termomodernizacyjne nie należą do najtańszych, warto traktować je w kategorii inwestycji – zwłaszcza, gdy budynek mieszkalny jest w dobrym stanie technicznym i wiążemy z nim przyszłość. Warto dodać, że ogół prac można wykonywać etapami, a dzięki programowi „Czyste Powietrze” uzyskać wsparcie finansowe obejmujące także wymianę okien i drzwi, mówi Marek Majchrzak, dyrektor sprzedaży krajowej systemów budowlanych z firmy Aluprof.

Program „Czyste Powietrze”, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, polega na dofinansowywaniu prac termomodernizacyjnych i przeznaczony jest dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Wysokość dotacji w programie wynosi od 40% do 100% kosztów inwestycji i zależy od dochodów rodziny. W sytuacji podstawowego poziomu dofinansowania może ona wynieść do 66 tys. zł, dla podwyższonego poziomu do 99 tys. zł, natomiast dla najwyższego poziomu aż do 135 tys. zł. Środki te można wykorzystać na ogół działań ukierunkowanych na oszczędzanie energii, ujętych w programie. Co ważne, nowa edycja  programu „Czyste Powietrze” zakłada możliwość uzyskania 100% dotacji na wymianę okien i drzwi, o ile odbywa się ona w ramach głębokiej termomodernizacji budynku mieszkalnego. Skorzystać z niej może każda rodzina, w której jedno z małżonków ma dochody nie wyższe niż 135 000 zł rocznie, a więc ok. 11 000 zł miesięcznie. W praktyce oznacza to, że ponad 90% polskich rodzin posiadających starsze domy jednorodzinne może się o nią ubiegać. Natomiast rodziny mniej zamożne, w których dochód na osobę nie przekracza 1 090 zł miesięcznie, mają szansę nawet na całościowe dotowanie takiej wymiany.

Doradca ds. dotacji dla rodzin o każdym statusie materialnym

Osoby, które chciałyby skorzystać z programu „Czyste Powietrze” mogą skontaktować się z doradą ds. dotacji działającym w Koalicji Termomodernizacji. Taka osoba pomoże właścicielowi domu na każdym etapie prac, bez względu na to jak wygląda status materialny rodziny, a także na który poziom dofinansowania może ona liczyć. Warto dodać, że wynagrodzenie doradców finansowane jest z programu „Czyste Powietrze”, a nie przez inwestora.

Zadaniem doradcy ds. dotacji jest podpowiedzenie zainteresowanym osobom, co należałoby zrobić, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii cieplnej. Następnie, gdy już inwestor podejmie decyzję, że chce przeprowadzić termomodernizację swojego domu, to doradca jestodpowiedzialny za wypełnienie wniosku o przyznanie dotacji i złożenie go, skontaktowanie się z Audytorem Energetycznym oraz zaplanowanie wszystkich prac związanych z termomodernizacją budynku, włącznie z porozumieniem się z ekipami wykonawczymi”, podpowiada ekspert firmy Aluprof.

Od roku 2023 program „Czyste Powietrze” kładzie nacisk przede wszystkim na wymianę okien i drzwi, a także ocieplanie ścian i stropów. Wynika to z faktu, że to właśnie niewystarczająca izolacja termiczna budynku lub jej brak w największym stopniu przyczyniają się do nieefektywnego gospodarowania ciepłem, które szkodzi zarówno środowisku, jak i ludziom. Doradcy ds. dotacji działający w ramach Koalicji Termomodernizacji stawiają sobie za cel lokalne wsparcie tych procesów.

Więcej informacji na temat programu można uzyskać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gminach, które mają porozumienie z WFOŚiGW lub na stronie internetowej https://czystepowietrze.gov.pl/.

ŹRÓDŁO: Aluprof S.A


Przeczytaj również:

Budujmy ekologicznie, ale wydajnie! Apel organizacji branżowych o wstrzymanie kosztownych zmian w Warunkach Technicznych.

Dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej dołączyło do apelu o przyznanie architektom, inżynierom i inwestorom dowolności w sposobie, w jaki od 2021 bę…

Związek Polskie Okna i Drzwi patronem honorowym Targów „Bud-Gryf & Home Szczecin 2024″

Związek Polskie Okna i Drzwi wraz organizatorem, spółką Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, zapraszają na koleją edycję „Bud-Gryf & Home Szczecin 2024”- największych na Pomorzu Zachodnim …