Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Sezon grzewczy uderzył w portfel? Jak temu zaradzić?

Każdy, kto choć przez chwilę mieszkał w domu jednorodzinnym wie, jak sporym wyzwaniem jest ogrzanie budynku. Mimo że straty ciepła mają miejsce przez cały rok, o odpowiednią temperaturę w domu najtrudniej jest zadbać zimą i jesienią.

Nie bez powodu wielu osobom okres grzewczy kojarzy się przede wszystkim z wydatkami dotyczącymi ogrzania własnych czterech ścian. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy decydują się na węgiel kamienny, płacą za to średnio od 2 do 3,5 tys. zł w ciągu roku. Osoby wybierające gaz ziemny muszą być gotowe na roczny koszt wynoszący od 2,5 do 5 tys. zł (w zależności od wykorzystywanego kotła). Skoro wydatki związane z zapewnieniem ciepła w domu są tak spore, warto zastanowić się, gdzie leży problem.

Pierwszym krokiem, który powinien wykonać właściciel domu jednorodzinnego w tym kierunku, jest ograniczenie strat ciepła. Według najnowszych badań amerykańskiej agencji Energy Information Administration (EIA), aż 25 proc. strat energii cieplnej w domu następuje przez okna i drzwi. Jest to spowodowane m.in. ich nieszczelnością. Dlatego warto zastanowić, co można zrobić, by poprawić termoizolację własnego mieszkania?

Programy rządowe pomocą w rozwiązaniu problemu

Na rynku dostępne są liczne programy rządowe, które wspierają inwestowanie w energooszczędne rozwiązania. Jednym z nich jest ulga termomodernizacyjna, która polega na odliczeniu od dochodu wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Jest ona przeznaczona dla osób, które zakupiły do własnego domu materiały, usługi lub produkty związane z termomodernizacją. Nie obejmuje jednak budynków, które dopiero są w budowie.

Odliczyć można wydatki związane np. z zakupem okien, drzwi czy bram garażowych. Obejmuje też usługi, np. wykonanie audytu energetycznego, wymiany stolarki zewnętrznej czy analizy termograficznej budynku. Kwota niniejszej ulgi może wynieść aż 53 tys. złotych. Kolejną propozycją wartą rozważenia jest program „Czyste Powietrze”. On również umożliwia Polakom zakup i montaż okien, drzwi zewnętrznych czy drzwi i bram garażowych.

Od kilku lat w Polsce można korzystać z programów rządowych zachęcających do termomodernizacji własnych czterech ścian. Są one niezwykle istotne, ponieważ pomagają w rozwiązaniu dość sporego problemu, z jakim mamy do czynienia w domach jednorodzinnych – stratami ciepła, a co za tym idzie – dbaniem o środowisko. Wiele z nich następuje przez nieszczelne drzwi czy okna. Dlatego bardzo ważny jest wybór dobrych i sprawdzonych produktów, które gwarantują odpowiednią izolację cieplną – komentuje Paweł Bijata, Dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda.

Jakość przede wszystkim

Inteligentny zamek tedee. Fot GERDA

Skoro istnieje możliwość skorzystania z ulgi i tym samym wymiany drzwi i okien na bardziej szczelne, warto zastanowić się nad tym, co najlepiej sprawdzi się w naszych domach. Czym powinniśmy się kierować podczas procesu decyzyjnego i jakie produkty wybrać, by służyły nam one przez wiele lat?

Od produktów, jakie zakupimy i zamontujemy w domu, zależeć będzie nie tylko wygląd i charakter naszego wnętrza, ale również wysokość rachunku za ogrzewanie. Warto wybrać drzwi z solidną konstrukcją i odpowiednim wypełnieniem, które zapewnią doskonałą izolację. Innym istotnym elementem są chociażby aluminiowe ościeżnice, które skutecznie chronią przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Myśląc jednak o kompletnym systemie wejściowym, poza zakupem energooszczędnych drzwi, warto zaopatrzyć się również w dobrej jakości zamek do drzwi. Obecnie, coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się smartlocki, czyli inteligentne zamki. Opcją sprawdzoną na polskim rynku jest tedee, który można obsługiwać za pomocą smartfona. Użytkownicy tego zamka na co dzień nie muszą nosić ze sobą kluczy, ponieważ zamkiem można sterować z poziomu aplikacji, z dowolnego miejsca na świecie – twierdzi Paweł Bijata.

Nie jest tajemnicą, że początek wiosny to idealny czas na drobne, a nawet… te większe zmiany w domu. Warto zatem wykorzystać nadejście cieplejszych dni do termomodernizacji swoich czterech kątów. Oferty drzwi i okien firm są na tyle bogate, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie parametry oraz sprawdzić, czy dany produkt kwalifikuje się do przyznania ulg i udziału w programach pozwalających odzyskać część pieniędzy. W przyszłości na pewno zaprocentuje to dodatkowo niższymi rachunkami za ogrzewanie.

 

ŹRÓDŁO: Oknonet.pl

 


Przeczytaj również:

MyPricer by ELCIA partnerem głównym XIV Kongresu POiD

Dywersyfikacja rynków sprzedaży stała się kluczem do utrzymania i wzrostu sprzedaży w ostatnich miesiącach. Jak efektywnie eksportować ? Jak przyciągnąć klientów ? MyPricer by ELCIA jako partner g…

Seminarium:Okna i drzwi – aktualne zasady oceny i wprowadzania do obrotu

Związek Polskie Okna i Drzwi zaprasza do udziału w seminarium szkoleniowym organizowanym przez Instytut Techniki Budowlanej „Okna i drzwi – aktualne zasady oceny i wprowadzania do obrotu”, k…

Złote Medale BUDMA 2023 przyznane!

Produkty nagrodzone Złotym Medalem targów BUDMA 2023 to innowacje warte uwagi! Do konkursu rocznie przystępuje około 500 produktów, jednak do kolejnego etapu przechodzą tylko te z pozytywną oceną j…