Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Rozwiązania G-U w najlepszym budynku jednorodzinnym w Europie! CASE STUDY

Wyjątkowy, nowatorski, minimalistyczny, a przy tym idealnie wkomponowany w topografię terenu dom jednorodzinny Green Line to architektoniczna duma Warmii. Zaprojektowany przez Przemka Olczyka z Mobius Architekci z Warszawy, zdobył Grand Prix w plebiscycie European Property Awards 2019-2020.

 Dom Green Line został tak zaprojektowany, że całkowicie wpisuje się w otoczenie, tworząc z nim harmonijną całość, zachowując jednak minimalistyczny, nowoczesny i surowy charakter. Tym, co go wyróżnia, jest unikatowy, zielony dach, który tworzy jedną linię ze wzniesieniem, znajdującym się na terenie działki. Stąd zresztą wzięła się nazwa tego budynku.

W założeniach architektów dom miał być tak blisko natury, jak to tylko możliwe. Stąd wpisanie bryły w topografię oraz wielkogabarytowe przeszklenia, które zacierają granice pomiędzy wnętrzem i otoczeniem.

„Wszystkie wielkopłaszczyznowe przeszklenia tarasowe powstały w systemie aluminiowym ALUPROF, w którym wykorzystano rozwiązania systemowe dla drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych typu HS marki G-U w klasie ochrony antywłamaniowej RC2. To rozwiązanie stworzone specjalnie z myślą o masywnych drzwiach tarasowych, zarówno panoramicznych, jak i narożnikowych, które pozwalają na maksymalne otwarcie przestrzeni wnętrza domu na otoczenie” – wyjaśnia Dariusz Papierz, doradca obiektowy z G-U Polska, odpowiedzialny za dobór rozwiązań G-U odpowiadających wymogom projektowym w Green Line.

Dom z betonu i szkła, choć harmonijnie wpisany w naturę, jest też przestrzenią przyjazną użytkownikom, nowoczesną, a więc wyposażoną w udogodnienia ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Stąd energooszczędne okna (system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną), transparentne osłony atrium, stabilne drzwi podnoszono-przesuwne oraz hamulec SilentClose zapewniający bezpieczeństwo użytkowania.

Green Line położony jest z dala od innych zabudowań. Jest więc enklawą otoczoną naturą, miejscem, w którym domownicy mogą poczuć się swobodnie, otworzyć na otoczenie i nie przejmować zainteresowaniem sąsiadów. Jednakże, ponieważ takie odosobnienie często daje ułudę bezpieczeństwa, dom został wyposażony w rozwiązania umożliwiające kontrolę dostępu.

„Przede wszystkim inwestor zdecydował się na rozwiązania biometryczne, zapewniające mieszkańcom bezpieczny dostęp do domu bez konieczności używania klucza. Jest to możliwe dzięki połączeniu zamka wielopunktowego GU-SECURY Automatic z silnikiem A-Öffner Servo w drzwiach wejściowych, transmisji danych przez SECUREconnect 200 oraz zastosowaniu czytnika linii papilarnych” – wyjaśnia ekspert G-U Polska.

Green Line to projekt wyjątkowy, będący odzwierciedleniem odważnej, nowatorskiej koncepcji architektonicznej oraz marzenia o nowoczesnej bryle domu idealnie wkomponowanej w otoczenie, niemal całkowicie niwelującej bariery między architekturą a naturą. Dzięki zastosowaniu ogromnych okien tarasowych opartych na rozwiązaniach G-U, realizacja tych założeń okazała się możliwa. Potwierdziła się tym samym teza, że nie trzeba bać się marzyć, bo marzenia są po to, aby je urzeczywistniać. Trzeba tylko wybrać odpowiednią drogę, a raczej system.

 Rozwiązania G-U wykorzystane w projekcie Green Line

Drzwi tarasowe:

  • systemy okuć podnoszono-przesuwnych (HS) G-U w klasie ochrony antywłamaniowej RC2
  • hamulec SilentClose

Drzwi wejściowe – biometryczna kontrola dostępu:

  • zamek wielopunktowy GU-SECURY Automatic z silnikiem A-Öffner Servo
  • elektroniczny przepust kablowy SECUREconnect 200
  • czytnik linii papilarnych

Przeczytaj również:

Ciepły i przytulny dom z energooszczędnymi drzwiami

Gdy myślimy o ciepłym domu, mamy przed oczami przytulne wnętrze, pozwalające na komfortowy wypoczynek. Domowy klimat tworzymy przede wszystkim my sami, ale żeby była to przestrzeń, do której chcemy…

Związek POiD patronem branżowym Genuine Adventure Sailing Race 2022

Od 10 do 16 września na Adriatyku odbędzie się inicjatywa Genuine Adventure Sailing Race 2022. Wydarzenie ma na celu integrację środowiska, nawiązywanie dobrej współpracy i branżowej więzi pomiędzy…

Rezolucja IX Kongresu Stolarki Polskiej  

Rezolucja IX Kongresu Stolarki Polskiej   Przywrócenie rozwiązań wspierających termomodernizację budynków jest niezwykle istotne w świetle obowiązywania nowych standardów energetycznych (tzw. persp…